توزیع 45 ریال برای هر سهم، بین سهام‌داران پست بانک ایران/

رشد 102 درصدی سود پست بانک ایران در سال گذشته

کدخبر : 35093

مدیر عامل پست بانک ایران در جلسه مجمع عمومی سالیانه این بانک با اشاره به اینکه منابع بانک طی یکسال گذشته51 درصد رشد داشته است، گفت: سود بانک در سال گذشته به 13 هزار و 580 میلیارد ریال رسیده است که رشدی 102درصدی را نسبت به سال 1399 رقم زده است.

مجمع عمومی عادی سالیانه پست بانک ایران صبح شنبه 18 تیر ماه 1401 با حضور معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی ، مدیر عامل، اعضای هیات مدیره‌، نمایندگان سهام عدالت، دولت، سازمان بورس و اوراق بهادار، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، حسابرس و بازرس قانونی و با حضور سهامداران به صورت حضوری و آنلاین در سالن اجتماعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار و پس از ارائه گزارش توسط مدیر عامل بانک، حسابرس و بازرس قانونی صورت های مالی منتهی به 29 اسفند 1400 به تصویب رسید.

بهزاد شیری مدیر عامل در ابتدای این جلسه با ارائه گزارشی از عملکرد بانک در سال گذشته، رشد مبلغ ضمانتامه های صادر شده سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال 1399 را 178 درصد اعلام کرد و گفت: جهش ویژه ای در صدور ضمانتنامه سال گذشته داشته ایم به صورتی که از مبلغ هشت هزار و 517 میلیارد ریال در سال مالی 1399 به 23 هزار و 712 میلیارد ریال در پایان سال 1400 دست یافته‌ایم.

شیری با تاکید بر رشد 51 درصدی مبلغ تسهیلات پرداختی در انتهای سال مالی 1400 تصریح کرد: تعداد تسهیلات پرداختی در سال گذشته مالی با رشد 19 درصدی به رقمی بالغ بر 212 هزار و 541 میلیارد ریال افزایش داشته است.

مدیر عامل بانک با اشاره به ترکیب تسهیلات پرداختی در سال 1400 گفت: سهم تسهیلات قرض الحسنه تکلیفی 118درصد رشد کرده است و از شش هزار و 398 میلیارد ریال در سال 1399 به 13 هزار و 934 میلیارد ریال در پایان سال 1400 افزایش یافته است که نشان می دهد به تکالیف قانونی که بانک مرکزی جهموری اسلامی ایران و قانون بودجه بر عهده پست بانک ایران گذاشته‌اند، عمل کرده ایم.

وی با اشاره به سهم 28 درصدی پرداخت تسهیلات در قالب کارت اعتباری، افزود: پرداخت تسهیلات در این قالب درآمدزایی بیشتری نسبت به سایر عقود دارد و سعی داریم که با مدیریت تسهیلات خرد، آن را در قالب کارت اعتباری پرداخت کنیم تا میزان درآمد زایی تسهیلات برای بانک و سهامداران، افزایش پیدا کند.

مدیر عامل بانک با اشاره به کاهش 25 درصدی نسبت مطالبات غیر جاری به تسهیلات که به رقم 4.2 درصد رسیده است، ادامه داد: 39 درصد مطالبات بانک در بخش مشکوک‌الوصول قرار دارد که این رقم در شبکه بانکی تقریبا دو برابر است.

وی با اشاره به رشد 106درصدی در حوزه سرمایه‌گذاری‌های بانک در بخش سهام و سایر اوراق بهادار افزود: در بخش سرمایه‌گذاری در اوراق اخزا نیز نسبت به مدت مشابه سال مالی گذشته، 101 درصد رشد داشته‌ایم.

بالاترین مقام اجرایی بانک با اشاره به شرایط سخت بازار ارز و تحریم کشور در سال گذشته گفت: با تمام این مشکلات تعداد حوالجات ارزی صادره در سال گذشته، 108 درصد و مبلغ این حوالجات 18 درصد رشد داشته که به درآمدهای بانک افزوده است.

مدیر عامل بانک با اشاره به اینکه منابع بانک طی یکسال گذشته51 درصد رشد داشته است، گفت: منابع بانک از 265 هزار و 166 میلیارد ریال در سال 1399 به 401 هزار و 49 میلیارد ریال در پایان سال 1400 افزایش یافته و ترکیب عمده منابع بانک از سپرده‌های ارزان قیمت است.

شیری با اشاره به اینکه در حوزه بانکداری الکترونیک دو مسیر را دنبال کرده ایم، گفت: نخست با توجه به بیش از 6.309 نقطه تماس پست بانک ایران، رشد و توسعه کمی ابزارهای پرداخت را دنبال کرده‌ایم و دوم مراقبت کیفی از این درگاه ها را مد نظر قرار دادیم که هر دو هدف محقق شده است.

