وبملت؛ کم‌ریسک‌ترین سهام در گروه بانکی‌ها

وبملت؛ کم‌ریسک‌ترین سهام در گروه بانکی‌ها
کدخبر : 60861

فعالان بازار سهام معتقدند که سهم وبملت بعد از افزایش سرمایه حدود ۲۰۰ تومان خواهد بود که با گزارش های سه ماهه و شش ماهه زمینه رشد خوبی خواهد داشت. سهامداران بانک ملت دلیل انتخاب سهم این بانک را کم‌ریسک‌بودن این سهم در میان دیگر فعالان گروه بانکی در بازار سهام معاملات بورس عنوان می‌کنند.

زهرا قلباربند -خبرنگار رصد اقتصادی، آمارهای کدال نشان می‌دهد طی سه ماهه نخست امسال بانک‌های پاسارگاد، ملت، اقتصاد نوین، پست بانک ایران، صادرات، کارآفرین، سینا، دی و سامان با ورود سپرده و افزایش مانده سپرده‌های بانکی همراه شده است. بیشترین ورود سپرده طی دوره مورد اشاره مربوط به بانک ملت بوده، به طوری که بیش از 66 همت به مانده سپرده‌های این بانک افزوده شده است. مانده سپرده‌های بانک ملت در پایان خرداد امسال به رقم هزار و 23 همت رسیده است.

بانک ملت با سرمایه ۳۵.۳ هزار میلیارد تومانی طی سه ماه نخست سال جاری با کسب ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از تسهیلات اعطایی و پرداخت ۱۴.۵ هزار میلیارد تومان سود سپرده گذاری ، قادر به ثبت تراز عملیاتی مثبت ۱۵.۵ هزار میلیارد تومانی شد که نسبت به دوره مشابه قبل ۶۴ و ۳۳ درصد افزایش داشت.

گزارش عملکرد وبملت در خردادماه جاری نشان می‌دهد که بزرگترین بانک بورسی کشور ۹.۹ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از تسهیلات اعطایی شناسایی و ۵.۱ هزار میلیارد تومان سود سپرده گذاری پرداخت کرده که با این حساب در سومین ماه سال ۱۴۰۲ تراز عملیاتی مثبت ۴.۸ هزار میلیارد تومانی را ثبت کرد.

سهام‌های بانکی در سال‌ گذشته رشد اندکی تجربه کردند و به نوعی سهام‌ بانکی از سهام‌ جا مانده بازار هستند.  با توجه به گزارش‌های خوب بانک‌های بورسی پیش بینی می‌شود که در سالجاری سهام بانکی رشد خوبی را تجربه کنند. گزارش‌های ماهانه و صورت‌های مالی منتشر شده بانک‌های بورسی حاکی از این است که بنیاد بانک‌ها خوب است. 

لازم به ذکر است که سهم وبملت 69,4 میلیارد تومان به عنوان پرارزش ترین نمادها در لحظه تنظیم گزارش است.

صورت های مالی بانک ملت در مجمع عمومی عادی سالیانه بانک ملت که در پایان خردادماه جاری برگزار شد، در حضور بیش از 63 درصد از سهامداران ، رییس هیات مدیره بانک ملت، نظارت مدیرکل بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد و نماینده سهام عدالت با تقسیم 130 ریال سود به ازای هر سهم تصویب شد. در این جلسه، قربان اسکندری، مدیرکل بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی، عملکرد بانک ملت را در سال 1401 نسبت به سال 1400 و در مقایسه با سایر بانک ها بسیار خوب خواند و از تلاش بانک ملت برای رسیدن به قله های ترقی تقدیر کرد.

سهامداران، عملکرد بانک ملت را در سال گذشته بسیار مطلوب و قابل تحسین خواندند و از اعضای هیات مدیره، مدیران ارشد و تمامی کارکنان این بانک بابت ثبت این عملکرد، قدردانی کردند. سهامدارانی که از منظر مدیرعامل بانک ملت با حمایت‌های خود نقش‌آفرینی اساسی در حک‌کردن نام وبملت بر فراز قله های نظام بانکی کشور داشته‌اند.

آخرین افزایش سرمایه بانک ملت در بهمن ماه سال گذشته از مبلغ ۲۶۲,۰۴۲,۸۶۲ میلیون ریال به‌مبلغ ۳۵۳,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال (از محل سود انباشته مبلغ ۹۰۹۵۷۱۳۸ میلیون ریال) به ثبت رسید و اکنون وبملت قصد دارد تا سرمایه خود را به میزان ۱۴۲ درصد از محل سود انباشته افزایش دهد.

بزرگترین بانک بورسی کشور در نظر دارد سرمایه فعلی را از ۳۵.۳ به ۸۵.۳ هزار میلیارد تومان برساند. تامین مالی این بانک بزرگ بورسی در صورت موافقت از محل سود انباشته به منظور بهبود ساختار سرمایه و استفاده از مزایای معافیت مالیاتی بودجه اعمال خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه