معاون وزیر صمت خبر داد:

فعالیت‌های حوزه شناسایی و پتانسیل‌یابی ژئوپارک‌ها در کشور ساماندهی می‌شود

فعالیت‌های حوزه شناسایی و پتانسیل‌یابی ژئوپارک‌ها در کشور ساماندهی می‌شود
کدخبر : 58515

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی مناطق حائز اهمیت، شرایط آمادگی سرمایه‌گذاری در حوزه انجام مطالعات و بررسی‌های مرتبط با فرآیندهای پتانسیل‌یابی و ظرفیت‌سنجی ژئوپارک‌ها را در کشور دارد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، معاون وزیر صمت و رئیس این سازمان با اشاره به تصویب‌نامه هیات وزیران مبنی بر انتخاب سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور به عنوان "مرجع ملی شناسایی، ظرفیت‌سنجی و تعیین ضوابط فنی محدوده و حریم ژئوپارک‌های کشور" گفت: در راستای آمایش و اولویت‌بندی انجام مطالعات و طرح‌های این سازمان در کشور، فعالیت‌های این حوزه ساماندهی می‌شود.

دکتر علیرضا شهیدی با بیان این‌که تصویب‌نامه هیات وزیران با هدف نظم‌بخشی، توسعه و شکوفایی این نوع از گردشگری تخصصی طراحی و تصویب شد، افزود: نظر به سابقه طولانی فعالیت‌های حاکمیتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حوزه تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی و اکتشافی و همچنین شناسایی و پتانسیل‌یابی ژئوپارک‌ها در کشور، فرآیند ساماندهی فعالیت‌های پراکنده و به‌طور عمده غیراصولی صورت گرفته در حوزه ژئوپارک که در برخی موارد موجب اتلاف وقت و سرمایه ملی و وسیله‌ای برای کسب منفعت شخصی افراد و سلیقه‌ها نیز شده، در گام اول توسط سازمان اجرا می‌شود.

وی با اشاره به ماهیت شناسایی و پتانسیل‌یابی ژئوپارک‌های کشور در حوزه امور حاکمیتی افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی مناطق حائز اهمیت، شرایط آمادگی سرمایه‌گذاری در حوزه انجام مطالعات و بررسی‌های مرتبط با فرآیندهای پتانسیل‌یابی و ظرفیت‌سنجی ژئوپارک‌ها را در کشور دارد.

به گفته معاون وزیر صمت؛ بر این اساس و در راستای ایجاد انسجام مقرر شده استان‌ها و مناطق از صرف و اتلاف منابع جهت انجام فرآیندهای شناسایی و مطالعاتی اجتناب کرده و فعالیت‌ها و اولویت‌های خود را با هماهنگی این سازمان به انجام برسانند.

لازم به توضیح است؛ «ژئوپارک» گستره‌ای است با مرزهای کاملا آشکار و پهنه کافی که دربرگیرنده پدیده‌های زمین‌شناختی کمیاب و برجسته بوده و در آن جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ارزشمند نیز یافت شود و نوعی از گردشگری تخصصی و آگاهانه به شمار می‌رود که از سال 2015 میلادی از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به عنوان برنامه رسمی کشورها در حوزه علوم زمین اضافه شده است.

 در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران،  دارای 3  ژئوپارک جهانی قشم، طبس و ارس بوده و بر اساس پیمایش و مطالعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور بیش از 30 منطقه اولویت‌دار جهت انجام مطالعات تفصیلی و ثبت جهانی در کشور وجود دارد.

شایان ذکر است، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور بر اساس ابلاغیه به تمام استان‌ها و مناطق آزاد، اقدام به تجمیع داده‌ها و برنامه‌ریزی جهت تخصیص اعتبارات در آینده جهت شناسایی و پتانسیل‌یابی ژئوپارک‌ها در کشور کرده است که پس از ساماندهی داده ها و سوابق فعالیتهای انجام شده تاکنون، نسبت به شروع مطالعات تکمیلی و پتانسیل‌یابی ژئوپارک ها در کشور خواهد کرد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: