در ایران‌پتروکم تأکید شد:

تمرکز حداکثری پتروشیمی‌ها بر تولید با تأمین مالی زنجیره‌ای تأمین

کدخبر : 65544

تأمین مالی زنجیره‌ای تأمین با افزایش انضباط مالی در شرکت‌ها سبب افزایش تمرکز تولیدکنندگان به‌ویژه شرکت‌های پتروشیمی بر امور تولید می‌شود.

تأمین مالی زنجیره‌ای تأمین با افزایش انضباط مالی در شرکت‌ها سبب افزایش تمرکز تولیدکنندگان به‌ویژه شرکت‌های پتروشیمی بر امور تولید می‌شود.

نشست تخصصی «بررسی ارائه خدمات تأمین مالی زنجیره‌ای SCF به صنعت پتروشیمی» از سوی شرکت تأمین سرمایه خلیج‌فارس و بانک تجارت در نخستین همایش و نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پتروکم ۱۴۰۲ برگزار شد.

عادل بهزادی از شرکت تأمین سرمایه خلیج‌فارس نیز در این نشست با تشریح روش‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر دارایی‌های مالی اظهار داشت: دارایی مالی نوعی از دارایی غیرفیزیکی است که ارزش قراردادی دارد از جمله سهام، اوراق درآمد ثابت، گواهی سپرده کالایی، واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری، گواهی سپرده بانکی، ارز دیجیتال و مشتقات مالی.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم افزود: در سرمایه‌گذاری مستقیم، سرمایه‌گذار به‌صورت مستقیم کد بورسی اخذ کرده و سرمایه‌گذاری می‌کند.

بهزادی ادامه داد: مدیریت حرفه‌ای منابع صندوق از سوی مدیر سرمایه‌گذاری و تحلیلگران، اختصاص تخفیف کارمزد به صندوق‌ها و وجود برخی معافیت‌ها از جمله مزیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

نمایندگان بانک تجارت نیز در این نشست با اشاره به اینکه مبادلات مالی و وصول چک‌ها در شرکت‌های تولیدی بسیار زمان‌بر است اعلام کردند که این موضوعات وظیفه سیستم مالی و بانک‌هاست تا دغدغه شرکت‌های تولیدی مرتفع شود و بر امور تولید خود تمرکز داشته باشد.

آنها تصریح کردند تمرکز بر تولید، انضباط مالی و وصول به‌موقع مطالبات از نخستین مزایای استفاده از سیستم تأمین مالی زنجیره‌ای است که کار با آن بسیار آسان‌تر از فرآیند ال‌سی است.

بر اساس این گزارش، تأمین مالی زنجیره تأمین در سال‌های گذشته در جهان بسیار فعال شده اما این موضوع از آذرماه ۱۴۰۰ در ایران وارد فاز عملیاتی شد.

در این نشست، اوراق گام، برات الکترونیکی، اعتبار اسناد داخلی و دستور پرداخت از ابزارهای تأمین مالی بانک تجارت معرفی شد که فرآیند صدور دستور پرداخت با سیستم اکوتام ابزار اختصاصی بانک تجارت است. در تأمین مالی زنجیره‌ای سعی بر این است که با ابزارهای مختلف به جز مصرف‌کننده نهایی، از تولیدکننده تا توزیع‌کننده و خرده‌فروش پوشش داده شود.

ابزار تأمین مالی «دستور پرداخت» در چارچوب قانونی برات قرار دارد و قابل‌انتقال و تنزیل، تجمیع و تقسیم با کارمزد صدور سالانه ۲ درصد و کارمزد انتقال ۰.۲ درصد است.

بانک تجارت در توسعه تأمین مالی زنجیره‌ای تأمین مذاکره لازم را با شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام داده که مورد تأیید قرار گرفته است.

ازآنجاکه بیشتر خریدها در بورس کالا از طریق ال‌سی‌ها انجام می‌شود که زمان‌بر است؛ اما در سامانه اکوتام تمام فرایندها به‌صورت دیجیتال انجام می‌شود و پس از گرفتن اعتبار از بانک، بلافاصله با انجام معامله و امضای دیجیتال، مبلغ در سررسید به فروشنده پرداخت می‌شود.

نخستین همایش و نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پتروکم ۱۴۰۲ با شعار حمایت از تولید دانش‌بنیان در صنعت پتروشیمی، پالایش و پترو پالایش به همت شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس از ۲۴ تا ۲۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ در مرکز بین‌المللی همایش‌ها و نمایشگاه‌های جزیره کیش دایر است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: