کدخبر : 14463

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: طرح بسته هوشمند معیشتی مستقل است و به یارانه و قیمت بنزین و سایر طرح ها ارتباطی ندارد.

بسته هوشمند معیشتی فراگیر امشب 30 مهرماه در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با حضور دو تن از نمایندگان مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

 

حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه طرح بسته هوشمند معیشتی مستقل است و به یارانه و قیمت بنزین و ... ارتباطی ندارد، گفت:120 هزار تومان کمک معیشت برای هر نفر در نظر گرفته شده است، این طرح کوپن نیست و ربطی هم به یارانه معیشتی ندارد.

 

 


خبرداغ " ماجرای فیلم تکان دهنده کتک خوردن زن جوان در آبادان چست ؟ + فیلم


 

حاجی بابایی با اشاره به اینکه برای فروردین و اردیبهشت ماه فقط مشکل داشتیم به جز این دو ماه درآمدهایمان نسبت به پیش بینی ها افزایش داشت گفت:گزارش 5 ماهه دولت این بود که در این 5 ماه 46 هزار میلیارد کسری داریم.

 


خبرداغ : محسن افشانی هم درگیر رابطه جدید دنیا جهانبخت و مهراد جم شد + عکس جنجالی


 

او با اشاره به اینکه تا کنون عدد و رقمی نداده ام که با مشکل مواجه شویم افزود:مردم به این مجلس رای دادند و ما نمایندگان مجلس شده ایم اگر دولت بگوید که این طرح را نمی خواهد، پس در اینجا ما چه کاره هستیم.

 

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه بنده تمام توانم را به کار گرفته ام تا دولت را همراه کنم ادامه داد:بنده با نوبخت تماس گرفتم و با ایشان صحبت کردم و ایشان هم گفتند که موافق موضوع هستند، ما برای دولت کاری را انجام داده ایم که به نفعش است.

او خاطرنشان کرد:این اعتبار صرفا برای تامین کالای اساسی و ضروری در نظر گرفته شده و وزارت صمت موظف است، امکان تخفیف در خرید این کالا ها را برای مشمولان فراهم کند.

 

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت:قسمتی از اعتبار طرح تامین کالا های اساسی با فروش اموال موضوع بند (و) تبصره (2) قانون بودجه سال 1399 تامین خواهد شد و اولین مجوز برای فروش اموال به مبلغ دویست هزار میلیارد ریال برای پرداخت مطالبات صندوق تامین اجتماعی خواهد بود.

 

حاجی بابایی گفت:در پی آن بودیم که مجلس به همراه دولت در موقعیت حساس کنونی، گرانی اجناس و کالاهای اساسی و تورم، اقدامی را انجام دهند که بر اساس آن بتوانیم مشکل اقشار مختلف جامعه در تامین کالاهای اساسی را برطرف کنیم.

 

او ادامه داد:در انجام این طرح, چند مولفه مهم بود ، باید کاری کنیم که این اقدام ما موجب تورم جدید نشود و منابع جدید را تزریق نکنیم و شورای نگهبان هم آن را تائید کند یعنی سقف بودجه را بالاتر نبریم.

 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه جلسات گوناگونی را با وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تعاون, کار و رفاه اجتماعی برگزار و کالاهای اساسی و جامعه هدف را تعیین کردیم افزود:بر اساس تبصره 14 ماده 31، شصت میلیون نفر شامل طرح معیشتی هستند که دولت به آنها یارانه می دهد، تعدادی هم در کشور معترض هستند که به رغم مشمول بودن در لیست نیستند و این موضوع جداگانه پیگیری می شود.

 

حاجی بابایی اظهار کرد:از این 60 میلیون نفر حدود 20 تا 21 میلیون نفر شامل 7 میلیون نفر مشمولان کمیته امداد و حدود 4 میلیون نفر مشمولان تحت پوشش بهزیستی هستند و 7 میلیون نفر هم تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند.

 

او تصریح کرد:درحال حاضر در بند «و» تبصره دو، 50 هزار میلیارد تومان وجود دارد که 17 هزار میلیارد تومان برای تامین اجتماعی ، 18 هزارمیلیارد تومان آن برای بازنشستگان لشکری و کشوری است و 15 هزار میلیارد تومان آن مطالبات است و به بازنشستگان اختصاص ندارد و مجلس این 15 هزار میلیارد تومان را برای کالاهای اساسی در نظر گرفته است.

 

حاجی بابایی ادامه داد:قرار است بر اساس این طرح به این 20 میلیون نفر از ابتدای مهر امسال، هر ماه به هر نفر 120 هزار تومان کارت اعتباری بدهیم که از طریق آن فقط می تواند کالاهای اساسی را دریافت کنند، این مبالغ جدای از یارانه ماهانه و کارت بنزین و دیگر طرح های حمایتی مانند اختصاص ارز 4 هزار و 200 تومانی به کالاهای اساسی است.

 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس افزود:بر اساس این طرح برای خانواده 5 نفره، 600 هزار تومان در ماه در کارت اعتباری آن ها شارژ می شود که از طریق آن می توانند کالاهای اساسی را بخرند.

 

 

رحیم زارع در ادامه برنامه بر ضرورت هماهنگی دولت و مجلس برای به نتیجه رسیدن طرح حمایت معیشتی از مردم تاکید کرد و گفت:براساس این طرح بسته های حمایتی به دو دهک تعلق می گیرد، دهک اول شامل 20 میلیون نفر شده و دهک دوم 40 میلیون نفر را در بر می گیرد که به مراتب وضعیت بهتری از نظر اقتصادی از دهک اول دارند.

 

او با بیان اینکه براساس این طرح به 60 میلیون نفر در کشور کالا برگ پرداخت می شود ادامه داد:اجرای طرح فوق در 6 ماه دوم سال جاری به 30 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد، متاسفانه 11 میلیون خانوار در کشور وجود دارد که نه کارمند هستند و نه بازنشسته، درواقع حقوقی از جایی دریافت نمی کنند بنابراین در شرایط سخت اقتصادی کنونی بهبود وضعیت معیشت مردم ضروری است.

 

زارع خاطرنشان کرد:مجلس و دولت باید با هم هماهنگ باشند تا اجرای طرح حمایت معیشتی از مردم انجام شود چراکه در غیر این صورت بار مالی طرح مانع از تصویب آن ازسوی شورای نگهبان خواهد شد، این طرح بدون توافق با دولت قابلیت اجرایی ندارد.

 

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:مجلس باید بین تامین اجتماعی و دولت اصلاحی برقرار کند تا مبلغ 10 هزار میلیارد تومان که توسط تامین اجتماعی در این طرح پرداخت می شود دولت از منبع دیگری برای تامین اجتماعی جبران کند.

 

او افزود:مجلس باید امتیازاتی را برای تامین اجتماعی در نظر بگیرد تا این سازمان مبلغ مورد نظر در این طرح را پرداخت کند ولی از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی کم نشود، لذا معیشت مردم از دغدغه های رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

 

زارع تاکید کرد:در اصل اجرای طرح بسته هوشمند معیشتی، شکی وجود ندارد و همه موافق اصل اجرای این طرح هستند و فقط در نحوه تامین منابع و اجرای آن بحث وجود دارد، البته دولت حتما باید پای کار بیاید تا این طرح اجرا شود. 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه