اقدامات شرکت آب و نیرو جهت رفع تنش آب شرب در استان کردستان

کدخبر : 34239

ســد آزاد، سامــانه‌های انتقال آن و دیگر طرح‌های آبرســانی در اسـتان کردسـتان از جمله اقدامات صورت گرفته در طرح انتقال مستقیم آب از ســد آزاد به تصـفیه‌خانه آب شـهر سنندج در بازدید خبرنگاران سـراسـری، بررسی شد.

در جریان این بازدید مهندس علی‌اصغری مجری طرح ضمن بیان اهداف و دستاوردهای اجرای این طرح، گفت: این پروژه مهمترین و استراتژیک‌ترین پروژه آبرسانی در استان کردستان است که می‌تواند نقش بسزایی در تأمین آب شرب، کشاوزی و صنعت منطقه ایفا کند و موجب توسعه پایدار، امنیت و رونق اقتصادی استان گردد.

وی افزود: سامانه انتقال آب از سد آزاد سه قسمت عمده تشکیل شده است که بخش اول این سامانه شامل؛ سد آزاد از نوع سنگ‌ریزه‌ای با هسته رسی به ارتفاع 125 متر و حجم مخزن 300 میلیون متر مکعب و سامانه انتقال در بخش اول به طول 88 کیلومتر شامل ؛ لوله و تونل از سد آزاد به سد قوچم و همچنین سه ایستگاه پمپاژ به ارتفاع تلمبه‌زنی 680 متر و 38 کیلومتر خط انتقال برق و سه پست برق با ولتاژ 63 کیلو ولت می‌باشد.

مجری طرح اضافه کرد: در بخش دوم این سامانه عملیات اجرایی خط انتقال مستقیم به تصفیه‌خانه آب سنندج و پروژه ارتقاء ایستگاه پمپاژ در حال اجرا بوده که درصد پیشرفت کل پروژه خط انتقال مستقیم تاکنون حدود 64 درصد می باشد و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و افزایش راندمان اجرایی پروژه در صورت تأمین به موقع منابع مالی مورد نیاز به میزان 3500 میلیارد ریال به زودی شاهد انتقال آب از سد آزاد به تصفیه خانه آب سنندج خواهیم بود.

وی با اشاره به اهداف اجرای این طرح افزود: پروژه خط انتقال آب از سد آزاد به تصفیه خانه سنندج 27 کیلومتر می‌باشد و در حال حاضر لوله‌گذاری انجام شده در مسیر به 14.5 کیلومتر رسیده است که هدف این طرح ؛ انتقال 57 میلیون متر مکعب آب در سال با ظرفیت 2.5 مترمکعب در ثانیه به منظور تأمین آب شرب مناسب و رفع دغدغه کیفیت آب شرب شهر سنندج می باشد.

مهندس علی اصغری ادامه داد: در بخش سوم و انتهای سامانه‌های انتقال آب از سد آزاد، سد سنگ‌ریزه‌ای قوچم به ارتفاع 46 متر و حجم مخزن 60 میلیون متر مکعب و سامانه انتقال آب از سد قوچم به شهرهای قروه و دهگلان (شامل: تصفیه خانه آب، 64 کیلومتر خط لوله و دو ایستگاه پمپاژ به ارتفاع تلمبه زنی 360 متر) قرار دارد.

مجری طرح تصریح کرد: بعد از اجرای فاز دوم انتقال آب از سد آزاد به قوچم ، اکنون فاز سوم آغاز شده است که با بهره‌برداری از پروژه انتقال آب سد قوچم به شهرهای قروه و دهگلان علاوه بر تأمین آب شرب شهرهای مسیر و تبدیل بخش زیادی از اراضی کشاورزی (زراعی و باغی) دیم به آبی در مسیر انتقال ، مردم این شهر ها در بخش شرب از آب پایدار بهره‌مند می‌شوند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: