بازارهای فرابورس در هفته دوم آبان ماه بررسی شد

نیمی از ارزش معاملات در اختیار 5 صنعت

نیمی از ارزش معاملات در اختیار 5 صنعت
کدخبر : 61318

طی هفته‌ای که گذشت بازارهای فرابورس رویدادهای متنوعی را تجربه کرد. از ورود یک صندوق اهرمی جدید تا معرفی شرکتی معدنی برای ورود به بازار دوم. همچنین گشایش نماد یک بانک در بازار اول و انتشار اطلاعیه اصلاحات دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس از دیگر خبرهای هفته گذشته بود. همچنین طی این مدت 5 صنعت موردتوجه بازار توانستند نیمی از ارزش معاملات خرد بازار را از آن خود کنند.

 طی هفته منتهی به 12 آبان ماه بازارهای فرابورس در 5 روز معاملاتی شاهد دادوستد بیش از 25 میلیارد و 600 میلیون برگه انواع دارایی مالی بودند که ارزش این دادوستدها بیش از 255 هزار میلیارد تومان بود.

رتبه‌بندی بازارها

رتبه‌بندی بازارهای سهامی فرابورس نشان می‌دهد در این مدت بیشترین ارزش معاملات در بازار پایه ثبت شد. در این بازار بالغ‌بر 2 هزار و 700 میلیارد تومان سهم، دادوستد شد. پس از آن بازار اول با معاملاتی به ارزش 2 هزار و 300 میلیارد تومان، بیشترین ارزش معاملات را داشت.

طی این مدت در بازار دوم فرابورس نیز یک هزار و 500 میلیارد تومان معاملات به ثبت رسید.

گفتنی است بازار ابزارهای مشتقه هفته گذشته معاملات 9 میلیارد و 600 میلیون تومانی داشت و در بازار توافقی نیز دادوستدهایی باارزش بیش از 400 میلیون تومان انجام شد.

بررسی بازار ابزارهای نوین مالی نیز نشان می‌دهد این بازار طی این مدت بیش از 248 هزار میلیارد تومان معاملات را تجربه کرده است. تفکیک معاملات در این بازار نشان می‌دهد طی 5 روز معاملاتی هفته قبل بیشتر از 235 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی جابه‌جا شده است.

همچنین 12 هزار و 799 میلیارد تومان ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله بوده و در هفته گذشته سرمایه‌گذاران 183 میلیارد و 800 میلیون تومان اوراق گواهی تسهیلات مسکن خریدوفروش کردند.

صنایع پرطرفدار هفته گذشته

این گزارش حاکی است ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه و اختیار معامله خریدوفروش و SME طی این مدت بیش از 5 هزار و 580 میلیارد تومان بود.

این در حالی بود که طی این مدت 5 گروه نزدیک به نیمی از ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص دادند. به‌این‌ترتیب که سرمایه‌گذاری‌ها با سهم 11 درصدی، بیشترین ارزش معاملات خرد را داشتند. پس از آن گروه انبوه‌سازی سهم 9 درصدی داشت. در ادامه گروه‌های فلزات اساسی، خودرو، محصولات شیمیایی و محصولات غذایی قرار داشتند که بیشترین ارزش معاملات خرد را ثبت کردند.

رویدادهای مهم

در پایان این گزارش مروری بر خبرهای مهم هفته گذشته فرابورس نشان می‌دهد طی این مدت فرابورس رویدادهای مهمی داشته که از جمله آن‌ها معرفی و پذیره‌نویسی یک صندوق اهرمی در بازار بود. همچنین یک شرکت معدنی نیز طی هفته‌ای که گذشت برای حضور در بازار دوم فرابورس معرفی شد.

در معاملات هفته گذشته یک بانک نیز که پیش از این مجوز پذیرش در بازار اول فرابورس را دریافت کرده بود شاهد گشایش نماد در این بازار بود. همچنین انتشار اطلاعیه اصلاحات دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس نیز از دیگر خبرهای مهم هفته گذشته این بازار است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: