در هفته منتهی به 21 بهمن ماه؛

ارزش معاملات فرابورس به 269 هزار میلیارد تومان رسید

ارزش معاملات فرابورس به 269 هزار میلیارد تومان رسید
کدخبر : 49708

در جریان معاملات هفته منتهی به 21 بهمن‌ماه، فرابورس ایران روندی آرام را شاهد بود به‌طوری که نماگر اصلی بازار سهام کار خود را با پیشروی 0.1 درصدی و ایستادن در سطح 20 هزار و 279 واحد به پایان رساند.

در هفته‌ای که یک روز معاملاتی نیز به دلیلی تعطیلی شنبه 15 بهمن‌ماه کمتر داشت، حجم مبادلات اوراق بهادار در مجموع کل بازارهای فرابورس به رقم 27.3 میلیارد ورقه و ارزش آن به 269 هزار میلیارد تومان رسید.

در این میان نگاهی به ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام در هفته‌ای که گذشت نشان می‌دهد که گروه «انبوه‌سازی، املاک و مستغلات» با سهم 14 درصدی بیشترین سهم از این معاملات را به خود اختصاص داد و «بانک‌ها و موسسات اعتباری»، «محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر»، «فلزات اساسی» و «سرمایه‌گذاری‌ها» در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.

در 4 روز معاملاتی هفته گذشته، در بازار اول فرابورس 4.9 میلیارد برگه سهم به ارزش افزون بر 2 هزار و 583 میلیارد تومان داد و ستد شد. در این مدت همچنین مالکیت 7.3 میلیارد برگه سهم به ارزش بیش از 2 هزار و 445 میلیارد تومان در بازار دوم تغییر کرد. همچنین در بازار پایه نیز حجم معاملات و ارزش معاملات به ترتیب با 10 درصد و 24 درصد افت مواجه شدند تا با داد و ستد 6.2 میلیارد برگه سهم، ارزش معاملات این بازار به 3 هزار و 95 میلیارد تومان برسد.

در جریان معاملات هفته منتهی به 21 بهمن، در بازار ابزارهای نوین مالی، ارزش معاملات بدون تغییر چندانی نسبت به هفته پیش از آن به 260 هزار میلیارد تومان رسید. در این میان حجم معاملات این بازار نیز به 8.7 میلیارد برگه رسید که رقم مزبور نسبت به هفته دوم بهمن ماه بیانگر 34 درصد کاهش بود.

رصد ارزش معاملات ابزارهای نوین مالی به تفکیک ابزارها بیانگر این است که در هفته‌ای که شاهد پذیره‌نویسی اوراق نیکوکاری زلزله خوی بودیم، ارزش معاملات اوراق مالی اسلامی با 2 درصد افزایش روبرو شد و به 253 هزار میلیارد تومان رسید. همچنین حجم معاملات این اوراق نیز با پیشروی 2.3 درصدی به 3 میلیارد ورقه نزدیک شد.

این گزارش می‌افزاید در هفته‌‌ای که پذیره‌نویسی صندوق جسورانه ارغوان در فرابورس آغاز شد، ارزش معاملات صندوق‌های قابل معامله به 7 هزار و 652 میلیارد تومان رسید. همچنین در این مدت نزدیک به 134 میلیارد تومان اوراق گواهی تسهیلات مسکن نیز در این بازار داد و ستد

مدیریت ارتباطات فرابورس ایران

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

این خبر را از دست ندهید