با صندوق درآمد ثابت ایران زمین دریافت کنید

با صندوق درآمد ثابت ایران زمین دریافت کنید
کدخبر : 68826

صندوق درآمد ثابت بانک ایران زمین، با رشد نسبت به دوره قبل، توانست ۲۶ درصد سود روزشمار معادل ۲۹.۳ درصد سود موثر سالیانه را به حساب سرمایه‌گذاران خود واریز کند؛ این نرخ بازدهی در بین صندوق‌های درآمد ثابت بازار بالاترین بازدهی محسوب می‌شود.

رضا زکایی - خبرنگر رصد اقتصادی، صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که بازدهی آنها نوسان زیادی نداشته و دارای نرخ سود قابل پیش‌بینی است. این صندوق‌ها معمولا به صندوق‌های بدون ریسک هم معروف هستند. علت این موضوع، نوع سرمایه‌گذاری آنها است. 

در صندوق‌های با درآمد ثابت، بین ۷۰ تا ۹۰ درصد از کل وجوه جمع آوری شده از سرمایه‌گذاران در دارایی‌های بدون ریسک از جمله اوراق مشارکت، سپرده بانکی و سایر اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. مدیر این صندوق صرفا اجازه دارد بخش بسیار کمی از سبد تحت مدیریت خود را در دارایی‌های دارای ریسک سرمایه‌گذاری کند. 

 صندوق درآمد ثابت بانک ایران زمین از نوع صدور و ابطالی و با تقسیم سود ماهانه است که از بهمن ماه ۱۳۹۰  تحت مدیریت شرکت مشاور سرمایه گذاری هدف حافظ شروع به فعالیت کرده و با کسب سود ۲۹.۳ درصد (موثر سالانه)، برای چهارمین بار در طی یک سال گذشته سود خود را افزایش داده است. 

صندوق درآمد ثابت بانک ایران زمین با مدیریت حرفه‌ای شرکت مشاور سرمایه گذاری هدف حافظ، به یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری با سود ثابت و بدون ریسک در بازار تبدیل شده است. این صندوق، علاوه‌بر پرداخت سود موثر سالانه ۲۹.۳ درصد، دارای بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان ذخیره ارزش سهام است که در سنوات آتی و شرایط منفی بازار، تضمین‎‌کننده پایداری سود شما خواهد بود. 

دارایی تحت مدیریت این صندوق بیش از ۸۸ هزار میلیارد ریال است؛  حداقل 85 درصد این مبلغ در دارایی‌های بدون ریسک مانند اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی و حداکثر 10 درصد آن صرف سرمایه‌گذاری در سهام می‌شود. به‌طور کلی پرتفوی صندوق به‌صورتی چیده‌ شده که قیمت واحدهای آن نوسانات زیادی نداشته باشد و همواره در حال حرکت در جهت مثبت و افزایشی باشد.  

این صندوق با مدیریت حرفه‌ای دارایی و عملکرد قابل قبولی که در طی ۱۲ سال فعالیت خود در بازار داشته، به یکی از محبوب‌ترین صندوق‌ها بین سرمایه‌گذاران تبدیل شده است. براساس ترکیب دارایی صندوق، مدیر صندوق می‌تواند با چینش بهینه سبد دارایی، احتمال ضرر را به صفر نزدیک و سود بیشتری را نسبت به سپرده بانکی برای سرمایه‌گذاران خود ایجاد کند. 

محاسبه سود در صندوق درآمد ثابت به‌صورت روزشمار  انجام می‌شود و سرمایه‌گذاران می‌توانند تنها با سرمایه‌گذاری ۱۰ روزه یا کمتر نیز سود خود را بدون جریمه و نرخ شکست دریافت کنند؛ اما سود سپرده‌گذاران بانک به‌صورت ماه‌شمار  محاسبه و پرداخت سود براساس کمترین مانده‌حساب در ماه  انجام می‌شود. 

ذخیره ارزش سهام این صندوق برابر با ۱۵ درصد دارایی تحت مدیریت (AUM) است که باعث افزایش ثبات و پایداری سود پرداختی می‌شود و  به سرمایه‌گذاران این اطمینان می‌دهد که صندوق در هر شرایطی می‌تواند از محل ذخیره ارزش سهام، تعهدات خود به دارندگان واحدهای عادی را پرداخت کند. 

سرمایه‌گذارانی که قصد دارند بخشی از منابع مالی خود را در دارایی‌هایی مانند سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی سرمایه‌گذاری کنند باید با تخصیص بخشی از منابع مالی خود به دارایی‌های بدون ریسک مانند صندوق‌های درآمد ثابت، تنوع دارایی خود را حفظ کنند. 

سرمایه‌گذاران صندوق ایران زمین می‌توانند به‌صورت ماهانه سود خود را دریافت کنند اما با فعال کردن گزینه "مجوز صدور از محل تقسیم سود" به ازای سود ایجاد شده مجددا برای سرمایه‌گذار واحد صادر و سود با نرخ 29.3% موثر سالانه محاسبه می‌شود؛ در سود مرکب یا سود موثر، سودها جمع و در سنوات بعدی علاوه بر اصل سرمایه به سودها نیز مجدد سود تعلق می‌گیرد اما  در صورتی که سرمایه‌گذار تمایل به دریافت سود خود به‌صورت ماهانه داشته باشد، سود آنها به‌صورت روزشمار یعنی ۲۶ % محاسبه خواهد شد. 

حداقل مبلغ خرید به اندازه ارزش یک واحد این صندوق است؛ یعنی اگر قیمت خرید یک واحد از این صندوق ۱۰۳ هزار تومان است، حداقل سرمایه مورد نیاز برای شروع سرمایه‌گذاری ۱۰۳ هزار تومان خواهد بود. سود معاف از مالیات، نقدشوندگی بالا، امکان وثیقه نمودن واحدهای سرمایه‌گذاری و فعالیت صندوق در روزهای پنجشنبه از دیگر مزایای صندوق درآمد ثابت بانک ایران زمین هستند. 

از آنجایی‌که سرمایه‌گذاری در این صندوق بدون ریسک بوده و سود بالاترب نسبت به سپرده بانکی ایجاد می‌کند، بهترین گزینه سرمایه‌گذاری برای افراد ریسک‌گریز محسوب می‌شود؛ کسانی که تحمل ریسک کمی دارند و می‌خواهند با کمترین ریسک بازدهی بالاتری نسبت به بانک به‌دست بیاورند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه