شرکت فجر انرژی خلیج فارس

دمای محیط واحدهای نیروگاهی فجر انرژی خنک تر می شود

دمای محیط واحدهای نیروگاهی فجر انرژی خنک تر می شود
کدخبر : 58304

شرکت فجر انرژی خلیج فارس با نصب مه پاش در نیروگاه ناحیه 2 به دنبال کاهش دمای هوای ورودی فن کولرهای توربین ها بوده تا بتوان این تجهیزات را در مدار تولید نگه داشت.

شرکت فجر انرژی خلیج فارس به عنوان قلب تپنده منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و تامین و تولید کننده سرویس های حیاتی وظیفه تامین برق شرکت های پتروشیمی منطقه را بر عهده دارد.

این شرکت در تابستان های گرم خوزستان علاوه بر تامین برق صنایع عظیم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، بیش از 500 مگاوات برق لحظه ای را به شبکه سراسری برای مردم شهرستان های همجوار تزریق می کند.

 فجر انرژی برای تامین این برق باید با حداکثر توان خود در مدار تولید باشد که این امر نیاز به شرایطی ایده آل دارد.

 طبق توصیه شرکت سازنده توربین ها، یکی از شرایط تاثیر گذار در عملکرد توربین ها دمای محیطی بوده که با توجه به دمای بالای 50 درجه خوزستان این امر باید با کمک تجهیزات دیگر محقق شود.

یکی از این تجهیزات مه پاش است. کارشناسان فجر انرژی با برنامه و به صورت آزمایشی مه پاش ها را در نیروگاه فجر ناحیه 2 نصب کرده اند.

بعد از ظهر دوشنبه 16 مرداد مه پاش های نیروگاه ناحیه 2 با حضور مدیرعامل، رئیس مجتمع و تعدادی از روسای امور و کارشناسان راه اندازی شد.

این سیستم به منظور خنک سازی هوای ورودی فن کولر توربین ها تعبیه شده تا بتوان با کاهش دمای هوای ورودی، تجهیزات توربین ازجمله یاتاقان ها و ژنراتور، در دمای کمتری کار کنند و میزان تولید در شرایط گرما و تابستان حفظ شود.

پیش بینی می شود این سیستم دمای هوای ورودی فن کولر توربین ها را حداقل 7 درجه کاهش دهد. این پروژه از ابتدای آبان 1401 به همت بخش های مختلف خدمات فنی با همراهی بهره برداری و تعمیرات آغاز شده و اکنون به بهره برداری رسیده است.

به سیستم های خنک‌کننده و افزایش رطوبت محیط مه پاش گفته می شود. این دستگاه ها می تواند جایگزین کولر و دیگر سیستم های خنک‌کننده برای محیط های با متراژ بسیار بزرگ و فضای باز باشد؛ سیستم مه پاش انواع مختلف و تکنولوژی های گوناگونی دارند.

فرایند تولید مه در این دستگاه به این صورت است که آب از طریق پمپ های فشار قوی از شیلنگ های صنعتی عبور می کنند، در این مرحله بعد از رسیدن به نازل های خطی به قطرات بسیار ریز چند میکرونی تبدیل می شوند که آب موجود در دستگاه در هنگام خروج کاملا پودر خواهد شد و به یک مه سبک و غلیظ تبدیل می شود البته این مه قبل از رسیدن به زمین تبخیر می شود، اما محیط را خنک می کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: