هلدینگ صباانرژی

زمان‌پور: هلدینگ صباانرژی پیشگام مشارکت مردمی در جهش تولید

کدخبر : 67058

به مناسبت آغاز سال کاری 1403، نشست صمیمانه مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با مدیران و کارکنان این هلدینگ ظهر یکشنبه 19 فروردین برگزار شد.

به مناسبت آغاز سال کاری 1403، نشست صمیمانه مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با مدیران و کارکنان این هلدینگ ظهر یکشنبه 19 فروردین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی هلدینگ صباانرژی، دکتر علیرضا زمان‌پور در این مراسم با تبریک سال نو و ماه رمضان، گفت: امید است سال جدید، سالی با توفیقات بیشتری از سال‌های گذشته باشد و با نهایت بهرمندی معنوی از ماه مبارک رمضان، در زندگی فردی و سازمانی، توفیقات ارزنده‌تری به دست بیاوریم.

مدیرعامل هلدینگ صباانرژی، با اشاره به نام‌گذاری سال 1403 به عنوان سال جهش تولید با مشارکت مردمی توسط مقام معظم رهبری گفت: مرور کوتاه اقدامات هلدینگ صباانرژی در سال 1402 نشان می‌دهد هلدینگ صباانرژی پیشگام اجرای دستورات مقام معظم رهبری درخصوص جهش تولید با مشارکت مردم بوده است. ما با برنامه‌ریزی دقیق، بالاترین مشارکت مردمی را برای اجرای پروژه‌ فاز احیای دو صبافولاد خلیج فارس جذب کردیم.

وی تشریح کرد: در اسفند 1401 پروژه فاز دو احیای صبافولاد خلیج فارس را با وجود مخالفت‌ها کلنگ‌زنی کردیم.  در تیرماه سال 1402، این شرکت را در بازار سرمایه عرضه کردیم و بلافاصله افزایش سرمایه آن را  از 500 میلیارد تومان به 5000 میلیارد تومان از محل آورده سهامداران مصوب کردیم. در نهایت در آذرماه 1402، رکورد پذیره‌نویسی را در بازار سرمایه شکستیم و با جذب 4550 میلیارد تومان از بازار سرمایه، توانستیم انعقاد قرارداد 212 میلیون دلاری پروژه احیای دو صبافولاد را مصوب کنیم.

زمان‌پور اظهار داشت: بزرگترین تامین مالی تاریخ بازار سرمایه در ایران بنابر اظهار سایت رسمی سازمان بورس، به نام هلدینگ صباانرژی ثبت شد و تنها اقدامی بود که در سال 1402 در حوزه مردمی‌سازی اقتصاد در میان کلیه بنگاه‌های اقتصادی صورت گرفت.

مدیرعامل صبافولاد خلیج فارس اظهار داشت: بعد از اجرای نمونه موفق صبافولاد خلیج فارس، دیگر پروژه‌های صباانرژی در حوزه فولاد، پتروشیمی و پالایش نیز با اولویت مشارکت مردم پیگیری خواهد شد.

وی به دیگر پروژه‌های ملی صباانرژی در سال 1402 پرداخت و اظهار داشت: اجرای مراسم کلنگ‌زنی پروژه PDH-PP به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های هلدینگ صباانرژی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود که با استفاده از فرصت حضور رییس جمهور و وزیر نفت در عسلویه انجام شد و موافقت وزیر نفت برای قطعی شدن زمین پروژه و تامین مالی آن اخذ شد. طی این پروژه 600 هزار تن پلی پروپیلن تولید خواهد شد.

زمان‌پور گفت: در سال 1402، 8 میلیارد دلار پروژه در هلدینگ صباانرژی تعریف شده که 1.7 میلیارد دلار را به قرارداد رسانده‌ایم و مابقی را هم پیگیری خواهیم کرد. یکی از این پروژه‌ها، پروژه توسعه فولاد اکسین خوزستان است که با 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری دو پروژه آهن اسفنجی و تولید اسلب عریض اجرا خواهد شد. همچنین با قطعی کردن زمین و مجوز خوراک، در حال تامین مالی پروژه مینری فاینری مسجدسلیمان هستیم و نیز، با احصاء 300 هکتار زمین در بوشهر و دریافت مجوز سوخت، در حال پیگیری تامین مالی برای راه‌اندازی پتروپالایش در بندر امام حسن بوشهر هستیم.

مدیرعامل هلدینگ صباانرژی اظهار داشت: یکی از مهمترین پروژه‌های زمین مانده هلدینگ صباانرژی، پروژه ABS & Rubber  شرکت توسعه پلیمر پادجم است که قرار بود سه ساله انجام شود اما 13 سال طول کشیده بود. با پیگیری های انجام شده، اکنون لاین اول آن با ظرفیت تولید 70 هزار تن ABS آماده بهره‌برداری است و دو فاز دیگر نیز تا 6 ماه آینده آماده خواهد شد. برای دستگاه  Drying Packageسفارش ساخت صورت نگرفته بود که در اولین گام، این دستگاه ثبت سفارش شده و با توجه به اینکه ساخت آن 18 ماه طول می‌کشد و بعد از آن دستگاه بخش Rubber پروژه نیز راه‌اندازی خواهد شد.

مدیرعامل هلیدنگ صباانرژی به اقدامات و دستاوردهای بزرگ تیم حقوقی هلدینگ صباانرژی اشاره کرد و گفت: با رای مثبت دادگاه درخصوص پرونده پتروشیمی مسجدسلیمان، 300 میلیون دلار به نفع اموال بازنشستگان رای صادر شد و همچنین رای اولیه پرونده دیگری بعد از سال‌ها توقف، با دو برابر جزای نقدی به نفع هلدینگ صباانرژی و اموال بازنشستگان صادر شده است. همچنین درخصوص پرونده پتروشیمی مهر نیز با وجود رای قطعی صادر شده علیه این هلدینگ، با پیگیری‌های جدی، پرونده دوباره به جریان افتاده است. تلاش ما این است که در این پرونده 800 میلیون دلاری نیز بتوانیم منافع بازنشستگان را استرداد کنیم.  

زمان‌پور اظهار داشت: شرایط هلدینگ نسبت به سال 1401 در وضعیت مناسبتری قرار دارد  و اکنون این بنگاه اقتصادی در سطح ملی شناخته شده و جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد کشور پیدا کرده است. براین اساس، وظیفه ما دوچندان شده است. ما در سال 1402 پیشگام استفاده از مشارکت مردمی در اقتصاد و پروژه‌های تولیدی بودیم و امسال با جدیت بیشتری، منویات مقام معظم رهبری را اجرایی خواهیم کرد.

مدیرعامل هلدینگ صباانرژی در پایان گفت: انتظار از مدیران و کارکنان هلدینگ صباانرژی و شرکت‌های تابعه این است که با تلاش مضاعف، ایده‌های نو و برنامه‌ریزی جدی همه همت خود را برای اعتلای هلدینگ و به تبع آن برای اعتلای اقتصاد کشور به کار بگیرند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: