حقوق بازنشستگان

حقوق بازنشستگان روی میز دولت | بازنشستگان منتظر تحول باشند؟

کدخبر : 38196

به نظر می‌رسد هیات دولت قرائتی متفاوت از ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی دارد. در این ماده قانونی که به نوعی مبنای افزایش مستمری بیش از حداقلی است، بر تناسب میان درآمد و هزینه‌های زندگی بازنشسته تاکید شده است.

اسکندری گفت: دولت مدافع افزایش حقوق بازنشستگان است، اما این بار هم مشکل تامین منابع وجود دارد. حقوق بازنشستگان هر ساله با تصمیم دولت تغییر می کند و افزایش می یابد. حقوق بازنشستگان یکی از دغدغه های اصلی بازنشستگان است. حقوق بازنشستگان با نوسان تورم باید تغییر کند و متناسب با آن باید بیشتر شود تا امرار معاش بازنشستگان دچار مشکل نشود . حسین سوری (فعال صنفی بازنشستگان کشوری) از دو فقره افزایش​ حقوق بازنشستگان کشوری در سال جاری خبر داد. افزایش حقوق بازنشستگان همچنان در بلاتکلیفی است و این نگرانی مستمری بگیران را بیشتر از قبل کرده است.

وضعیت نامشخص افزایش حقوق بازنشستگان

با این حال، در مصوبه روز گذشته هیات دولت وضعیت افزایش سایر آیتم‌های بازنشستگی نامعلوم است. به صورت مشخص حقوق مسکن و معیشت و حقوق عائله و فرزند، از جمله مزایای جنبی هستند که هر ماه به همراه مستمری به بازنشستگان واجد شرایط پرداخت می‌شوند، اما در مصوبه روز گذشته وضعیت افزایش آنها نامعلوم است.همچنین قرار بود برای سال 1401 بخش اجرا نشده متناسب‌سازی حقوق بازنشستگی عملیاتی شود اما هنوز چند و چون این وضعیت نامشخص است.

با مصوبه روز گذشته دولت، دیگر محرز است که قرار نیست مستمری بازنشستگی غیر حداقل‌بگیران به میزان 38 درصد افزایش یابد.پیش از این، سازمان تامین اجتماعی به استناد مصوبه شورای عالی کار که در آن دستمزد کارگران بالای حداقل‌بگیر، 38 درصد زیاد شده بود، میزان افزایش مستمری سایر سطوح را این میزان تعیین کرده بود اما در نهایت این پیشنهاد در هیات دولت تصویب نشد.

به نظر می‌رسد هیات دولت قرائتی متفاوت از ماده 96 قانون تامین اجتماعی دارد. در این ماده قانونی که به نوعی مبنای افزایش مستمری بیش از حداقلی است، بر تناسب میان درآمد و هزینه‌های زندگی بازنشسته تاکید شده است. از نظر دولت همان افزایش 10 درصدی و همراه با رقم ثابت 650 هزار تومان جوابگوی این تناسب است.

وعده جدید به بازنشستگان

محمد اسکندری، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور در خصوص عملکرد یکساله این صندوق گفت: توجه ویژه به نشاط بازنشستگان منجر به برگزاری جشنواره‌ای ویژه آنان شد. خانه امید که مقر فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی بازنشستگان است، دوباره فعال‌تر می‌شود.وی در خصوص افزایش 15 درصدی حقوق بازنشستگان وزارت بهداشت بیان کرد: در 15 تیر 1400 وقتی دولت تغییر کرد، با طرح این مسئله باری برای دولت سیزدهم به جا گذاشتند در حالی که یک ریال بودجه هم برای اجرای این طرح در نظر گرفته نشده بود. سازمان برنامه و بودجه تامین مالی این طرح را انجام نداده بود و تا همین الان منتظر تامین منابع هستیم.

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشور درباره افزایش حقوق 38 درصدی برای بازنشستگان سازمان رفاه اجتماعی گفت: مصوبه افزایش حقوق در مجموع 10 درصد است که در جلسات هم دنبال می‌شود و خود دولت مدافع این افزایش است، اما در این مورد هم مشکل تامین منابع وجود دارد. وی با اشاره به وام بازنشسته‌ها افزود: تسهیلات 15 میلیون تومانی صندوق بدون ضامن و تنها از طریق ثبت نام اینترنتی به بازنشستگان تعلق می‌گیرد. یک وام 25 میلیون تومانی ویژه ازدواج فرزندان است و 6 میلیون تومان هم وام پایان نامه است که اقساط این وام‌ها از حقوق بازنشستگان کسر می‌شود.

همچنین به گفته این مدیر عامل مصوب شده که تمام خدمات رفاهی سازمان‌ها به بازنشستگان آن سازمان هم اختصاص یابد.اسکندری در پاسخ به شکایت‌ها از بیمه آتیه سازان گفت: بیمه آتیه سازان کارگذار ارزیابی خسارت است؛ بیمه‌های تکمیلی کمتر از 500 هزار تومان هم در یک هفته پرداخت می‌شود و ادعا درباره پرداخت‌های 6 ماهه درست نیست.وی در پایان یادآوری کرد: مطالبات صندوق بازنشستگی کشور از دولت 30 هزار میلیارد تومان است.

 برای دسته دومی که از نظر میزان دریافتی میانه‌بگیر محسوب می‌شوند، افزایش مستمری سال 1401 تامین اجتماعی به صورت ترکیبی از شیوه پلکانی به علاوه رقم ثابت انجام شد.در جدول پرداختی‌های سازمان تامین اجتماعی، این گروه از مستمری‌بگیران بالاتر از  حداقل‌بگیران هستند اما درآمد جدید آنها به 10 میلیون تومان در ماه نمی‌رسد.مطابق مصوبه روز گذشته هیات دولت، افزایش حقوق جدید این گروه به میزان 10 درصد به علاوه رقم ثابت 650 هزار تومان خواهد بود.اما دسته سوم بازنشستگان تامین اجتماعی، اقلیت محدود حداکثربگیر هستند. درآمد ماهانه این افراد از این پس تنها به میزان همان 10 درصد افزایش می‌‌یابد و از پرداخت رقم ثابت 650 هزار تومان خبری نیست.به بیان دیگر، این دسته شامل حال کسانی می‌شود که در نتیجه افزایش 10 درصدی مستمری‌ها، حقوق ماهانه‌ای بیش از 10 میلیون تومان دریافت می‌کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه