معاون فناوری‌‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی خبر داد:

صدور برخط و آنی گواهی موضوع ماده 186 از مرز 30 هزار عدد گذشت

صدور برخط و آنی گواهی موضوع ماده 186 از مرز 30 هزار عدد گذشت
کدخبر : 46066

معاون فناوری‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به راه‌اندازی سامانه صدور گواهی موضوع ماده 186 قانون مالیات‌های مستقیم براساس دستورالعمل جدید و امکان صدور گواهی برخط برای مؤدیان فاقد بدهی قطعی مالیاتی از ابتدای آذرماه گذشته اظهار داشت: تاکنون بیش از 30 هزار گواهی موضوع ماده 186 به صورت برخط و آنی از طریق این سامانه صادر شده است.

دکتر افشین خدامرادی، معاون فناوری‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود هزار و 800  مرجع به سامانه صدور گواهی موضوع ماده 186 قانون مالیات ‌های مستقیم متصل گردیده و بیش از 39 هزار درخواست صدور گواهی در این سامانه ثبت شده است، اظهار داشت: برای بیش از 75 درصد از این درخواست‌ها به صورت برخط و آنی گواهی موضوع ماده 186 صادر گردیده و مابقی درخواست‌ها در انتظار پرداخت بدهی توسط مؤدی و یا تعیین تکلیف آنها در ادارات مالیاتی هستند.

دکتر خدامرادی با بیان اینکه در اجرای دستورالعمل مربوطه، ترتیبات اجرایی صدور گواهی موضوع ماده 186 قانون مالیات‌های مستقیم از تاریخ اول آذرماه 1401 عملیاتی گردیده است، اظهار داشت: بر این اساس در راستای تکریم و رضایت مؤدیان محترم و با هدف تسریع و تسهیل خدمت‌رسانی به ایشان، امکان صدور گواهی برخط، ویژه مؤدیانی که بدهی قطعی مالیاتی نداشته باشند، فراهم گردیده است.

وی در ادامه تصریح کرد: همچنین جهت سرعت بخشی و سهولت در انجام فرآیندهای صدور گواهی علاوه بر امکان اتصال واسط‌های نرم‌افزاری، امکان ثبت درخواست، صدور و دریافت گواهی مذکور به صورت اینترنتی برای مراجع دارای صلاحیت نیز در پنجره واحد خدمات مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir میسر شده است.

گفتنی است طبق ماده (186) قانون مالیات‌های مستقیم، صدور یا تجدید یا تمدید کارت بازرگانی و پروانه کسب یا کار اشخاص حقیقی یا حقوقی از طرف مراجع صلاحیت‌دار منوط به ارائه گواهی از اداره امور مالیاتی ذی‌ربط مبنی بر پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی‌شده می‌باشد و در صورت عدم رعایت این حکم مسئولان امر نسبت به پرداخت‌ مالیات‌های مزبور با مؤدی مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

گفتنی است سامانه قدیم صدورگواهی موضوع ماده 186 تا نیمه دی‌ماه سال جاری فعال بوده و پس از آن تمامی مراجع ملزم به اتصال به سامانه جدید و بهره‌برداری از آن می‌باشند. همچنین، موضوع تبصره یک ماده 186 ق.م.م. درخصوص لزوم اخذ گواهی‌های پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده و گواهی اداره امور مالیاتی مربوط مبنی بر وصول نسخه‌ای از صورت‌های مالی ارائه شده به بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری جهت اعطای تسهیلات بانکی به اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل از طرف بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری همچنان در سامانه قدیم برقرار خواهد بود.

 

اینتا

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر:

این خبر را از دست ندهید