مدیرعامل بانک با تاکید بر رشد هفت درصدی تعداد خودپردازها(ATM) طی یکسال گذشته، افزود: تحقیقات نشان داده که بسیاری از عملیات‌های بانکی بدون تراکنش بوده است و به همین دلیل تعداد دستگاه‌‌های غیرنقدی (Cash Less) بانک از هفت دستگاه در سال 1399 به 70 دستگاه در سال گذشته افزایش یافته است و همچنین تعداد پایانه‌های فروشگاهی و شعب نیز به ترتیب 33 و شش درصد طی سال مالی 1400 رشد داشته‌اند.

وی با بیان اینکه کاهش ساعت توقف خودپردازها در ماه یکی از برنامه‌های بانک بوده است، تصریح کرد: در سال 1397، سرانه توقف دستگاه‌های خودپرداز 197 ساعت بوده که با برنامه‌ریزی و پایش ماهانه این زمان به 41 ساعت در سال 1400 کاهش یافته است.

شیری با بیان اینکه در سال گذشته کاربران اینترنت بانک 157 و کاربران تلفن همراه 144 درصد نسبت به سال 1399 رشد داشته اند، گفت: هر تراکنش در شعبه 34 واحد مالی، در دستگاه خودپرداز 16 واحد و از طریق درگاه تلفن همراه یک واحد هزینه برای بانک ایجاد می‌کند به همین دلیل افزایش تعداد کاربران غیرحضوری از برنامه‌های عملیاتی بانک است.

بالاترین مقام اجرایی بانک با اشاره به رشد 100 درصدی تعداد تراکنش‌های اینترنت و همراه بانک در سال 1400 نسبت به مدت مشابه در سال 1399، اظهار کرد: تعداد تراکنش‌های انجام شده از طریق سوئیچ 31 درصد رشد نشان می‌دهد و از پانزدهمین بانک در سال 1399 به ششمین بانک در سال 1400 ارتقا پیدا کرده‌ایم.

وی افزود: در ارزیابی‌های دولت الکترونیکی پست بانک ایران در بین 168 دستگاه اجرایی توانسته است از رتبه 12 در ارزیابی دوره هشتم به رتبه ششم در ارزیابی دوره نهم صعود کند.

مدیرعامل بانک با بیان اینکه همواره بهبود ترازنامه در بانک مورد توجه بوده است، تصریح کرد: عمده بدهی‌ها در ترازنامه منابع سپرده‌ای است و در سال مالی 1400 آن را به منفی چهار درصد بهبود داده‌ایم.

شیری با تاکید بر رشد 0.2 درصدی دارایی‌های نقد ترازنامه گفت: سهم تسهیلات پرداختی بانک در ترازنامه سال گذشته به 62 درصد رسیده و این سهم نسبت به سال گذشته 5 درصد کاهش و مطالبات از بانک‌ها نسبت به سال مالی گذشته 0.2 درصد رشد داشته است.

بالاترین مقام اجرایی بانک مدیریت پرتفوی بانک شامل منابع، مصارف و سرمایه‌گذاری بهینه را عامل درآمدزایی بانک دانست و گفت: درآمد بانک در سال مالی گذشته 64 درصد رشد داشته است که در حوزه درآمدهای مشاع 74 درصد و درآمدهای غیر مشاع 37 درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه عمده هزینه‌های بانک در هزینه‌های عملیاتی رقم خورده است، تصریح کرد: هزینه های بانک 53 درصد رشد داشته و هزینه‌های غیر عملیاتی 49 درصد رشد را نشان می‌دهد و هر چه بانک بزرگ‌تر شود هزینه‌های عملیاتی آن کمتر می‌شود.

شیری به اشاره به اینکه سود بانک در سال گذشته به 13 هزار و 580 میلیارد ریال رسیده است که رشدی 102 درصدی را نسبت به سال 1399 رقم زده است.

وی با بیان اینکه یکی از شاخص های مهم بانکی قیمت تمام شده پول است، افزود: در سال ۱۳۹۷ قیمت تمام شده پول برای بانک بالای 24.1 درصد بوده است و امروز که آن را به 14.1 درصد تنزل داده‌ایم و این نشان می‌دهد که عملیات اجرایی بانک اقتصادی است و ظرفیت زیادی داریم که باید از آن بهره برد.

وی در پایان با اشاره به برنامه محوری بانک از سال ۱۳۹۸ تاکنون تصریح کرد: ما در پست بانک ایران بر اساس چارچوب سند راهبردی بانکداری دیجیتال وزارت امور اقتصادی و دارایی برنامه ریزی سال ۱۴۰۰ را انجام داده‌ایم و جایگاه پست بانک ایران در عرصه سودآوری و سهم بانک از صنعت بانکی، سپرده ها، خدمات بانکی، تسهیلات، بانکداری دیجیتال و برنامه های اجرایی مشخص شده است.

براساس این گزارش، در ادامه این جلسه، صورت های مالی سال ۱۴۰۰ توسط حسابرس و بازرس قانونی، بررسی و تصویب شد و مقرر شد مبلغ ۴۵ ریال برای هر سهم بین سهام‌داران تقسیم شود.

 

روابط عمومی پست بانک ایران

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: