کدخبر : 12958

با توجه به روند رو به رشد جمعیت سالمندان ، تغییر سبک زندگی ،افزایش امید به زندگی ، تک فرزندی ومهاجرت ، رو آوردن جوانان به زندگی مجردی ، ما به زودی شاهد بحران پیش بینی شده ای هستیم تحت عنوان پیری جمعیت که تشکیل شده از جامعه ای با درصد بالای از افراد سالمند که این سالمندان برای گذران زندگی هرکدام یک نیروی جوان آماده به کار را درگیر میکنند و این فرایند عملا با قانون توسعه پایدار مغایرت دارد.

 به گزارش رصداقتصادی به نقل از  شمانیوز؛ با توجه به روند رو به رشد جمعیت سالمندان ، تغییر سبک زندگی ،افزایش امید به زندگی ، تک فرزندی ومهاجرت ، رو آوردن جوانان به زندگی مجردی ،  ما به زودی شاهد بحران پیش بینی شده ای هستیم تحت عنوان پیری جمعیت که تشکیل شده  از جامعه ای با درصد بالای از افراد سالمند که این سالمندان برای  گذران زندگی هرکدام یک نیروی جوان آماده به کار را درگیر میکنند و این فرایند عملا با قانون توسعه پایدار مغایرت دارد.

 

از طرفی سالمندان جزو سرمایه های مادی و معنوی کشورمحسوب می شوند از طرف دیگر عدم  پیش بینی به موقع چالشهای ناشی  ازافزایش جمعیت این گروه باعث بروز مشکلات اساسی در تمام  ارکان جامع می گردد  با توجه به اهمیت این موضوع در یکی دو سال اخیر شاهد ظهور استارتآپ های بوده ایم که میخواهند سهم خود را در قبال هموطنانشان ادا کنند و کار گشا باشند.

 

زهره دلگشا مدیر استارت آپ "حال خیلی خوب " در مصاحبه اختصاصی با شمانیوز در خصوص این بحران به گفتگو نشست:

 

 

_   با توجه به حیطه فعالیتتان ، نظرتان را راجع به بحران پیری جمعیت به ما بگویید

قطعا رشد جمعیت سالمندان در زمانی  که برایش تمهیدات لازم پیش بینی  نشده است بحرانی  را بوجود  می آورد که برخی از  کشورهای  جهان آن را پشت سرگذاشته اند  و در حال حاضر برخی ازآنها این چالشها را ازمیان برداشته اند یا بابرنامه ریزی های درست  از شدت ان کاسته اند.

 

 

برای روشن شدن این چالشها، پیش چشم هرکدام از ما ،  کافبیست اولین سالمند نزدیک  به خودمان را با کمی دقت زیر نظر  بگیریم . مانند یک کودک برای ساده ترین امورات نیازمند کمک و همراهی می باشند ، در تردد شهری با چالشهای فراوانی روبرو هستند ،به دلیل عدم رعایت رسیدگی به موقع به وضعیت سبک زندگیشان هر کدام با بیماری های مختلفی دست و پنچه نرم میکنند ،به دلیل بیماری های شایعی مثل پوکی استخوان و همین طور عدم تامین فضاهای متناسب با شرایطشان در سطح جامعه و خانه تعداد زیادی از انها با شکستگی های مختلف در بستر به سر می برند ،بیمارهای مثل الزایمر باعث برهم ریختن آرامش خانواده ها شده است ، افسردگی در میانشان غوغا می کند وبه طبع برای رفع این چالشها ر هر خانواده افراد متعهد آن خانواده به شدت در گیر می شوند وعملا از پس وظایف دیگرخود به عنوان یک همسر ،یک مادر،یک کارمند یا یک مدیر خوب برنمی آیند.

 

در پس تمام آنچه گفته شد نیازهای فراوانی برای عقب نماندن  از چرخه ی  رو به حرکت روزگار به چشم می خورد  که هرکدام  از ما به مراتب نقش به سزایی را در تامین  آن  عهده داریم.

 

_ مهمترین وظیفه ما به عنوان یک شهروند در قبال پیشگیری از این بحران چیست ؟

در وحله اول و مهمترین گام  اشنایی و آموزش "خود مراقبتی" است اینکه  بیاموزیم ما چند سال دیگر که وارد این مرحله از زندگی می شویم چه نیازهای داریم و برای رفعشان چه اقداماتی ضروری است و چه پیشگیری های لازم .

 

دومین گام پذیرفتن این فرایند (پیری ) وشروع به فرهنگ سازی است ، فرهنگی که هم هر کدام از ما به عنوان یک فرد از جامعه باید بپذیریمش وهم چنین به کودکانمان بیاموزیمش ، فرهنگ احترام به خود و احترام به بدنمان  و سلامت آن ،چکاب های روتین وقتی که پا به عرصه ی میانسالی می گذاریم و داشتن پرونده ای که از زمان شروع این تغییرات چگونگی روند سلامت و نیازهای ما را شرح می دهد از ضروری ترین نکات در این فرهنگ سازی است ،  ورزش یکی دیگراز مهمترین هاست  که باید فرهنگ سازی شود   و الاماشاالله  نکته و قدم  که باید در این راه دراز برداریم.

 

 اما همه اینها میسر نمیشود مگر زمانی که دولت وسازمان های بیمه گذار و افرادی که این راه ها را بررسی کرده اند و به نتیجه رسیده اند کنار هم قرار بگیرند و بخواهند که بشود.

 

_  در مورد "حال خیلی خوب " و اهدافش به ما بگویید

" حال خیلی خوب"  استارت آپی است که  با شناخت و نیاز سنجی این شرایط از جامع و ارایه خدمات در این حوزه شروع بکار کرده و هر روز با چالشهای زیادی دست وپنچه نرم می کند ،و  در حال حاضر  در حیطه خدمات مراقبتی و بالینی گامهای مثبتی برداشته و می خواهد که " حال خیلی خوب"  را برای کار برانشان به ارمغان بیاورد این تیم قصد دارد با ارایه خدمات صفر تا  صد درمانی در منزل دغدغه کاربرانش را برای خروج بیمار یا سالمندشان از منزل کاهش داده و برای کمک به بهبود وضعیت بیمار یا سالمند  ، هر کدام از اعضای تیم زنجیر وار با هم در ارتباط بوده و خانواده را حمایت میکنند.

 

_ بزرگترین دغدغه ی شما وتیمتان در عرصه ارایه این خدمات چیست ؟

دغدغه بسیار است اما به ترتیب اهمیت اگر شروع کنم  اولینش وجود قارچ گونه شرکتهای است که به صورت غیر رسمی این خدمات را ارایه میدهند ،شرکتهای خدماتی ونظافتی وهمین طور پرستاران بیمارستانها که بدون مجوز از مراجع قانونی صرفا به دلیل دسترسی به کیس های نیازمند این خدمات مشغول ارایه غیر تخصصی این قبیل خدمات در منزل هستند  دومین دغدغه ما  عدم وجودنرخ ثابت وتعریف شده برای این قبیل خدمات است ،که خود باعث ایجاد هرج ومرج زیادی در این بازار است و سومین چالش عدم حمایت شرکت های بیمه گذار از بیماران در قبال دریافت این خدمات در منزل است.

و دغدغه بسی بزرگتر این است که در صورت یک مدیریت یکپارچه و حمایت درست تمام اینها قبل ازوقوع بحران  قابلیت حل وفصل شدن دارد ولی همه منتظریم تا اول با چالش مواجه شویم و بعد بر سرخود بکوبیم که حال چه باید کرد.

 

_ از نظر شما نقطه اوج ارایه خدمات درمانی در منزل کجاست و آیا رسیدن به آن را در توان مجموعه خود می بینید ؟

 

از نظر من نقطه اوج فقط زمانی قابل تعریف هست برای استارت آپ ما و سایر استارت آپ های که در این حوزه فعالیت میکنند که با یک برنامه ریزی مدون و اساسی بتوانیم مناطق مختلف را  با یک سبک خاص و مشابه و منسجم مدیریت کنیم که هم بتوانیم فرایند کاهش هزینه را برای مشتریان به ارمغان بیاوریم و هم تسریع خدمت رسانی را ایجاد کنیم ، در خصوص توان مجموعه ی " حال خیلی خوب " می توانم به جرات بگوییم که راهکارهای را بررسی کردیم و مطمنیم که قابلیت به اوج رسیدن را داریم.

در حال حاضر مجموعه ما یکی از معدود مجموعه هایی است که از نظر مشتریانمان قابلیت خانواده شدن با آنها را داریم و با تمام وجود در مراحل بیماری و درمان و متاسفانه گاها فوت عزیزانشان مانند یک خانواده در کنارشان بوده ایم و حمایتشان کرده ایم.

 

_ خدمات قابل ارایه در مجموعه خود را معرفی کنید ؟

 

 

در واقع در مرکز ما یک سلسله خدمات درمانی ارایه میشود که بسته به نحوه ورود سالمند یا بیمار دریکی از قسمتهای  این چرخه قابل ارایه به آنها میباشد اما خوشایند ومطلوب ما رعایت سلسله مراتب دریافت خدمات است به دلیل اینکه ورود به موقع به این سلسله از اسیبهای جدی جلوگیری میکند.

 

تشکیل پرونده و وپزیت دوره ای آغاز همراهی ما با خانواده است در هر ویزیت متناسب با شرایط فرد توصیه های لازم جهت پیشگیری یا درمان احتمالی بیماری ها توسط متخصیصین مربوطه به فرد ارایه میشود و مرحله به مرحله چک  ورعایت ان توسط فرد پیگیری میشود.

ویزیت پزشک متخصص و عمومی ، انواع مشاوره تخصصی ( فردی ، تغذیه و ورزشی ) فیزیوتراپی ، گفتار درمانی ، ماساژ درمانی و ارایه خدمات بالینی تخصی و فوق تخصصی  ، انواع درمانهای تخصصی زخم و پانسمان ، تزریقات و سرم تراپی  تهیه تجهیزات پزشکی وکمک پزشکی ،بهینه سازی محیط زندگی سالمند وبیمار برای آسان شدن فعالیتشان ، وهر آنچه قابل ارایه در منزل باشد تحت پشتیبانی ما قابل ارایه به مددجویان و خانواده هایشان می باشد.

 

_ خواسته شما به عنوان یک فرد از افراد جامعه تان چیست ؟

 

از آنجایی که برای بزرگ شدن و پربار شدن و به نتیجه رسیدن هر فرایندی نیاز به همراهی بزرگی وجود دارد برای ایجاد فرهنگ های درست و تغییر برخی ارزش های زندگی همه ما باید تلاش کنیم واز تعصبات بیجاو غلط دور شویم و بگذاریم عبور از دنیای سنتی و ورود به دنیای مدرن مشروط بر رعایت حرمتهای خانوادگی متناسب با زمان ومکان خود سپری شود  و در طی شدن این فرایندها همگی ما   با هم و در کنار هم  می توانیم تاثیرگذار باشیم

 

   www.halekheilikhoob.ir

instagram.com/halekheilikhoob

 

  آیا این خبر مفید بود؟
  بانک و بیمه
  اقتصاد کلان و بودجه
  صنعت و انرژی
  بورس و بازار سهام
  طلا و ارز
  بازار مسکن و راه
  بازار خودرو
  اجتماعی
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه