جاماندگان سهام عدالت توسط دولت شناسایی می شوند

کدخبر : 20002

سخنگوی کانون سرمایه‌گذاری‌های استانی گفت: در فرآیند اجرای طرح سهام عدالت از جمله در امور شناسایی، انحرافاتی در نحوه شناسایی مشمولان رخ داده است.

به گزارش شمانیوز: اکبر حیدری، در پاسخ به این پرسش که تا چه میزان اهداف سهام عدالت محقق شده است؟ بیان کرد: در مسیر واگذاری امور به مردم و تحقق هدف عینی به واسطه‌ عدم اعتقاد قلبی و تعهد دولت‌ها به انجام تکالیف، موانعی وجود دارد و این امر متاسفانه محقق نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سهام عدالت توانسته عدالت را در بین اقشار مختلف مردم محقق سازد؟ با اشاره به وجود انحراف در امر شناسایی مشمولان، بیان کرد: در فرآیند اجرای طرح سهام عدالت از جمله در امور شناسایی، به دلیل فراهم نبودن بانک اطلاعاتی مناسب، انحرافاتی در نحوه شناسایی مشمولان رخ داده است. به عنوان مثال، برای تسهیل در واگذاری‌ها به جای اینکه به دهک‌های درآمدی توجه شود، این سهام بر مبنای اقشار واگذار شده است.

 

 

محقق نشدن عدالت در امر شناسایی سهام عدالت

 

حیدری در ادامه گفت: بر مبنای کارشناسی‌هایی که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شده است؛ مشخص شد که حدود ۲۰ میلیون نفر از افرادی که مشمول دریافت سهام عدالت هستند، بر مبنای اینکه جزء ۶ دهک پایین درآمدی جامعه قرار دارند از فرآیند شناسایی و دریافت سهام جا مانده‌اند. همچنین عده‌ای که شاید مشمول سهام نبوده‌اند نیز بر مبنای همین روند شناسایی قشری، سهام دریافت کرده‌اند.

او در ادامه تصریح کرد: از این منظر، عدالتی که باید در شناسایی رخ دهد، محقق نشد. از سوی دیگر در فرآیند وصول سود سهام عدالت، پرداخت اقساط از محل آن و همچنین تغییرات مختلفی که توسط دولت‌ها به ویژه بعد از سال ۹۲ در دولت‌های یازده و دوازده مکرر در پرتفو و اموال مردم اعمال شده، سهم‌های ارزنده از این اموال و دارایی مردم خارج شد که از این نظر نیز انحرافاتی وجود دارد و سبب احساس بی عدالتی می‌شود.

 

حیدری بیان کرد: البته با توجه به گزارشی که توسط تعاونی‌های سهام عدالت شهرستانی به مجلس ارائه شده و ورود کمیسیون اقتصادی و ارسال گزارش آن پس از احصا و تایید تخلفات به قوه قضائیه این موضوع در حال پیگیری است.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه