40 واحد صنعتی منطقه آزاد کیش در مسیر بهره برداری؛

حذف ضوابط محدودیت زا در مسیر سرمایه گذاری

کدخبر : 20980

مدیر تسهیل تولید و صنایع سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به حذف ضوابط محدودیت زا در مسیر سرمایه گذاری در منطقه آزاد کیش گفت: هم اکنون حدود 40 واحد صنعتی در حال ساخت در حوزه های مختلف در این منطقه وجود دارد که تعداد قابل توجهی از آنها در سالجاری به بهره برداری می رسند.

به گزارش رصداقتصادی، سید رضا صمدی مدیر تسهیل تولید و صنایع سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه هم اکنون حدود 375 واحد صنعتی در  منطقه آزاد کیش فعال است، گفت: با وجود اینکه ماهیت منطقه آزاد کیش، گردشگری است اما جالب این است که صنعت در این منطقه حضور پر رنگی دارد.

مدیر تسهیل تولید و صنایع سازمان منطقه آزاد کیش در همین رابطه تصریح کرد: این صنایع در حوزه هایی چون خدمات فنی – مهندسی نفت و گاز ، آرایشی و بهداشتی، پزشکی و دارویی، مصنوعات چوبی و غیره فعالیت دارند.

11-1

صمدی افزود: با توجه به اینکه منطقه آزاد کیش در زمینه پشتیبانی سکوهای پارس جنوبی و خدمات حوزه  نفت و گاز از ویژگی های منحصر به فردی در منطقه خلیج فارس برخوردار است، می توان ادعا کرد که منطقه آزاد کیش مرکز پشتیبانی خدمات فنی و مهندسی در پارس جنوبی است.

وی با اشاره به فعالیت شرکت های به نام و بزرگ در منطقه آزاد کیش، افزود: این شرکت ها با فعالیت خود و خدماتی که ارائه می دهند نقش بی بدیلی را در خودکفایی کشور در حوزه صنعت ایفا می کنند و دارای تخصص و توان عملیاتی ویژه ای هستند به طوری که بخش قابل توجهی از عملیات حفاری پارس جنوبی به آنها واگذار شده است.

به گفته صمدی، پیش از این، خدمات مورد نیاز در این حوزه نیازمند همکاری و تعامل با شرکت های خارجی در سایر کشورها بود اما به واسطه بهره مندی از پتانسیل و ظرفیت شرکت های صاحب نام ایرانی بسیاری از طرح های کلان در این منطقه با استفاده از توان داخلی اجرایی و خدمات مورد نیاز در حوزه نفت و گاز شود ارائه می شود.

وی یادآور شد: در زمینه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی واحدهای بسیاری در منطقه آزاد کیش فعال هستند و می توان گفت جزیره کیش در میان مناطق آزاد در حوزه تولید لوازم آرایشی و بهداشتی با کیفیت مطلوب، پیشتاز است.

11-2

مدیر تسهیل تولید و صنایع سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: همچنین در حوزه تجهیزات دارویی و پزشکی نیز خوشبختانه می توان ارزیابی مثبتی را از عملکرد شرکت های فعال در این زمینه داشت.

صمدی به تشدید تحریم ها و تاثیر آن بر عملکرد صنایع مختلف اشاره کرد و گفت: متاسفانه طی دو سال گذشته به دنبال تشدید تحریم ها انتظار می رود فرایند صادرات در این منطقه نیز با چالش ها و محدودیت هایی همراه باشد اما فروش خدمات فنی و مهندسی نفت و گاز می تواند در این بین نقش اساسی ایفا کند.

صمدی به نامگذاری سالجاری توسط مقام معظم رهبری با عنوان  «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» اشاره کرد و افزود: منطقه آزاد کیش در سال گذشته و به خصوص سالجاری در راستای توجه به منویات مقام معظم رهبری اقدامات اساسی را در زمینه اصلاح شیوه نامه و دستورالعمل های اجرایی برای جذب سرمایه گذار در این منطقه در دستور کار قرار داد.

مدیر تسهیل تولید و صنایع سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: بر همین اساس تلاش شد با حذف ضوابط محدودیت زا، در جهت توسعه سرمایه گذاری مفید و پربازده در این منطقه گام های اساسی برداشته شود. 

وی اضافه کرد: در حوزه صنعت با حذف و رفع بسیاری از ضوابط دست و پا گیر موفق شدیم بسیاری از امور را پیش ببریم و نتایج مطلوبی را کسب کنیم؛ صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری در صورت ارائه مدارک مورد نیاز در حداقل زمان ممکن یعنی 48 ساعت کاری انجام می شود که می توان مدعی شد این امر در سراسر کشور اتفاق بی نظیری است.

11-3

وی به مشکلات و چالش های ناشی از شیوع و گسترش ویروس کرونا در صنعت و بخش های دیگر اقتصاد در جهان و کشور پرداخت و گفت: منطقه آزاد کیش نیز همانند سایر صنایع کشور با بروز و ظهور ویروس کرونا دستخوش مشکلاتی شد اما در این منطقه  همه توان و تلاش خود را بر کاستن از آسیب ها و ضررهای احتمالی بر صنعت گذاشتیم، خوشبختانه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی می توان گفت که کرونا مانعی بر رشد و توسعه صنعت در این منطقه نبوده است.

11-4صمدی با اشاره به تشکیل ستاد مبارزه با کرونا در منطقه آزاد کیش گفت: این ستاد سال گذشته تشکیل و تلاش شد که صنایع به دنبال این رخداد جهانی دچار آسیب نشوند اما خوشبختانه این مهم در سالجاری نتیجه بخش تر بود به طوری که می توانیم اذعان کنیم که هیچ یک از واحدهای صنعتی در منطقه آزاد کیش به دلیل شیوع ویروس کرونا و عواقب ناشی از آن تعطیل نشدند.

مدیر تسهیل تولید و صنایع سازمان منطقه آزاد کیش تاکید کرد: توجه ویژه به شعار سال 1400 باید در عمل محقق می شد و حذف موانع برای ارائه مجوزهای لازم در حوزه کسب و کار صنعتی در منطقه آزاد کیش را می توان اتفاق و خبر خوب دانست.

وی به توجه ویژه به فعالیت و مشارکت بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در سال جاری میز کار مشترک بین صنعت، بخش خصوصی و دولت ایجاد شد به این معنی که سازمان منطقه آزاد کیش و سندیکای صاحبان صنایع برای افزایش تعاملات میز کار مشترک تشکیل دادند و اعلام شد که این سازمان آمادگی ارائه خدمت را به صورت میز کار مشترک به منظور رسیدگی سریع تر به تقاضاهای ارباب رجوع داراست.

11-5

صمدی به افتتاح پنج طرح صنعتی بزرگ با حضور رییس جمهور در منطقه آزاد کیش در خرداد ماه سالجاری اشاره کرد و گفت: هم اکنون حدود 40 واحد صنعتی در حال ساخت در حوزه های مختلف در این منطقه وجود دارد که  تعداد قابل توجهی از آنها در سالجاری به بهره برداری می رسند و انتظار می رود در 6ماهه نخست سالجاری حدود 15 طرح از این میان به بهره بردای برسد. بی تردید افتتاح و بهره برداری از این طرح ها علاوه بر اشتغالزایی موجب سرمایه گذاری ارزی و ریالی مناسب در این منطقه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون حدود 20 طرح صنعتی دیگر در مسیر انعقاد قرارداد است. گفتنی است همین تعداد طرح صنعتی نیز آماده واگذاری به شرکت های بزرگ و شرکت هایی که از توان مالی بالایی برخوردار هستند قرار دارد. از این جمله طرح ها می توان به واگذاری تولید سیستم های قدرتی ، تولید مبلمان، صنایع نفت و گاز و نیز صنایع ارایشی - بهداشتی، دارویی و غیره اشاره کرد. این مهم نوید بخش سرمایه گذاری و پویایی صنعت در منطقه آزاد کیش است.

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه