رشد ۵۸ درصدی درآمد و سهم ۷۳ درصدی درآمد تسهیلاتی/ اقتصاد کشور همچنان بانک محور است

کدخبر : 29473

بررسی عملکرد ۱۱ بانک بورسی درسال ۱۴۰۰ حاکی از رشد بیش از ۵۸ درصدی درآمد آنها نسبت به سال ۱۳۹۹ است.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی پایشگر: براساس آخرین گزارش از صورت های مالی منتهی به پایان اسفند ماه سال گذشته ۱۱ بانک مورد بررسی نشان می دهد که در مجمو ع این بانک ها ۲۶۷۶ هزار میلیارد ریال در آمد از پنج سرفصل اصلی کسب کردند که در مقایسه با سال قبل از آن بیش از ۵۸ درصد رشد داشته است.
بررسی عملکرد نظام بانکی در سال گذشته حاکی است که این بانک ها در مجموع ۱۹۵۳ هزار میلیارد ریال درآمد تسهیلاتی داشته اند که ۷۳ درصد از مجموع کل درآمد آنها را شامل می شود که نشان دهنده نقش اصلی آنها در تامین مالی اقتصاد کشور است و بیان کننده بانک محور بودن اقتصاد است.
دومین بخش اصلی درآمدی بانک های مورد بررسی شبکه بانکی کشور بخش کارمزد است که در شبکه جهانی بانکداری بخش اصلی درآمد بانک ها را شامل می شود و در واقع شبکه جهانی بانکداری کارمزد محور است. سهم این بخش از درآمد بانک ها در سال گذشته کمتر از ۱۰ درصد درآمد بانک های مورد بررسی را به خود اختصاص داده است.
بخش های درآمدی سپرده گذاری ها، اوراق بدهی و سرمایه گذاری ها به ترتیب ۶درصد، ۴ درصد و ۳درصد از مجموع درآمد بانک را به خود اختصاص داده بودند.
اگر چه در این گزارش ۱۱ بانک از کل بانک های کشور مورد بررسی قرار گرفته است و البته وضعیت درآمد و هزینه‌های بانک های دولت به علت عدم ارایه گزارش ها شفاف نیست اما روند کلی درآمد بانک های بدین صورت است.
براساس این گزارش، بانک های مورد بررسی در مجموع ۲۰۸۲ هزار میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰ هزینه کرده اند. هزینه سود سپرده ها ۱۶۳۷ هزار میلیارد ریال بود که ۷۹ درصد از کل هزینه ها را شامل می شود و هزینه های مالی و هزینه کارمزد به ترتیب ۱۲ درصد و ۹ درصد از کل هزینه ها را به خود اختصاص داده اند.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه