در برنامه زنده رادیویی اعلام شد

عبدالملکی: ایجاد مناطق آزاد مشترک ایران با 4 یا 5 کشور در سال 1402 عملیاتی می شود

عبدالملکی: ایجاد مناطق آزاد مشترک ایران با 4 یا 5 کشور در سال 1402 عملیاتی می شود
کدخبر : 53879

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به مزیت های مختلف ایجاد مناطق آزاد مشترک برای کشورمان گفت: ایجاد این مناطق با 4 یا 5 کشور درسال جاری عملیاتی می شود.

حجت الله عبدالملکی که سه شنبه شب در گفتگوی زنده رادیویی با برنامه ساعت 21 رهیافت رادیو اقتصاد سخن می گفت افزود: ایجاد مناطق آزاد مشترک با 18 کشور همسایه و پیرامونی ایران را از سال 1401 شروع کرده ایم که در مراحل مختلف قرار دارد و هم اینک کار نهایی و جدی تر با کشورهای عراق، سوریه، ازبکستان، قزاقستان، روسیه و ترکیه در حال انجام است.

عبدالملکی با بیان اینکه ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشورهای هم مرز با ایران به صورت ایجاد سرزمین مشترک آزاد در دوسوی مرز است افزود: این مناطق تحت قوانین مشترک مالیاتی، گمرکی، تملک زمین و سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران دو کشور خواهد بود.

وی افزود: با کشورهایی که مرز مشترک با آنها وجود ندارد نیز قرار است یک منطقه خاص در کشور ما برای سرمایه گذاران کشور مقابل و یک منطقه خاص در کشور مقابل برای سرمایه گذاران ایرانی ایجاد شود تا تحت قوانین مشترک مالیاتی، گمرکی، تملک زمین و سرمایه گذاری به سرمایه گذاری بپردازند.

مشاور رییس جمهور ادامه داد: با این کار برای فعالان اقتصادی این کشور ها در داخل ایران یک جای پا برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال فراهم خواهد شد و برای سرمایه گذاران ایرانی نیز بصورت متناظر جای پا در کشور مقابل ایجاد خواهد شد تا بتوانند در زمینه هایی که مایل هستند سرمایه گذاری کنند و سود ببرند .

عبدالملکی با بیان اینکه دبیرخانه مناطق آزاد به عنوان یک شخصیت حاکمیتی از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران مامور پیگیری تشکیل مناطق آزاد مشترک شده است گفت: مذاکرات فشرده و دائمی با کشورهای مد نظر بصورت منظم و مداوم ادامه دارد.

وی با اشاره به تمایل و رغبت روسیه برای سرمایه گذاری در بندر انزلی و چابهار افزود: هم اینک خط کشتیرانی مستقیم چین به چابهار راه اندازی شده ولی به علت نبود ریل در چابهار انتقال کالا از این بندر اقیانوسی به شمال کشور بصورت ترکیبی است که در صورت تکمیل مسیر ریلی شمال به چابهار که در حال انجام است این انتقال بصورت تمام ریلی انجام شده و سهولت بسیاری برای تجار و سرمایه گذاران به وجود می آورد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه مناطق آزاد مشتری اصلی ایجادمسیر شمال به جنوب و شرق به غرب کشور هستند افزود: از وزارت راه و شهرسازی درخواست داریم هرچه سریعتر این مسیرها را تکمیل کند تا کالاها در این مسیرها به سهولت بیشتر و با قیمت کمتر به مقصد برسند و مزایای آن عاید کشور شود.

عبدالملکی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مقررات زدایی و مدرک زدایی در مناطق آزاد برای تسهیل امر سرمایه گذاران گفت: از سال گذشته تاکنون ده ها کمیسیون و کارگروه و شورا در مناطق مختلف حذف شده است تا امر صدور مجوز و ارائه تسهیلات برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی تسهیل شود.

وی بابیان اینکه حدود یک  و نیم میلیون نفر در مناطق آزاد کشور زندگی می کنند افزود: معتقدیم مناطق آزاد متعلق به همه مردم ایران است و باید نفع آن به همه مردم ایران برسد.

مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه مردم بومی مناطق نیز باید از همه مواهب سرمایه گذاری و تولید اشتغال و انتقال فناوری به این مناطق بهره مند شوند گفت: در عین حال سرمایه گذاران در مناطق را نیز دارای حق آب و گل در منطقه می دانیم و معتقدیم باید از کسب و کار این سرمایه گذاران حمایت شود.

عبدالملکی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به صورت عمومی و مناطق آزاد به صورت خاص دارای ظرفیت های بی نظیر در جهت سرمایه گذاری هستند که متاسفانه تاکنون به علل مختلف مغفول مانده است افزود: یکی از این موانع فضای کسب و کار کشور است که متاسفانه خوب ساماندهی نشده است و برای برخی مجوزها مراحل مختلفی در نظر گرفته شده است که بعضا زائد و گریزاننده سرمایه گذاران است.

وی گفت: همچنین متاسفانه ظرفیت مناطق آزاد کشور یا اصلا معرفی یا بخوبی معرفی نشده است که این نیز یکی از آسیب های سرمایه گذاری در این مناطق است که می توان با برنامه ریزی کوتاه و بلند مدت به تصویرسازی صحیح و درست از این مناطق و ظرفیت های آن دست زد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان سخنانش با اشاره به برنامه های جدید در مناطق آزاد کشور در سال مهار تورم و رشد تولید، ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک از مناطق آزاد کشور خبرهای خوبی به گوش مردم برسد.

 

فرینا

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: