سرپرست زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان خبر داد:

شناسایی پتانسیل‌ سرب و روی، مس، آهن و طلا در استان گیلان

شناسایی پتانسیل‌ سرب و روی، مس، آهن و طلا در استان گیلان
کدخبر : 57789

یر از مصالح ساختمانی معدن فعال قابل توجهی در گیلان نداریم ولی پتانسیل‌هایی از جمله سرب و روی، مس، آهن و حتی طلا در استان گیلان شناسایی کردیم و اکنون طرح‌های مطالعاتی آن دردست انجام است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سرپرست زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان از پی‌جویی پهنه‌های معدنی در نقاط مختلف استان خبر داد و گفت: بهره‌برداری از معادن در گیلان با ضرورت توجه به حفظ میراث جنگل‌های هیرکانی است.

فرشید رمضانی با بیان این‌که در زمینه مطالعات معدنی، پهنه‌های استان گیلان در مناطق مختلف و از طریق کارشناسان کارآزموده و ماهر درحال بررسی است، خاطرنشان کرد: مطالعات کانی‌های غیرفلزی در جنوب گیلان در سال‌های گذشته انجام شده و مطالعات پهنه‌های شهرستان تالش نیز سال گذشته به پایان رسیده است.

وی با بیان اینکه امسال طرح مطالعات معدنی شهرستان فومن در حال انجام است، افزود: در این طرح‌های مطالعاتی منابع معدنی فلزی و غیرفلزی، مصالح ساختمانی و پتانسیل‌های مربوط به معادن و استفاده از کانی‌های معدنی شناسایی و در اختیار سازمان صمت قرار می‌دهیم.

رمضانی با بیان اینکه منابع معدنی فعال در استان بیشتر مصالح ساختمانی است، افزود: غیر از مصالح ساختمانی معدن فعال قابل توجهی در گیلان نداریم ولی پتانسیل‌هایی از جمله سرب و روی، مس، آهن و حتی طلا در استان گیلان شناسایی کردیم و اکنون طرح‌های مطالعاتی آن دردست انجام است.

سرپرست زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان با تاکید بر اینکه ویژگی‌های اقلیمی و آب و هوایی هر دوره زمین‌شناسی در شکل‌گیری کانی‌ها اثرگذار بودند، گفت: معادن مربوط به مصالح ساختمانی در بخش جنوبی گیلان در شهرستان رودبار فعال است سرب و روی در مرجان‌آباد و پتانسیل مربوط به آهن در ارتفاعات و ییلاقات شهرستان ماسوله و فومن شناسایی شده‌اند.

سرپرست اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان با اشاره به اینکه مباحث مربوط به طلا را در سنگ‌های دگرگونی اسالم تا شاندرمن می‌توانیم پی‌جویی کنیم، افزود: پتانسیل مس را در تالش داشتیم و همه این موارد نیاز به مطالعات و کارشناسی‌های بیشتر دارد.

رمضانی با اشاره به اینکه فعالیت‌های معدن همواره قدری تخریب محیط زیست را به همراه دارد، گفت: باید با فرهنگ سازی و بهره‌برداری اصولی این تخریب به حداقل برسد.

وی تاکید کرد: در استان گیلان با توجه به حساسیت‌های زیست محیطی و وجود جنگل‌های میلیون ساله هیرکانی به عنوان ثروت ملی هر جایی نمی‌توان این معادن را استخراج کرد و درصورت لزوم نیز باید با معدن کاری اصولی محیط زیست را حفظ و درکنار آن از منابع زیرزمینی استفاده کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

این خبر را از دست ندهید