منطقه آزاد ماکو

ثبت جهانی ژئوپارک منطقه آزاد ماکو کلید خورد

ثبت جهانی ژئوپارک منطقه آزاد ماکو کلید خورد
کدخبر : 56937

باحضور نماینده یونسکو در ایران و به همت معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری، ثبت جهانی ژئوپارک منطقه آزاد ماکو به عنوان مهمترین رویداد گردشگری منطقه کلید خورد.

به گزارش پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو، عضو شورای عالی ژئوپارک جهانی یونسکو در حاشیه دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: امروز در منطقه آزاد ماکو مقدمات آغاز برنامه معرفی ژئوپارک منطقه آزاد ماکو آغاز شد و باتوجه به ظرفیت ها و پتانسیل های گسترده و بالای منطقه یک ژئوپارک قدرتمند و ویژگی های خاص معرفی خواهد شد.

علیرضا امیرکاظمی  با اشاره به اینکه مقدمات جهانی شدن منطقه آزاد ماکو و ایجاد یک ژئوپارک بزرگ یونسکو در حال انجام است افزود: ژئوپارک ها در راستای حفاظت از چهارگونه میراث به ویژه میراث زمین شناختی منطقه فعالیت می کنند و علاوه بر آن از طریق توسعه زمین گردشگری یا ژئوتوریسم در منطقه به توسعه اقتصادی جامعه محلی و ایجاد مشارکت در فعالیت های محلی کمک خواهند کرد.

وی افزود:علاوه بر آن با آموزش های تخصصی و عمومی که ارائه خواهد شد به توانمندسازی جامعه محلی و ایجاد مشاغل جدید و جذب سرمایه گذاری و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری در منطقه کمک می کند.

امیرکاظمی با بیان اینکه ژئوپارکها یکی از برنامه های پیشرفته و بروزی است که در کل دنیا مورد توجه قرار دارد اضافه کرد: ۳ ژئوپارک جهانی در کشور و ۵ پروژه فعال ژئوپارک نیز در حال انجام است.

وی خاطرنشان ساخت: در کل دنیا ۱۹۵ ژئوپارک در ۴۸ کشور جهان معرفی شده است.

بهنام امیریان معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو نیز گفت‌: منطقه آزاد ماکو به لحاظ مواهب خدادادی، طبیعی و میراث فرهنگی بیشترین تعداد ژئوسایت ها را دارد که مجموع این ژئوسایت ها، ژئوپارک ملی و جهانی را شکل خواهد داد.

وی افزود: با یک نیازسنجی درست و سریع اقدام شد و از امروز انشاله مقدمات معرفی منطقه آزاد ماکو در سطح ملی به عنوان ژئوپارک جهانی و انشاله به مرور در قالب ثبت جهانی در یونسکو اقدام می شود و به سمت تکمیل و بهبود زیرساخت جهانی شدن قدم برمیداریم.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: