منطقه آزاد ماکو

نقش ویژه منطقه آزاد ماکو برای توسعه روابط ایران و کشورهای CIS

نقش ویژه منطقه آزاد ماکو برای توسعه روابط ایران و کشورهای CIS
کدخبر : 60229

رئیس شورای بین دولتی مدیریت راه کشورهای مشترک المنافع (CIS) گفت: در بازدید که منطقه آزاد ماکو داشتیم،‌ ظرفیت های ترانزیتی و موقعیت جغرافیایی آن برای توسعه و بهبود روابط ایران و کشورهای مستقل مشترک المنافع CIS می تواند نقش ویژه ایفا کند.

بوری کریم اف در گفت و گو با پایگاه خبری منطقه آزاد ماکوگفت: هدف از سفر به ایران و بازدید از منطقه آزاد ماکو بهبود و توسعه مناسبت ها و مراودات کشورهای CIS و کشورهای آسیای مرکزی و تاجیکستان  با ایران است.

وی با بیان اینکه طی بازدید از منطقه آزاد ماکو داشتیم ظرفیت های اقتصادی این منطقه آزاد تجاری و صنعتی زیاد است اضافه کرد:  این ظرفیت ها برای رشد و توسعه مراودات اقتصادی بین ایران و کشورهای منطقه تاثیر فراوان می تواند داشته باشد.

کریم اف ظرفیت حمل و نقل و ترانزیت ماکو را برای توسعه گردشگری و تجارت بی بدیل عنوان کرد و گفت:‌ منطقه آزاد ماکو به سبب قرار گرفتن در کریدور مواصلاتی شرق به غرب و شمال به جنوب از جمله مناطق استراتژیک محسوب می‌شود که می توان از این موهبت بیشتر استفاده شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز ضمن تأکید بر اهمیت گسترش تعاملات حمل و نقلی بین المللی این منطقه با کشورهای CIS ، از پیشنهادات کریم اف در مورد توسعه و رونق مراودات تجاری و استفاده از ظرفیت های حمل و نقلی یکدیگر استقبال کرد.

حسین گروسی با اشاره به اینکه، استانداردسازی و توسعه راه‌ها و جاده های منطقه انجام گرفته افزود: قرار گرفتن بزرگترین منطقه آزاد تجاری و صنعتی کشور در دروازه ورودی اروپا که از لحاظ تردد مسافر، تجارت بازرگانی و ترانزیت خارجی و بین المللی از جمله مرزهای رده نخست کشور محسوب می شود، نگاه جهانی کردن ارتباطات اقتصادی  برای توسعه فعالیت های مبادله خارجی را پیگیری می کنیم.

شایان ذکر است که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 سازمان کشورهای مشترک المنافع موسوم به cis متشکل از ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، قزاقستان ، قزقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تشکیل شد.

توسعه مناسبات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عضو گروه مذکور جزو اولویت های کشور بوده و همکاری‌های فی مابین در حوزه حمل و نقل و ترانزیت با این کشورها به ویژه بعد از تحولات ژئوپولیتیک اخیر، در راستای منافع مشترک از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: