مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در نشست با اصحاب رسانه مطرح کرد؛

ترانزیت خارجی 3 میلیارد دلاری از ارس/ 300 هکتار گلخانه دیگر درحال احداث است

ترانزیت خارجی 3 میلیارد دلاری از ارس/ 300 هکتار گلخانه دیگر درحال احداث است
کدخبر : 58214

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در نشست با اصحاب رسانه ضمن تبریک روز خبرنگار و اشاره به اهمیت فعالیت‌های رسانه‌ای در چارچوب جهاد تبیین و ارائه گزارش عملکرد مسئولین به مردم، اظهار داشت: تا به‌امروز تاکید بر انجام امورات براساس برنامه‌ها بوده و به‌منظور ساماندهی و اولویت‌بندی اقدامات، طرح میان مدت 3 ساله بر اساس سیاست‌ها، راهبردها و پروژه‌ها تعریف شده که 116 پروژه را در برمی‌گیرد.

مجید کیانی، تبدیل ارس به یکی از قطب‌های گردشگری را از سیاست‌های این سازمان خواند و با اشاره به ظرفیت‌های نادر منطقه آزاد ارس در این حوزه، خاطرنشان کرد: ثبت جهانی ژئوپارک ارس مقدمه معرفی منطقه برای گردشگران خارجی است و در حوزه تامین زیرساخت‌های گردشگری برنامه‌‌ریزی و اقدامات متعددی صورت گرفته است.

کیانی با اشاره به عدم استفاده حداکثری از ساحل ارس، بیان کرد: با تعاملات صورت گرفته با استاندار، فرماندهی مرزبانی و اداره آب و منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که در ساحل ارس، فضاهای گردشگری، تفریحی، شیلات و کشاورزی را توسعه دهیم که توسعه پارک درنا بخشی از این پروژه‌هاست.

وی به افزایش 56 درصدی ورود گردشگر به ارس در نوروز سالجاری و رشد 114 درصدی آن در بهار 1402، یادآور شد: در ایام نوروز و پیک ورود مسافر به منطقه، ظرفیت مراکز اقامتی و مدارس تکمیل شد بطوریکه باشگاه‌های ورزشی نیز جهت اسکان شبانه گردشگران تجهیز شدند که این توجه به پروژه‌های اقامتی و تفریحی را دوچندان می‌کرد. در همین راستا نیز با افتتاح هتل‌‌های جدید در ماه‌های اخیر نزدیک به 400 تخت به ظرفیت‌های اقامتی ارس اضافه شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزا ارس با بیان اینکه در طول یک سال اخیر برنامه‌های متعددی در حوزه ورزشی و فرهنگی به اجرا درآمده است، افزود: در بحث جذب گردشگر خارجی برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته تا با مشارکت در نمایشگاه‌های تکلیفی دبیرخانه، بتوانیم در جذب گردشگر به‌ویژه از کشورهای همسایه قدمی برداریم.

**300 هکتار گلخانه دیگر در ارس درحال احداث است/ صادرات شیلات از محدوده خداآفرین به سایر کشورها

وی تبدیل ارس به قطب کشاورزی کشور را یکی دیگر از سیاست‌های سازمان خواند و گفت: بزرگترین گلخانه‌های هیدروپونیک کشور در ارس واقع شده و بیش از 220 هکتار گلخانه فعال در منطقه آزاد ارس وجود دارد و قریب به 300 هکتار گلخانه دیگر در منطقه آزاد ارس در حال احداث است که امیدواریم بخشی از این 300 هکتار در سال 1402 مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با اعلام اینکه بزرگترین پروژه پرورش ماهی کشور با ظرفیت تولید 1500 تن در سال در زون خداآفرین منطقه آزاد ارس در حال احداث است، اضافه کرد: امیدواریم این مجموعه در سال 1402 مورد بهره‌برداری قرار گیرد و میزان صادرات شیلات از ارس به کشورهای اروپایی افزایش یابد.

**آماده‌سازی فاز 3 صنعتی ارس برای احداث واحدهای تولیدی جدید/ ترانزیت 3 میلیارد دلاری از 2 پایانه مرزی ارس

کیانی، کمک به رشد و رفع موانع تولید را دیگر سیاست مهم سازمان عنوان کرد و توضیح داد: یکی از چالش‌های تیم مدیریتی بنده در ورود به ارس نبود زمین جهت واگذاری به سرمایه‌گذاران بود و در این راستا ضمن آزادسازی 236 هکتار از اراضی توسط دادگاه و 57 هکتار از اراضی توسط کارگروه اقتصاد مقاومتی، نسبت به آماده‌سازی فاز 3 صنعتی اقدام شد که با افتتاح آن مشکل زمین جهت پذیرش سرمایه‌گذاری‌های جدید مرتفع خواهد شد.‌

وی با ارائه گزارشی از افزایش تولید و صادرات محصولات تولیدی ارس، تصریح کرد: در سال 1401، کل ترانزیت از دو پایانه مرزی جلفا و نوردوز 1.3 میلیون تن به ارزش 3 میلیارد دلار بوده است و باتوجه به ثبت ترانزیت 13 میلیون تن در کل کشور، سهم ارس قابل توجه است.

**تاثیر مثبت نمایشگاه‌ها در معرفی تولیدات و افزایش صادرات

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، به نتایج مثبت نمایشگاه‌های ارس‌اکسپو و ایران‌اکسپو اشاره و عنوان کرد: کاپان به‌عنوان یکی از شهرهای ارمنستان فاصله اندکی با مرز نوردوز ارس دارد اما در این شهر خبری از محصولات ارس نیست و تنها با برگزاری یک نمایشگاه تولیدات ارس در این شهر، چندین تولیدکننده منطقه موفق به انعقاد قرارداد فروش و صادرات به ارمنستان شدند.

کیانی ادامه داد: نمایشگاه مناطق آزاد با متولی‌گری ارس سوم لغایت پنجم شهریور ماه در شهر ایروان برگزار خواهد شد و هدف از این نمایشگاه عرضه بسته‌های سرمایه‌گذاری، معرفی تولیدات جهت صادرات و جذب گردشگر است. ارمنستان دروازه ورود به اتحادیه اوراسیا بوده و بازار آن گذری برای حضور در سایر کشورهاست.

**از سرگیری پروژه احداث جاده مرند ـ جلفا در محدوده دره‌دیز پس از 10 سال توقف

وی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با بیان اینکه 6 کیلومتر از جاده مرند ـ جلفا قبل از شروع سفرهای نوروزی 1402 با هزینه‌کرد این سازمان زیر بار ترافیک رفت، اذعان داشت: بخش دیگری از پروژه احداث باند دوم جاده جلفا ـ مرند به دلیل اختلاف با یکی از نهادها 10 سال متوقف شده بود که با پیگیری‌های صورت گرفته این مشکل رفع شد و امیدواریم 3.5 کیلومتر از 7 کیلومتر باقیمانده قبل از شروع فصل سرمای امسال افتتاح گردد.

تقویت زیرساخت‌ها با راه‌اندازی پست موبایل برق در محدوده جلفا، احداث مدارس جایگزین کانکسی در خداآفرین و نوسازی مدارس محدوده‌ها، ساماندهی کالای همراه مسافر و برنامه‌ریزی جهت تخصصی سازی بازار جلفا، موانع اجرای ماده 65 و کم و کیف عرضه 100 بسته سرمایه‌گذاری جدید ارس از دیگر مباحث مطرح شده مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در نشست با خبرنگاران بود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: