کدخبر : 15756

دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ . افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟ آیا حقوق کارگران و کارمندان سال آینده بیشتر می شود؟

هفته گذشته لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ تقدیم محلس شده و مسئولین در حال بررسی این لایحه هستند. اما با نزدیک شدن به پایان سال ۱۳۹۹ یکی از سوالات مهم مردم و اقشار مختلف این است که حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر است؟ اگر شما نیز مایلید تا افزایش حقوق سال ۱۴۰۰ مطلع شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: بر اساس برآوردی که مجلس دارد، حداقل باید ۳۵ درصد به دستمزد کارگران اضافه شود. این برآورد بر اساس آمایش چند ساله صورت گرفته است. سخنگوی مجلس در خصوص افزایش و میزان حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ گفت  مباحث مربوط به امور استخدامی کشور و روابط کاری در حوزه کاری از جمله اموری هستند که مورد توجه مجلس قرار گرفته است. وی تصریح کرد: مجلس یازدهم و به ویژه کمیسیون اجتماعی، اقتصاد را از منظر اجتماعی با رویکرد عدالت مورد بحث قرار می ‌دهیم و در حقیقت یکی از شاخص ‌های عدالت اقتصادی، بستگی به رویکرد ‌های اجتماعی است.

 

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم باید در این دوره بیش از دوره‌ های قبلی مجلس در راستای تحقق عدالت اجتماعی اهتمام داشته باشد، اظهار کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس تاکنون ۱۸ جلسه داشته است و پنج طرح در حوزه اجتماعی بررسی و به سرانجام رسیده است.

 

وی به وظیفه نظارتی مجلس اشاره و بیان کرد: مجلس یازدهم به دنبال این است با استفاده از ابزار های نظارتی خود یعنی سوال، تذکر و استیضاح برای بهبود شرایط اجتماعی و حتی اقتصادی اقدام کند. در این راستا کمیسیون اجتماعی تا کنون از پنج وزیر بنا به درخواست‌ های نمایندگان، سوال پرسیده است و جلسات مشترکی با وزار در حوزه ‌های اجتماعی برگزار کرده است.

 

میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰

بابایی به چند محور مهم در برنامه ‌های کمیسیون اجتماعی اشاره و ابراز کرد: تعیین و تکلیف نیرو های قراردادی و شرکتی و همچنین انواع دیگر قرارداد ها که بنا به خواست وزارت‌ خانه ‌ها با کارکنان دولت منعقد شده است، یکی از اهداف مهم کمیسیون اجتماعی است که قرار است در طرح ساماندهی کارکنان دولت و نهاد های عمومی غیر دولتی مانند شهرداری ‌ها به این امر مهم رسیدگی شود. همچنین تجمیع صندوق ‌های بازنشستگی و ارزیابی و آسیب شناسی عملکرد صندوق‌ های بیمه ‌ای از خواسته ‌های ملت ایران است که مورد توجه مجلس قرار گرفته است.

 

وی با اشاره به شرایط کرونایی کشور، تصریح کرد: نخستین گروهی که به دلیل شیوع این بیماری متضرر شده‌ اند کارگران و نیروی کار است و به همین جهت کمیسیون اجتماعی در نظر دارد سبد درآمدی نیروی کار کشور را اضافه کند و بر اساس برآوردی که مجلس دارد، حداقل باید ۳۵ درصد به دستمزد کارگران اضافه شود. این برآورد بر اساس آمایش چند ساله صورت گرفته است. این نماینده مجلس همچنین بیان کرد: نقش دولت در تامین بسته ‌های حمایتی مهم و اثر گذار است و می ‌تواند بخشی از نیازهای کوتاه مدت کارگران و دهک ‌های پایین را تامین کند.

 

منبع: تجارت نیوز

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه