سازمان حمایت

«نحوه رسیدگی به شکایات خودرویی» به مدیران استانی ابلاغ شد

 «نحوه رسیدگی به شکایات خودرویی» به مدیران استانی ابلاغ شد
کدخبر : 58994

سازمان حمایت با ارسال نامه‌ای به مدیران کل صمت 31 استان کشور و جنوب کرمان، نحوه رسیدگی به شکایات خودرویی را ابلاغ کرد.

 حسین فرهیدزاده، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، با ارسال نامه‌ای به مدیران کل صنعت، معدن و تجارت 31 استان، موضوع «نحوه رسیدگی به شکایات خودرو» را ابلاغ کرد.

در متن این نامه آمده است:‌ پیرو نامه شماره 626130 مورخ 1402/4/26 موضوع ابلاغ دستورالعمل نحوه رسیدگی به شکایات مصرف‌کنندگان خودرو و با توجه به موارد ‌مندرج در بند‌های 4 و 5 مکاتبه مذکور و همچنین سایر ابهامات مطروحه در نحوه رسیدگی به موضوع اجرای قیمت‌های ابلاغی شورای رقابت و ضمن تاکید مجدد بر رسیدگی به شکواییه‌های واصله در قالب دستورالعمل ارسالی و ممانعت از ارجاع به سایر مراکز و با هدف جلوگیری از سردرگمی مراجعین به استحضار می‌‌رساند: حسب پیگیری‌‌های صورت‌گرفته موضوع در شورا مطرح و در جلسه شماره 594 تصویب و مصوبات مربوط، در سامانه شورا به آدرس nice.gov.ir بارگذاری شده است. همچنین در راستای چگونگی اجرای مصوبه مذکور و تبیین موضوع، اظهارنظر تکمیلی در تاریخ 1402/8/5 واصل گردیده است که بر این اساس موارد سه گانه ذیل که عیناً بر گرفته از مصوبات و مکاتبات شورای رقابت می‌باشد، می‌بایست در رسیدگی به شکواییه‌های واصله مدنظر قرار گیرد.

    تمامی قرارداد‌های منعقده فروش خودرو از تاریخ 1401/11/11 به بعد تابع قیمت‌‌های ابلاغی شورای رقابت می‌‌باشد.

    ملاک قیمت کلیه قرارداد‌های منعقده از تاریخ 1401/11/11 در خصوص آن دسته از خودرو‌های فاقد قیمت مصوب شورای رقابت، تاریخ ابلاغ قیمت این خودرو‌ها می‌باشد. (موضوع تصمیمات مصوبه 594 مورخ 1402/5/21 شورا)

    در باره قرارداد‌های قبلی خودروسازان مونتاژی با متقاضیانی که تا تاریخ 1401/11/11 تکمیل وجه نمود‌ه‌اند و تاکنون خودرو‌های خود را تحویل نگرفته باشند، با توجه به اینکه قبل از تاریخ 1401/11/11 خودرو‌های مونتاژی مشمول دستورالعمل شورای رقابت نبوده‌اند، لذا مشمول مصوبه قیمت‌های اعلامی شورای رقابت نمی‌باشند.

همچنین با توجه به برخی موارد منعکس شده به این سازمان، نکات تکمیلی زیر که می‌‌بایست در رسیدگی به موضوعات مدنظر قرار گیرد اعلام می‌‌گردد:

    برای قرارداد‌های منعقده از تاریخ 1401/11/11 که تکمیل وجه شده و مطابق با اسناد و مدارک متقن ارایه‌شده، کل قیمت خودرو پرداخت گردیده، لیکن به دلیل عدم تحویل خودرو، امکان ارایه فاکتور خرید توسط مصرف‌کنندگان میسر نمی‌باشد، همکاران محترم می‌‌بایست نسبت به دریافت و رسیدگی به شکواییه‌‌ها اقدام نمایند.

    ادارات کل محل استقرار واحد‌های تولید‌کننده پیرو نامه شماره 696578 مورخ 1402/5/7 همکاری و هماهنگی لازم جهت تسریع در رسیدگی به شکواییه‌‌ها را معمول می‌‌نمایند.

با توجه به مراتب فوق و تاکید بر اجرای دقیق سایر موضوعات مندرج در ابلاغیه شماره 626130 مورخ 1402/4/26 مستدعی است به نحوی برنامه‌ریزی شود تا کلیه شکواییه‌های مرتبط دریافت و رسیدگی شده و از راهنمایی ایشان برای مراجعه به وزارت متبوع، این سازمان و سایر دستگاه‌ها اکیداً خودداری شود. بدیهی است چنانچه در رسیدگی‌های صورت‌گرفته ابهام و سوالاتی مطرح می‌باشد، همکاران این سازمان آماده پاسخگویی می‌باشند.

 

 

پایان پیام/

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

این خبر را از دست ندهید