تخلیه و بارگیری بیش از 176 هزار تن کالای اساسی در بندرکاسپین

تامین کالاهای اساسی کشور از برنامه های در دستور کار منطقه آزاد انزلی است

تامین کالاهای اساسی کشور از برنامه های در دستور کار منطقه آزاد انزلی است
کدخبر : 57373

سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: در راستای تامین کالاهای اساسی کشور از ابتدای سال جاری تا‌کنون با پهلوگیری 45 فروند کشتی 166 هزار و 500 تن روغن خام و غلات در مجتمع بندری کاسپین تخلیه و به سراسر کشور حمل شده است.

 اکبر نیازی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 132 هزار 500 تن روغن خام خوراکی توسط 27 فروند کشتی در بندرکاسپین تخلیه و توسط کامیون‌های تانکر دار به واحدهای تولیدی سراسر کشور حمل شده است.

نیازی با اشاره به پهلوگیری 18 فروند کشتی حامل نهاده‌های دامی در اسکله‌های مجتمع بندری کاسپین یادآور شد: بر اساس آمارهای موجود 44 هزار تن نهاده‌های دامی و غلات شامل جو، ذرت، سویا و نخود در بندرکاسپین تخلیه شد.

وی با بیان اینکه بندرکاسپین و بندرانزلی به عنوان بنادر محدوده منطقه آزاد انزلی با هم افزایی ظرفیت ها و همگرایی موجود در دیپلماسی دریای خزر در سال‌های اخیر روند رو به رشدی داشته‌اند گفت: سال گذشته با استفاده از ظرفیت 3 پست اسکله عملیات تخلیه و بارگیری در بندر کاسپین رشد چشمگیری داشت و امسال با اضافه شدن 3 پست اسکله جدید (2 پست اسکله و یک پست اسکله رو ـ رو) ظرفیت اسمی اسکله‌های بندر کاسپین 100 درصد رشد خواهد داشت.

سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی اضافه کرد: منطقه آزاد انزلی نخستین منطقه آزاد شمال کشور با 2 بندر مهم و با سابقه انزلی با قدمت 300 ساله و بندرنوین کاسپین است که در مجموع با 22 پست اسکله فعال بوده و مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگترین زیرساخت بندری ایران در دریای خزر با رویکرد صادراتی و با هدف توسعه روابط اقتصادی با کشورهای حاشیه خزر و راه‌اندازی کریدور شمال ـ جنوب در منطقه آزاد انزلی احداث شده است.

گفتنی است، این مجتمع بندری، مشخصات بنادر نسل سوم را دارد که با پنج پست اسکله مشتمل بر پایانه‌های تجاری، کانتینری، چندمنظوره، محوطه عمومی، اسکله‌رو ـ رو، پایانه غلات، سوخت و صنایع دریایی است که ظرفیت تخلیه و بارگیری در فاز نهایی به 15 میلیون تن کالا را در سه نوبت کاری دارد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: