با کاشت ۲۲۰ هزار اصله درخت صورت می گیرد

آغاز بزرگترین رویداد درختکاری کشور در منطقه آزاد ماکو

آغاز بزرگترین رویداد درختکاری کشور در منطقه آزاد ماکو
کدخبر : 51474

با آغاز کاشت ۲۲۰ هزار اصله درخت مثمر همزمان با روز درختکاری در منطقه آزاد ماکو، بزرگترین رویداد درختکاری کشور در این منطقه اجرا می شود.

این رویداد در دشت زیدون پلدشت و در زمینی به وسعت ۲۵۰۰ هکتار توسط سرمایه گذار بخش خصوصی انجام می گیرد.

همچنین ۴۲۰ اصله درخت نیز به یاد شهدای منطقه آزاد ماکو با عنوان نهال ایثار (هر شهید یک درخت) همزمان با روز درختکاری وبا حضور مردم و مسئولین کاشته می شود.

شایان ذکر است: واحد کشاورزی ۲۰۰۰ هکتاری کاشت گردو و پسته با سرمایه گذاری ۹۸۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی در دشت زیدون اجراو برای ۸۰۰ نفر اشغال ایجاد خواهد کرد.

همچنین یک واحد دیگر کشاورزی باغ پسته و گردو توسط شرکت آراز سبز آریا منطقه آزاد ماکو با سرمایه گذاری ۱۲۰۰میلیارد ریالی در دشت یارآغلی پلدشت و یک واحد کاشت مکانیزه پسته و گردوی گرمسیری  دیگر نیز به مساحت ۳۱۹ هکتار توسط شرکت رایا کشت با سرمایه گذاری ۹۶۰ میلیارد ریال در حال اجرا است.

منطقه آزاد ماکو دارای ۹۶۰۲۹ هکتار زمین قابل کشت می باشد. پروژه سد کرم آباد که یکی از بزرگترین پروژه های ملی کشور به منظور مهار رودخانه های مرزی و استفاده از حقابه کشورمان از رودخانه ارس اجرا شده است، موجب زیرکشت رفتن ۲۲۰۰۰ هکتار از اراضی پایاب سد کرم آباد شده است که ظرفیت بزرگی در زمینه توسعه کشاورزی منطقه ایجاد شده است. در حال حاضر یکی از هلدینگ‌های بزرگ کشور کار خود را برای احداث گاوداری شیری ۱۰۰۰۰ راسی شروع کرده است و بدین منظور میزان زمین مورد نیاز جهت کشت علوفه در اختیار ایشان قرار گرفته است.

 

پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

این خبر را از دست ندهید