کدخبر : 12132

امشب صدوچهاردهمین مرحله از یارانه نقدی، به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. اما تورم در این ۱۱۴ مرحله، عملا قدرتی برای یارانه نقدی باقی نگذاشته است.

یارانه‌ را از نظر نوع می‌توان به دو نوع یارانه  صادراتی و یا همان یارانه‌های داخلی تقسیم کرد. یارانه صادراتی را دولت‌ها برای ترغیب شرکت‌های خصوصی به صادرات محصول پرداخت می‌کنند و یارانه داخلی نیز کمکی است که دولت‌ها به صورت غیر مستقیم به مردم جامعه خود پرداخت می‌کنند.هر چند تا دوران جنگ‌های جهانی چیزی به نام یارانه به شکل کنونی آن معنا نداشت

 

خبرداغ : مراسم دردناک و با شکوه خاکسپاری ماهچهره خلیلی در لندن + فیلم لورفته

 

 

 یارانه نقدی از آذر ماه سال 1389 متولد شد. اما یارانه 45 هزار و 500 تومانی طی این 10 سال، مسیر پر پیچ و خمی داشت. چرا که رشد شاخص قیمت‌ها قدرت خرید یارانه نقدی را به سطوح پایینی تنزل داده است. 

 

 

 

قدرت خرید واقعی یارانه چقدر است؟

45,500 تومان در مرداد 99، معادل 7,100 تومان در آذر 89 است؛ یعنی قدرت خرید واقعی یارانه فعلی به میزان 7 هزار تومان به قیمت‌های سال 89 است که نشان از بی‌ارزش شدن این یارانه نزد خانوارها دارد.

از طرف دیگر، اگر دولت قرار بود که قدرت خرید یارانه نقدی را حفظ کند، باید به هر فرد یارانه‌بگیر در زمان حال 293 هزار تومان بپردازد. 

کسر شدن اقساط تسهیلات یک میلیونی از یارانه نقدی

این اعداد و ارقام بیش از هر چیز نشان می‌دهند بیش از آنکه افزایش یارانه نقدی مهم باشد، حفظ ارزش پول و کنترل تورم دارای اهمیت است، چرا که اگر نرخ تورم طی این 10 سال روندی عادی داشت، قدرت خرید یارانه نیز به این میزان افت نمی‌کرد، اما اکنون قدرت خرید یارانه‌ها در حال میل کردن به صفر است.

 

خبرفوری : یارانه نقدی | جهت دریافت یارانه جدید اینجا کلیک کنید + مبلغ یارانه

 

 

ضمن اینکه در این ماه، اقساط تسهیلات یک میلیون تومانی نیز از آن کسر می‌شود؛ میزان این قسط معادل 35 هزار تومان است. 

 

تغییرات ارزش یارانه نقدی

فاکتور متغیر

ارزش(تومان)

رقم معادل 45,500 تومان فعلی در آذر 89

7,100

رقم معادل 45,500 تومان آذر 89 در زمان حال

292,800

 
 

 

 

 

 

 

 

منبع :اقتصادنیوز

 

 

 

  آیا این خبر مفید بود؟
  بانک و بیمه
  اقتصاد کلان و بودجه
  صنعت و انرژی
  بورس و بازار سهام
  طلا و ارز
  بازار مسکن و راه
  بازار خودرو
  اجتماعی
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه