با مصوبه هیئت‌مدیره سازمان بورس؛

دستورالعمل پذیرش و معاملات «اوراق گام» اصلاح شد

دستورالعمل پذیرش و معاملات «اوراق گام» اصلاح شد
کدخبر : 45816

با مصوبه هیئت‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۱۶ آذر ۱۴۰۱، برخی از مواد "دستورالعمل پذیرش و معاملات اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) " اصلاح گردید.

بنابر اعلام مرکز تدوین، تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه، با توجه به اصلاحات جدید "دستورالعمل گواهی اعتبار مولد (گام) " مصوب شورای پول و اعتبار، ضرورت بازنگری در "دستورالعمل پذیرش و معاملات اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) " مصوب ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، در راستای ارتقاء و شفافیت فرایند انتقال این اوراق از بازار پول به بازار سرمایه محرز گردید و با درخواست بانک مرکزی، پیشنهاد بورس اوراق بهادار تهران و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، متعاقب بررسی و ارسال پیشنهادات اصلاحی از جانب مدیریت نظارت بر بازار اولیه، اصلاح مقررات مربوط در دستور کار مرکز تدوین، تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه قرار گرفت.

پیرو برگزاری جلسات متعدد کمیته تدوین مقررات و اخذ نظرات تخصصی و ملاحظات ذی‌نفعان، مقررات اصلاحی از سوی مرکز تدوین، تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه به هیئت مدیره ارائه گردید و اصلاحات پیشنهادی در تاریخ ۱۶ آذر ۱۴۰۱ به تصویب هیئت مدیره سازمان رسید.

از اهم تغییرات اعمال شده در این دستورالعمل، می‌توان به یکسان‌سازی تعاریف اصلاحات کلیدی دستورالعمل از جمله "بنگاه متعهد" و "متقاضی" با تعاریف مصوب شورای پول و اعتبار، تعیین محدودیت زمانی متناسب با سررسید اوراق جهت پذیرش اوراق گام در بازار سرمایه، افزایش میزان جرائم تأخیر در پرداخت وجه اوراق گام در سررسید براساس نرخ‌های جدید مصوب شورای پول و اعتبار و تقویت ضمانت اجراهای بازار سرمایه برای جلوگیری از نکول اوراق گام در سرسید، تعیین ضوابط ناظر بر افزایش سقف هر نماد اوراق گام و الزامی نمودن عملیات بازارگردانی در معاملات اوراق گام اشاره نمود.

همچنین مطابق اصلاحات جدید، ایجاد نماد جدید برای اوراق گام و تخصیص اوراق گام به دارنده جدید برای بانک/مؤسسه اعتباری عامل منوط به احراز تعهد مربوط به معرفی بازارگردان و انجام عملیات بازارگردانی نسبت به اوراق سررسید نشده خواهد بود. وجود مشاور پذیرش در فرایند پذیرش اوراق گام نیز اختیاری است و شرایط فعالیت آن حسب مورد تابع مقررات بورس مربوط (بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران) می‌باشد.

از دیگر تغییرات جدید دستورالعمل این است که هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، سقف انتشار مبلغ اوراق گام توسط هر بانک را بر مبنای سقف اعلام شده از جانب بانک مرکزی برای تضمین اوراق مالی توسط آن بانک، تعیین نموده که در جای خود باعث کاهش ریسک نکول در سررسید و ایجاد موازنه میان انتشار اوراق گام در مقایسه با سایر اوراق بهادار در بازار سرمایه می‌گردد.

شایان ذکر است؛ همان‌گونه که در دستورالعمل تصریح شده، محل پذیرش و معاملات اوراق گام متعلق به بانک‌ها براساس محل پذیرش سهام بانک است. نحوه انجام معاملات این اوراق نیز حسب مورد تابع دستورالعمل‌های اجرایی نحوۀ انجام معاملات در بورس و فرابورس مصوب هیئت مدیره سازمان خواهد بود.

هم‌اکنون اصلاحات جدید در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه ایران به آدرس https://cmr.seo.ir/FrmRule.aspx?Id=۴۰۹۰۹ اعمال شده و در دسترس عموم شهروندان و فعالان محترم بازار سرمایه قرار دارد.

 

سنا

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر:

این خبر را از دست ندهید