مدیر مدیریت شهری فولاد مبارکه در آستانه هفته منابع طبیعی اعلام کرد:

برنامه‌ریزی فولاد مبارکه برای توزیع 26 هزار اصله نهال

کدخبر : 66146

فولاد مبارکه در ادامه مشارکت در طرح ملی کاشت یک میلیارد درخت و علاوه بر اجرای پروژه تولید 3 میلیون اصله نهال و تحت پوشش دادن مقدار 1022 هکتار از اراضی متعلق به اداره کل منابع طبیعی استان در شهر طالخونچه، هم‌زمان با هفته منابع طبیعی و روز درخت‌کاری، برای توزیع 26 هزار اصله نهال بین کارکنان خود برنامه‌ریزی نموده است.

فولاد مبارکه در ادامه مشارکت در طرح ملی کاشت یک میلیارد درخت و علاوه بر اجرای پروژه تولید 3 میلیون اصله نهال و تحت پوشش دادن مقدار 1022 هکتار از اراضی متعلق به اداره کل منابع طبیعی استان در شهر طالخونچه، هم‌زمان با هفته منابع طبیعی و روز درخت‌کاری، برای توزیع 26 هزار اصله نهال بین کارکنان خود برنامه‌ریزی نموده است.

 در آستانه فرارسیدن هفته منابع طبیعی، در دیدار با سید محمدجواد مجیدی، مدیر مدیریت شهری فولاد مبارکه اقدامات فولاد مبارکه در زمینه درخت‌کاری و اهتمام این شرکت به توسعه پایدار را جویا شده است که ماحصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

از نگاه فولاد مبارکه توجه به محیط‌زیست چه اهمیتی دارد؟

توجه به محیط‌زیست و اهتمام به حفظ و ارتقای آن ازجمله ارکان توسعه پایدار محسوب می‌گردد که طی چند دهه اخیر همواره به‌عنوان یکی از محورهای اصلی تأثیرگذار و تعیین‌کننده در تدوین و تعیین برنامه‌ها و فعالیت‌های صنعتی در سطح جهان و تعریف مناسبات اقتصادی بین‌الملل مورد توجه بوده است.

در این راستا شرکت فولاد مبارکه نیز با تعریف فلسفه وجودی خود تحت عنوان «شرکتی مسئولیت‌پذیر برای خلق آینده بهتر» و کسب جایگاهی جهان‌تراز در افق اقتصادی خود، طبعاً می‌بایست در حوزه‌های مختلف رویکردی متناسب با فسلفه وجودی و چشم‌انداز ترسیم‌شده اتخاذ کند که این امر همانند دیگر حوزه‌های فعالیت شرکت در واحد مدیریت شهری نیز مدنظر قرار گرفته و سعی بر این بوده است تا برنامه‌های این واحد در قسمت فضای سبز متناسب با ابعاد فولاد مبارکه به‌صورت منطقه‌ای، استانی و حتی فرااستانی تعریف گردد.

اهم اقدامات فولاد مبارکه در حوزه درخت‌کاری کدام‌اند؟

با توجه به جنبه‌های زیست‌محیطی فعالیت‌های مرتبط با توسعه فضای سبز و تأثیر آن در خلق آینده‌ای بهتر برای محیط‌زیست انسانی منطقه محل استقرار شرکت، با حمایت‌ها و هدایت مدیریت ارشد شرکت اقدامات مناسبی جهت حضور مؤثر فولاد مبارکه در ارتباط با برنامه‌های محیطزیستی استان صورت گرفته که اجرای دو پروژه مرتبط با طرح ملی کاشت یک میلیارد درخت ازجمله مهم‌ترین آن‌ها بوده است.

این همکاری‌ها با ارگان‌های رسمی چگونه بوده است؟

طی همکاری صورت‌گرفته با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان در سال جاری، شرکت فولاد مبارکه علاوه بر اجرای پروژه تولید 3 میلیون اصله نهال، مقدار 1022 هکتار از اراضی متعلق به اداره کل منابع طبیعی استان در شهر طالخونچه را تحت پوشش کشت دیم بادام‌کوهی قرار داده است و بر اساس رایزنی‌های اولیه انجام‌شده، در صورت تحقق شرایط لازم طی سال آتی نیز این همکاری‌ها ادامه خواهد یافت.

در فولاد مبارکه این اقدامات به چه صورت بوده است؟

در حوزه درون‌سازمانی نیز شرکت فولاد مبارکه ضمن ایجاد فضای سبزی به وسعت 1500 هکتار معادل 43 درصد عرصه فولاد مبارکه که بسیار فراتر از الزام قانونی (25 درصد عرصه محل فعالیت واحد صنعتی) زمان احداث شرکت بوده است، سالانه با صرف هزینه قابل‌توجه، جهت ایجاد تأثیرات زیست‌محیطی مثبت در منطقه اقدام نموده است.

بدیهی است آبیاری این میزان فضای سبز به مدیریت و نظام خاص خود نیاز دارد. لطفاً در این باره نیز توضیح دهید.

یکی از نقاط قوت فولاد مبارکه در زمینه حفظ فضای سبز خود این است که تمام عرصه فضای سبز شرکت تحت پوشش آبیاری قطره‌ای است؛ ضمن اینکه عمده آب مصرفی فضای سبز فولاد از محل پساب شهری تصفیه‌شده تأمین می‌گردد.

برای ترویج فرهنگ درخت‌کاری نزد کارکنان و خانواده‌های شرکت چه تدابیری اندیشیده شده است؟

با توجه به تأکید و توصیه اولیای مکرم اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درخت‌کاری و در پیش رو بودن هفته منابع طبیعی، طبق اطلاع‌رسانی قبلی در این هفته به‌منظور ترویج فرهنگ نهال‌کاری و پاسداشت روز درخت‌کاری و هفته منابع طبیعی، امسال نیز همانند سال 1401 نسبت به توزیع نهال بین همکاران اقدام خواهیم کرد و حدود ۲۵ هزار اصله نهال‌های مثمر و حدود ۱۰۰۰ اصله نهال سرو شیراز که نماد آزادگی و پایداری است، بر اساس نظرسنجی انجام‌شده بین همکاران محترم توزیع خواهد شد.

به نظر شما اقدامات فولاد مبارکه در زمینه‌های یادشده تا چه اندازه برای سایر سازمان‌ها به‌عنوان الگو کاربرد داشته است؟

پیشاهنگی فولاد مبارکه در خصوص مشارکت در طرح ملی تولید و کاشت یک میلیارد درخت تأثیری الهام‌بخش در این خصوص داشته و طبق برآوردهای به‌عمل‌آمده همکاری بیشتر دیگر صنایع بزرگ استان و کشور در خصوص طرح مذکور را به دنبال داشته است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: