کدخبر : 14960

دغدغه‌های معیشتی نمایندگان مجلس یازدهم کماکان ادامه دارد و بهارستان نشینان درصدد هستند تا قانون و مصوبه جدیدی در راستای تغییر در شرایط کمک‌های مالی دولت به مردم ایجاد می‌شود .

یارانه انواع مختلفی دارد . یارانه به صورت نقدی و غیر نقدی به مردم پرداخت می شود . در چند روز گذشته خبر های متفاوتی در مورد ثبت نام یارانه منتشر شده است . در ادامه به بررسی نحوه ثبت نام مجدد یارانه می پردازیم .

 


 خبرداغ و جنجالی :  رقص ریحانه پارسا در ترکیه بعد از برهنه شدن + فیلم جنجالی


 

 

دغدغه‌های معیشتی نمایندگان مجلس یازدهم کماکان ادامه دارد و بهارستان‌نشینان درصددند تا قانون و مصوبه جدیدی به منظور تغییر در شرایط کمک‌های مالی دولت به مردم ایجاد شود تا جایی که چند روز پس از تصویب طرح تأمین کالاهای اساسی، مجلس بار دیگر به طرح پرداخت یارانه نقدی ورود کرده تا این بار افراد جامانده از طرح هدفمندی یارانه‌ها، بار دیگر امکان دریافت این یارانه را پیدا کنند.البته این پیشنهاد یکی از بندهای الحاقی طرح تامین کالاهای اساسی بوده و با تصویب آن وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف به بررسی اعتراض افرادی که یارانه آنها قطع شده و همچنین برگزاری آزمون وسع خواهد شد.

 

 

جاماندگان دریافت یارانه چه کسانی هستند؟

حسینعلی حاجی دلیگانی عضوهیت رئیسه مجلس معتقد است که برخی از افراد مددجوی کمیته امداد یارانه دریافت نمی‌کنند در حالی که حامل های انرژی چندین مرتبه افزایش یافته است لذا براساس قانون هدفمندی یارانه ها، یک دوم حاصل از افزایش حامل های انرژی باید به مردم پرداخت شود، اما پرداخت نشده و به طور مداوم با افزایش قیمت خدمات و کالاها مواجهیم و هر دستگاهی قیمت ها را در حوزه خود افزایش می‌دهد.

 


خبرداغ :  پراید ارزان شد ( شنبه 17 آبان ) + جدول


 

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه این پیشنهاد در راستای حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه است اظهار کرد: متأسفانه در زمان ثبت نام یارانه‌ها، برخی از مردم به دلیل عدم دسترسی به سیستم‌های اینترنتی و مراکز ثبت نام از ثبت نام جا ماندند و به نمایندگان مراجعات زیادی می‌شود. از سوی مردم امکان مراجعه به سازمان هدفمندی یارانه‌ها در تهران را ندارند لذا دراین پیشنهاد امکان آزمون وسع وجود دارد، یعنی باید افراد اول ثبت نام کنند، سپس از آنها آزمون وسع گرفته شده و در نهایت به نیازمندان پرداخت می‌گردد.

 

چه افرادی واجدشرایط شرکت در آزمون وسع هستند؟

حال این سوال پیش می آید که مجلسی ها دقیقا کدام جامعه آماری را برای درخواست مجدد یارانه مدنظر قرار گرفته اند و منابع این طرح از کجا تامین می‌شود.

 

محمد خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد:طبق این پیشنهاد سرپرستان خانواری که یارانه دریافت نمی‌کنند و یا رایانه آنها قطع شده می‌توانند مجددا برای دریافت این مقرری درخواست بدهند اگر این افراد در آزمون وسع واجد شرایط شناخته شوند یارانه دریافت خواهند کرد.

 

وی افزود: اکنون تنها راه دریافت اطلاعات پیرامون جامعه هدف بانک اطلاعاتی رفاه ایرانیان بوده که در اختیار وزارت کار قرار دارد و ذر این بانک اطلاعاتی درآمد،دارایی،املاک ،سفرهای خارجی و تراکنش های بانکی خانوارهای ایرانی مشخص بوده و با آزمون وسع جامعه هدف مشخص خواهند شد همچنین منابع تامین مالی این طرح از محل فروش املاک مازاد دولتی خواهد بود.

 

وصل یارانه جاماندگان برای دولت بار مالی دارد /شورای نگهبان کلیات این طرح را زیر سؤال می‌یبرد

 

همچنین جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره مصوبه اخیر مجلس با موضوع امکان درخواست مجدد یارانه گفت: گلایه‌های فراوانی از سوی مردم به مسئولین دولت و مجلس برای جاماندگان دریافت یارانه و یا قطع شدگان یارانه وجود دارد.

 

وی افزود: ممکن است به دلایل بسیاری دریافت یارانهاز سوی یک سرپرست خانوار با مشکل مواجه شده باشد و یا به دلیل مختلف نظیر اطلاعات ناقص یارانه این سرپرست قطع شده باشد که این اشتباهات محتمل است و عملاً آن خانوار از لیست دریافت یارانه‌ حذف شده و تلاش‌های صورت گرفته از سوی آنها برای دریافت یارانه بی‌نتیجه بوده است.

 

قادری با بیان این که مصوبه مجلس برای دولت بار مالی داشته دارد تصریح کرد:ممکن است که شورای نگهبان کلیات این طرح را زیر سؤال ببرد و حتی به طرح تأمین کالاهای اساسی که قرار است با فروش اموال و دارایی‌های دولت به مرحله اجرا درآید هم تسری پیدا کند.

 

وی افزود: اگر شورای نگهبان به طرح تأمین کالاهای اساسی ایراد اصل 75 (داشتن بار مالی برای دولت) بگیرد نمایندگان مجلس می‌کوشند این طرح را در لایحه بودجه 1400 در نظر گرفته و برای سال آتی آن را تصویب کنند. ضمن اینکه اگر بر نظر خود اصرار کنیم تعیین تکلیف این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام مشخص خواهد شد.

 

از آنجایی که افزایش تعداد یارانه بگیران برای دولت بارمالی ایجاد می‌کند ممکن است پیشنهاد مجلس در راستای درخواست مجدد یارانه در شورای نگهبان ردشود بنا براین به نظر می‌رسد که بهتر بود مجلس در راستای چنین اقدامی در ابتدا نظر مثبت دولت را در مساله تامین منابع و شیوه اجرا جلب میکرد البته این طرح در صورت چراغ سبز شورای نگهبان نیزابهاماتی دارد چرا که در آن صورت در آینده باید شرایط بررسی وضعیت کسانی که از دریافت یارانه جامانده‌اند فراهم شود و افرادی متقاضی در آزمونی شرکت کنند که دریافت یارانه منوط به عبور از ان خواهد بود.

 

 

منبع : عصرایران 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

 • ناشناس
  0

  یارانه پیشکش قیمتها رو کنترل کنین

 • ناشناس
  0

  شما را به خدا مردم را وجوانان را در رفاه قرار بدهید

 • ناشناس
  0

  یارانه نقدی یامعیشتی

 • ناشناس
  0

  چراسایتومیبندین چانمیزارین ثبت نام کنیم برای این یارانه معیشتی

 • ناشناس
  3

  توی کدام سایت وارد بشیم برای ثبت نام کمک معیشتی ویارانه جدید لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

‍‍‍
روی خط رسانه