بورس

اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین‌ ترین رشد قیمت امروز 6 مهرماه

کدخبر : 21837

امروز (سه شنبه) در پایان معاملات بازار سرمایه، اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین‌ترین رشد قیمت اعلام شد.

به گزارش رصد اقتصادی: بورس تهران در پایان معاملات امروز (سه شنبه 6 مهرماه) با رشد اندکی روبرو شد. بازار بورس مدتی است که با نوسان زیادی روبرو است و همین موضوع موجب نگرانی سهامداران را فراهم کرده است. بورس تهران امروز (سه شنبه 6 مهرماه) با یک خبر حاشیه ساز نیز روبرو شد و در زیرزمین سازمان بورس چندین دستگاه ماینر استخراج ارز دیجیتال کشف شد. گفتنی است، برخی از کارشناسان بازار سرمایه، معتقد هستند که در نیمه دوم سالجاری وضعیت بازار بورس بهتر خواهد شد.
لازم به ذکر است، امروز (سه شنبه) سهامداران شرکت‌های لیزینگ پارسیان، سرمایه‌گذاری اعتبار ایران و سازه پویش در بورس و معامله‌گران شرکت‌های سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان، تجارت الکترونیک پارسیان کیش و نیروگاه زاگرس کوثر در فرابورس بیشترین سود را کسب کردند.
شاخص بورس در جریان معاملات امروز بورس با رشد 732 واحدی روبرو شد و در ارتفاع یک‌میلیون و 425 هزار و 464 واحدی به کار خود پایان داد و بیش از 5میلیارد و 582میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر 4هزار و 806میلیارد تومان در بیش از یک میلیون و 98هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت.
بر این اساس سهامداران شرکت‌های لیزینگ پارسیان، سرمایه‌گذاری اعتبار ایران و سازه پویش بیشترین رشد قیمت را در بورس اوراق بهادار داشتند و در مقابل دارندگان سهام شرکت‌های معدنی دماوند، سیمان سفید نی‌ریز و پشم شیشه ایران بیشترین افت را تجربه کردند.
این گزارش می‌افزاید: در بازارهای فرابورس ایران با معامله 2میلیارد و 772میلیون ورقه به‌ارزش 22هزار و 164میلیارد تومان در 725هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 53واحد رشد کرد و در ارتفاع 20هزار و 859واحد قرار گرفت.
در این بازار هم امروز سهامداران شرکت‌های سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان، تجارت الکترونیک پارسیان کیش و نیروگاه زاگرس کوثر بیشترین رشد را داشتند و شرکت‌های زرین معدن آسیا، ریل سیر کوثر و داروسازی سبحان انکولوژی بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

بورس در هفته اول مهرماه چگونه خواهد بود؟

هفته گذشته، بازار سرمایه روند منفی را داشت و شاخص کل بورس محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد را از دست داد و به یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد رسید.
در هفته پیش رو بیشتر کارشناسان بازار سهام پیش‌بینی کردند بازار سهام با پیش‌رویی نمادهای پالایشی باشد و تحرکات شاخص هم متعادل‌تر از هفته پیش باشد.
هفته گذشته صنایع بورسی به صورت گردشی با تحرکات مثبت همراه شدند و در یک روز شاهد روند مثبت چندین گروه نبودیم. همچنین ارزش معاملات بورس هم هفته گذشته به صورت میانگین در محدوده پنج هزار میلیارد تومان قرار گرفت.
شاخص هم‌وزن هم در روزهای گذشته روند منفی را ثبت کرد. عملکرد ریزشی این شاخص در هفته گذشته نشان داد جریان نقدینگی در گروه‌های کوچک بازار قابل قبول نبوده و این گروه‌ها در بیشتر روزها تحرکات منفی را داشتند.
اما کارشناسان برای بازار این هفته، روندی متعادل را پیش‌بینی می‌کنند. بیش از ۷۰ درصد کارشناسان معتقدند که در هفته اول مهرماه بازار روندی متعادل خواهد داشت و شاخص کل احتمالا در همین محدوده نوسان خواهد کرد.

دلایل ریزش بورس

ایمان رئیسی، کارشناس بازار سرمایه  درباره عوامل ریزش بازار هفته گذشته گفت: در دو هفته گذشته وضعیت بازار چندان خوب نبود و عملکرد منفی حاصل عوامل گوناگون است.
اگرچه صفوف فروش سنگینی نداشتیم اما خریداران هم عجله‌ای برای خرید نداشتند و صبورانه منتظر کمتر شدن قیمت‌ها بودند.
وی در این باره افزود: یکی از بزرگ‌ترین ریسک‌های فعلی بازار نرخ بهره بانکی است، نرخ اوراقی که دولت جهت تامین مالی منتشر می‌کند باید نسبت به بازارهای دیگر جذاب‌تر باشد و در حال حاضر برنده بازارهای مالی در چند ماه گذشته دولت بود که خود موید جذابیت اوراق نسبت به سایر بازارها شده است.
رئیسی در بخش دیگری گفت: قیمت دلار دومین عامل ابهام در بازار سهام است که پیش روی بازار قرار گرفته است و همین موضوع از عوامل دیگری مثل تورم، رشد نقدینگی و نتایج مذاکرات برجام تاثیر می‌گیرد. اما می‌توان برای محدوده‌های مختلف نرخ دلار سناریوهای متفاوتی برای سرمایه گذاری در نظر گرفت.
این کارشناس بازار سهام همچنین درباره تاثیر قیمت‌های جهانی می‌گوید: قیمت‌های جهانی که روزهای گذشته با ادامه روند واکسیناسیون، تغییرات نرخ بهره آمریکا و اقتصاد چین تغییرات گسترده‌ای داشته است باعث اصلاح در گروه سنگ آهنی شد و تاثیر زیادی را بر بازار سهام گذاشت.
وی گفت: عامل مهم دیگری که هفته گذشته در ریزش بازار سهام تاثیر زیادی را داشت، خبر آزادسازی سهام عدالت بود که برای سهامداران یادآور ریزش سال ۹۹ بود. همچنین صحبت‌هایی که در مورد نرخ‌گذاری‌های دستوری در صنایع مختلف انجام شد از جمله در گروه‌هایی که به صنعت ساختمان مرتبط بودند ترس و هیجان در بازار را دو برابر کرد.

منبع: تسنیم
آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: