زمان پرداخت آخرین یارانه فروردین 1400 مشخص شد + مبلغ

کدخبر : 18299

در هفته گذشته اولین یارانه امسال یعنی یارانه معیشتی واریز و به نظر می‌رسد در نیمه دوم فروردین فقط یک واریزی وجود دارد که به نظر می‌رسد در پایان هفته جاری انجام می‌شود.

تعیین تکلیف یارانه در سال جدید سوالات بسیاری برای مردم ایجاد کرده است . در ادامه به جزئیات پرداخت آخرین یارانه فروردین می پردازیم . 

 

 اولین یارانه نقدی امسال براساس زمان‌بندی که طی بیش از یک سال اخیر رعایت شده در روز جمعه به حساب یارانه‌بگیران واریز می‌شود.

 

معمولا سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها زمان واریز این یارانه را ساعت ۲۴ روز بیستم هر ماه اعلام می‌کند و صدو بیست و دومین مرحله این یارانه در پایان این هفته پرداخت می‌شود.

 

همچنین به پشتوانه این یارانه بیش از ۲۱ میلیون خانوار در بهار سال گذشته مرحله اول وام یک میلیون تومانی کرونا را دریافت کردند که اقساط آن به صورت ماهانه از یارانه نقدی کسر می‌شود. دولت در این ماه دهمین قسط این وام را از یارانه برمی‌دارد.

 

۲۰ قسط دیگر این وام در ۲۰ ماه آینده یعنی تا آذر سال ۱۴۰۱ از یارانه برداشت می‌شود.

 

اگر چه هم مردم و هم کارشناسان اقتصادی نسبت به ثابت بودن رقم یارانه نقدی معترض و منتقد هستند اما براساس بودجه امسال مبلغ این یارانه نه تنها افزایش نمی‌یابد بلکه مصوب شده که تعدادی از یارانه بگیران حذف شوند.

 

براساس ارقام بودجه سال جاری دولت در تبصره ۱۴ مبلغ ۴۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی در نظر گرفته است. به گفته سازمان برنامه‌وبودجه ۷۸ میلیون نفر این یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را به صورت ماهانه دریافت می‌کنند.

 

در ذیل این تبصره آمده که وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی باید سه دهک از یارانه‌بگیران حذف شود، اما از آنجایی که هنوز اطلاعیه‌ای در خصوص شروع فرایند حذفی‌ها از سوی این وزارتخانه یا سازمان برنامه‌وبودجه اعلام نشده به نظر می‌رسد که در این ماه یا حداقل ماه‌های اول سال یارانه‌بگیری حذف نشود.

 

همچنین این تبصره چند سالی می‌شود که در بودجه لحاظ شده اما هنوز اجرایی نشده و فقط در سال ۹۸ حدود ۱٫۲ میلیون نفر حذف شدند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: