اقدامات مجلس در مقابله با کم‌آبی/ بانک‌ها نقش مهمی در توسعه انرژی خورشیدی دارند

کدخبر : 21813

رحمت‌الله نوروزی گفت: میزان هدررفت آب در بخش کشاورزی بسیار زیاد است؛ لذا اعتباراتی برای توسعه و تقویب آبیاری قطره‌ای و تحت فشار در نظر گرفته شده است.

رحمت‌الله نوروزی، در گفت‌وگو با خبرنگار رصد اقتصادی، درباره اقدامات مجلس یازدهم در مقابله با بحران کم‌آبی گفت: الحمدالله مجلس یازدهم اقدام خوبی را در بحث آب کشاورزی و آب شُرب انجام داد. در بحث آب کشاورزی امسال اعتباراتی را با همت اعضای کمیسیون تلفیق و سایر نمایندگان در نظر گرفته‌ایم و در بحث مدیریت تنش آبی هم اعتبارات مستقلی دیده شده است.

میزان هدررفت آب در بخش کشاورزی زیاد است

وی با بیان اینکه امیدوارم مسئولان وزارت نیرو با تدبیر مشکل کم‌آبی را مدیریت کنند، خاطرنشان کرد: میزان هدررفت آب در بخش کشاورزی بسیار زیاد است؛ لذا اعتباراتی برای توسعه و تقویب آبیاری قطره‌ای و تحت فشار در نظر گرفته شده است، البته آبیاری قطره‌ای چندین سال است که مطرح شده اما امسال اعتبارات خوبی به توسعه آبیاری قطره‌ای تخصیص داده‌ایم. همچنین همین اعتبارات و تدابیر ویژه هم در بحث مدیریت مصرف آب شرب هم در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه نسبت به سنوات قبلی کشور با 40 درصد کاهش بارندگی مواجه بوده است، اظهار داشت: متأسفانه ما در حوزه استفاده از انرژی‌های خورشیدی و تجدیدپذیر خوب کار نکردیم. با اقای اردکانیان در این رابطه چندین جلسه نشست داشته‌ایم و رویکرد او هم نسبت به این موضوع مثبت است، همچنین صندوق توسعه ملی برای توسعه نیروگاه‌های برقی و نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و گازی قبلاً حمایت نمی‌کرد اما امسال از توسعه این موارد حمایت به عمل آورده است.

نقش بانک‌ها در توسعه انرژی خورشیدی

نوروزی افزود: انرژی خورشیدی به یک امر مرسوم در دنیا تبدیل شده و با یک سیستم دانش‌بنیان روزبه‌‎روز فراگیر می‌شود. مثلاً در رودبار گیلان و برخی مناطق دیگر بخشی از نیاز برق توسط انرژی خورشیدی تأمین می‌شود؛ لذا ضروری است که مسئولان نسبت به فراگیری استفاده از انرژی خورشیدی نهایت تلاش خود را به کار بگیرند.

به گفته او؛ بانک‌ها و صندوق توسعه ملی نقش مهمی را در توسعه انرژی خورشیدی در کشور و مقابله با بحران کم‌آبی دارند. مثلاً سال گذشته صندوق توسعه ملی اجازه نمی‌داد که منابع مالی به فراگیری انرژی خورشیدی انجام شود، اما امسال خوشبختانه اصلاحیه داده و این کار انجام خواهد شد.

خبرنگار: زهرا قلباربند

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: