بر اساس آخرین آمار به دست آمده از سازمان تنظیم مقررات رادیویی،

سهم 53.51 درصدی نماد همراه اول از حوزه ارتباطات سیار

سهم 53.51 درصدی نماد همراه اول از حوزه ارتباطات سیار
کدخبر : 42786

بر اساس گزارشات منتشر شده همراه اول از کاهش درامد عملیاتی این شرکت به دلیل محدودیت های اینترنتی در مهرماه خبر می دهد اما با این وجود این نماد بورسی توانسته است سهم 53.51 درصدی را از حوزه ارتباطات سیار کشور از آن خود کند و نسبت به دیگر رقبا همچنان پیشتاز باشد.

شرکت ارتباطات سیار( همراه اول) در گزارش مالی مهرماه خود از افت 743 میلیارد تومانی درآمد از سرویس‌های مکالمه، پیام کوتاه، اینترنت و پیامک انبوه مشترکین خطوط دائمی و اعتباری نسبت به شهریورماه خبر می دهد و به نظر می‌رسد این افت شدید در پی اختلال اینترنت در مهرماه بوده که مشتریان تمایل کمتری به تمدید یا خرید اشتراک و بسته اینترنت داشته اند؛ در نتیجه این شرکت خدماتی با کاهش فروش و کاهش درآمد در مهرماه نسبت به شهریور ماه مواجه شده است.

اما نکته قابل توجه حفظ سهم بازار این نماد بورسی و یا افزایش این سهم در تابستان نسبت به بهار 1401 بوده است. این افزایش سهم بازار به نسبت حضور این شرکت در حوزه ارتباطات سیار و در بین رقبای خود نشان می دهد که سهم «همراه اول» از حوزه ارتباطات سیار هم اکنون 53.51 درصد، سهم «ایرانسل» در حال حاضر 42.68 درصد و «رایتل» نیز در اشتراک‌های فعال 3.8 درصد است.

شاخص «سهم بازار» به معنی نسبت میزان فروش یک برند در یک محصول به فروش کلی آن محصول در بازه‌های زمانی فصلی یا سالیانه است که سهم نماد همراه اول در دوره تابستان نسبت به بهار سال 1401 رشد قابل توجهی را نشان می دهد. به عبارتی دیگر، گزارش سهم بازار اپراتورهای ارتباطی کشور توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی حاکی است که تا شش ماهه نخست سال جاری تنها همراه اول در نیمه نخست 1401 بدون ریزش سهم به کار خود ادامه داده است.

جدیدترین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از وضعیت بازار ارتباطات ثابت و سیار کشور از منظر شاخص‌های کلیدی چون «خطوط تلفن همراه»، «تعداد سایت‌های فیزیکی فعال اپراتورهای تلفن همراه»، «تعداد مشترکان روم شده در شبکه اپراتورها» و «وضعیت پوشش شهرها، روستاها و جاده‌ها» به تحلیل وضعیت اپراتورها حکایت می کند که در این گزارش اپراتور اول تلفن همراه توانسته همچون سه ماهه نخست سالجاری با رشد 0.17 درصدی در زمینه فعالسازی خطوط تلفن همراه تا پایان شهریورماه 1401 به نسبت بهار امسال، به بیش از 76.8 میلیون مشترک فعال دست یابد و به سهم 53.51 درصدی نسبت به دیگر اپراتورهای کشور دست پیدا کند.

سهم بازار یکی از مولفه های مهم در بین شرکت های بورسی است و گفته می شود  تعریف شاخص بازار، عامل بسیار حیاتی در سنجش میزان سودآوری برندهاست و توجه عموم سرمایه‌گذاران در دنیا نیز به برندهایی است که درصد بالایی از سهم بازار یک محصول را در اختیار دارند. اگر سهم بازار شرکتی بالا باشد حتی کاهش درامد هم می تواند به صورت مقطعی بوده و به دلیل بالا بودن سهم بازار این درامد جبران و یا بعضا در ماه های آتی افزایش یابد.

ارزش بازار (Market Capitalization) که به آن مارکت کپ (Market Cap) نیز گفته می‌شود، از حاصل ضرب تعداد سهام یک شرکت در قیمت هر سهم به دست می‌آید. به عبارتی، برای محاسبه ارزش بازار شرکت ارتباطات سیار(همراه ) کافی است تعداد کل سهام آن را در قیمت بازاری هر سهم ضرب کرد تا میزان این ارزش به دست آید. از سوی دیگر اندازه شرکت‌ها نیز بر اساس ارزش بازار آن‌ها با یکدیگر مقایسه می‌شود و گفته می شود هر چه ارزش بازار یک شرکت بورسی بیشتر باشد، تغییرات قیمت سهام آن شرکت تاثیر بیشتری بر شاخص کل بورس خواهد داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر:

این خبر را از دست ندهید