در آخرین هفته مردادماه

بازار فرابورس 1.5 درصد بزرگ‌تر شد

کدخبر : 37928

طی هفته‌ای که گذشت تقویت تقاضا و رونق معاملات در بازارهای فرابورس علاوه بر اینکه بازدهی مثبت بیش از 1.4 درصدی را برای اهالی این بازار رقم زد، بزرگ‌تر شدن 1.5 درصدی فرابورس را هم به دنبال داشت.

طی 5 روز معاملاتی هفته منتهی به چهارم شهریورماه در فرابورس ایران بیش از 20 میلیارد و 158 میلیون ورقه انواع اوراق مالی به ارزشی بالغ‌بر 1.9 میلیون میلیارد ریال در 919 هزار نوبت معاملاتی، دادوستد شد.

روند آمار معاملات طی این مدت نشان می‌دهد حجم معاملات 16 درصد و تعداد معاملات 8 درصد رشد و ارزش معاملات 15 درصد کاهش داشته است.

همچنین در این 5 روز آیفکس فرابورس با رشدی 1.4 درصدی در سطح 19 هزار و 320 قرار گرفت. همچنین بیش از 1.5 درصد به ارزش بازار فرابورس افزوده شد و این متغیر در عدد 18 میلیون و 414 میلیارد ریال قرار گرفت.

رونق معاملات در بازار اول و دوم

بررسی بازارها به تفکیک هم نشان می‌دهد ارزش بازار دوم نسبت به هفته ماقبل 72 درصد رشد داشته است. پس از آن رونق معاملات در بازار اول فرابورس باعث شده تا ارزش معاملات این بازار 34 درصد رشد را ثبت کند.

همچنین بیشترین ارزش معاملات طی هفته گذشته متعلق به بازار پایه فرابورس با معاملاتی بالغ‌بر 20 هزار میلیارد ریال بود.

«تسه»ها ارزان و پر تقاضا

نگاهی به بازار ابزارهای نوین معاملاتی هم نشان می‌دهد طی این مدت ارزش معاملات اوراق مالی اسلامی 16 درصد کم شده است.

همچنین شاهد کاهش 18 درصدی ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله بودیم.

ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن هم 4 درصد کم شد، البته در این بخش شاهد رشد 5 درصدی در حجم و 42 درصدی در دفعات معاملات بودیم که نشان می‌دهد تسه‌ها هفته گذشته ارزان‌تر معامله شدند اما تقاضای خوبی داشتند.

به‌این‌ترتیب در این مدت 0.80 میلیون ورقه به ارزش بیش از 961 میلیارد ریال در 34 هزار نوبت معاملاتی، خریدوفروش شد.

تمرکز معاملات خرد در سه صنعت بزرگ

سرمایه‌گذاران خرد در این مدت بیشترین استقبال را از نمادهای سرمایه‌گذاری‌ها، محصولات شیمیایی و بانک‌ها داشتند. به‌این‌ترتیب که ارزش معاملات خرد در این سه گروه بیش از 11.5 هزار میلیارد ریال و 26 درصد معاملات در این اختیار این سه صنعت بود.

درمجموع طی هفته گذشته ارزش معاملات خرد بازار بیش از 43.5 هزار میلیارد ریال بود.

 

مدیریت ارتباطات فرابورس ایران

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر:

این خبر را از دست ندهید