یک تاجر پیش‌بینی کرد؛

افزایش قیمت مس به ۴۰ هزار دلار در تن

کدخبر : 68790

یکی از مدیران سرمایه‌گذاری پیش بینی کرده است که قیمت مس به عنوان یک کامودیتی پر تقاضا و تاثیرگذار در مسیر گذار به انرژی سبز، طی سال‌های آینده به ۴۰ هزار دلار در تن خواهد رسید.

 

مس در سال جاری تقریبا ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته و به رکورد ۱۱ هزار دلار در هر تن طی هفته گذشته رسید.

پی‌یر اندوراند تاجر سابق گلدمن ساکس که بنیان‌گذار اندوراند کپیتال در این باره گفت: من بر این باورم که افزایش قیمت مس حتی تا ۴۰ هزار دلار در هر تن طی چهار سال آینده امکان پذیر است و اگرچه معتقدم که برای همیشه در سطح ۴۰ هزار دلاری باقی نمی‌ماند اما برای مدتی تا متعادل شدن عرضه جهش قیمت‌ها پیش روی ماست.

قیمت‌های بی سابقه مس در بحبوحه افزایش تقاضا برای مواد معدنی حیاتی مورد نیاز در انتقال انرژی سبز رخ می‌دهد.

در یک تحلیل صعودی دیگر، جف کوری مدیر اجرایی سابق گلدمن ساکس و اخیرا مدیر ارشد استراتژی راه انرژی در مصاحبه‌ای به بلومبرگ اعلام کرد که مس «بالاترین معامله ناگزیری است که تابحال دیده‌ام.»

همزمان برخی دیگر از تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌ها افزایش قیمت مس را تا سطح ۱۵ هزار دلار در هر تن برآورد می‌کنند.

پیش‌بینی می‌شود تقاضا برای مس به تنهایی در بخش حمل و نقل تا سال ۲۰۵۰ در مقایسه با سال ۲۰۲۲، حدود ۱۱.۱ برابر افزایش یابد؛ برای مثال وسایل نقلیه الکتریکی می‌توانند بیش از یک مایل سیم کشی مسی داشته باشند.

علاوه بر این، پیش‌بینی می‌شود که تقاضا برای مس مورد نیاز برای گسترش شبکه جهانی برق تا سال ۲۰۵۰ در مقایسه با سال ۲۰۲۲، حدود ۴.۸ برابر افزایش یابد.

پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ شکاف عرضه مس به حدود ۱۰ میلیون تن برسد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: