پتروشیمی پردیس پیشتاز در صیانت از ریه های استان بوشهر

کدخبر : 69320

یکی از نگرانی های اصلی مردم‌ استان بوشهر ، آلودگی های زیست محیطی شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی است. نگرانی به حقی که علی رغم مطالبات مردمی و تاکیدات مسؤولان اجرایی تاکنون جدی گرفته نشده‌ است.

 بیشتر شرکت‌های منطقه عسلویه آلایندگی های خود را نه تنها کمتر نکرده‌ اند بلکه از پرداخت عوارض آلایندگی ( طبق قانون یک درصد درآمد حاصل‌ از فروش) نیز خودداری می کنند.

صنعت هر جا وارد شود قطعا و ناگزیر آلایندگی هایی به همراه خود خواهد داشت اما برخی شرکت‌های منطقه تلاش‌ کرده اند تا در کنار تولید مستمر و کمک به اقتصاد کشور، در زمینه محیط زیست نیز اقدامات موثری را انجام دهند .

پتروشیمی پردیس با مدیران مسئولیت پذیر و آینده نگر خود یکی از شرکت‌های پیشتاز در زمینه حراست از محیط زیست و جنگل‌های حرا است ؛ در روزهایی که فلر برخی شرکت‌ها، آسمان شهرهای جنوبی‌ استان را آلوده کرده‌ اند باید تقدیری کرد از مدیران پتروشیمی پردیس که ‌ در حفاظت از محیط زیست منطقه اقدامات خوبی داشته اند و سعی نموده اند تا صیانت از آن را در اولویت کاری خود قرار دهند و گل سرسبد اقدامات زیست محیطی پردیس حفاظت و توسعه درختان حرای استان بوشهر است.

جنگل‌های حرا به عنوان یکی از پدیده‌های شگفت‌انگیز و منحصر به فرد ، علاوه بر زیبایی بخشی طبیعی در دل مناطق جنوبی ، نقشی مؤثر در حفظ تنوع زیستی را دارد.

جنگل‌های حرا با ایفای نقش‌های حیاتی در حفظ تعادل اکوسیستم منطقه، از اهمیت زیادی برخوردار است. ریشه‌های درختان حرا مانع از فرسایش خاک و حفظ خط ساحلی می‌شوند. همچنین، این جنگل‌ها زیستگاهی امن برای انواع آبزیان، پرندگان و جانداران کف‌زی هستند و همچنین نقش بسزایی در کاهش‌ آلایندگی هوا را نیز دارد.

حفاظت و مدیریت پایدار این جنگل‌ها، از ضرورت‌های انکارناپذیر برای حفظ تعادل اکوسیستم‌های ساحلی و تالابی در استان بوشهر است و در زمینه صنعت گردشگری نیز  این جنگل‌ ها از مقاصد گردشگری محسوب می‌شود.

شرکت پتروشیمی پردیس به عنوان یکی از شرکت های سبز منطقه عسلویه، از سال 1400 با امضای تفاهم نامه ای  با سازمان حفاظت از محیط زیست کشور به عنوان حامی رسمی جنگل های حرا در استان بوشهر معرفی شد و با انعقاد تفاهمنامه مجدد در هفته جاری ،  سه سال دیگر نیز برنامه حمایت از جنگل‌های حرا را  بر عهده‌ خواهد داشت. رونمایی از تمبر یادبود جنگل حرا به عنوان یکی دیگر از اقدامات ماندگار پتروشیمی پردیس در روزهای اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

با این اقدامات که‌ با همکاری محیط زیست استان انجام‌ می‌گیرد، قطعا جنگل‌های حرای استان هم حفاظت‌ می شوند و هم توسعه می یابد اقداماتی که هدیه مدیران پتروشیمی پردیس برای آیندگان خواهد بود.

از دیگر اقدامات زیست محیطی شرکت پتروشیمی پردیس می توان به جلوگیری از آسیب به خاک منطقه، ذخیره سازی پساب مجتمع در حوضچه های شرکت و انتقال به مجتمع مبین و نصب آنالیزور روی تمامی استک ها برای کاهش آلایندگی هوا  است.

پتروشیمی پردیس با اقداماتش الگو شده‌ است و توانسته در زمینه توسعه جنگل‌های حرا اقدامات خوبی داشته باشد و مورد تقدیر مسؤولان استانی و کشوری قرار گیرد.

بدون‌ تردید اقدامات پتروشیمی پردیس در زمینه محیط زیست قابل تقدیر و ستایش است و باید همه شرکت‌های منطقه عسلویه از تجارب این شرکت‌ برای حفاظت  و صیانت از محیط زیست بهره بگیرند.

گفتنی است پتروشیمی پردیس به عنوان بزرگ ترین مجتمع تولید کننده آمونیاک و اوره در سال های اخیر فعالیت‌های بسیاری در راستای  مسئولیت اجتماعی خود و کمک به توسعه جامعه پیرامونی در سه حوزه اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی انجام داده است .

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: