از سوی معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران؛

جزییات پیش فروش متری مسکن تشریح شد/ابزاری جذاب برای مردم و رونق تولید مسکن

جزییات پیش فروش متری مسکن تشریح شد/ابزاری جذاب برای مردم و رونق تولید مسکن
کدخبر : 58340

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در همایش تامین مالی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مشهد به تشریح جزئیات پیش فروش متری مسکن در بورس کالای ایران و چگونگی تامین مالی سازندگان مسکن و همچنین سرمایه گذاری یا خانه دار شدن مردم از طریق این پرداخت.معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در همایش تامین مالی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مشهد به تشریح جزئیات پیش فروش متری مسکن در بورس کالای ایران و چگونگی تامین مالی سازندگان مسکن و همچنین سرمایه گذاری یا خانه دار شدن مردم از طریق این پرداخت.

محمد حسین رحمتی در بیان نحوه کارکرد این اوراق گفت: سازندگان مسکن می توانند برای ساخت یا تکمیل یک پروژه ساختمانی با انتشار اوراق سلف موازی مسکن در بورس کالا، بخشی از سرمایه مورد نیاز خود را برای اتمام پروژه و تحویل به مردم تامین کنند. براین اساس، مردم با خرید اوراق سلف مسکن اقدام به پیش خرید واحدهای آن پروژه می‌کنند و می توانند اوراق را تا زمان سررسید و تحویل ملک نگه دارند یا در بازار ثانویه اقدام به فروش اوراق خود به قیمت روز کنند.

رحمتی ادامه داد: در ساده ترین شکل سرمایه گذاری در بازار پیش فروش متری مسکن، برای مثال خریدار اقدام به خرید یک متر مسکن می کند که در زمان عرضه، تاریخ تحویل آن ملک، دوساله و کوچکترین متراژ هر واحد ۵۰ متر عنوان شده است. آن خریدار اگر قصد خانه دار شدن داشته باشد باید تا زمان سررسید دوساله مقدار اوراق خود را به عدد ۵۰ ورقه یک متری برساند. اما اگر قصد تحویل گرفتن خانه را نداشته باشد و صرفا با نیت سرمایه گذاری در بازار مسکن وارد این معاملات شده باشد، در هر زمانی طی این دوسال، امکان فروش اوراق و تسویه نقدی را دارد.

به گفته معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران، پس شرط خانه دار شدن مردم در این ابزار مالی، رساندن تعداد اوراق سلف مسکن به اندازه حداقل متراژ واحدهای ساخته شده است.

وی افزود: قیمت اوراق سلف مسکن نیز در بازار ثانویه براساس قیمت های بازار مسکن نوسان می کند و افرادی که قصد سرمایه گذاری در این بازار را دارند می توانند با سرمایه های خرد و به صورت خرید متری وارد این بازار شوند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: