قیمت دلار

پیش بینی قیمت دلار امروز 7 مهرماه | قیمت دلار صعودی می شود؟

کدخبر : 21853

روز گذشته (سه شنبه) قیمت دلار در مسیر صعودی قرار گرفت و برخی معتقد هستند قیمت دلار در جریان معاملات امرو ز(چهارشنبه) همچنان به مسیر صعودی خود ادامه خواهد داد.

به گزارش رصد اقتصادی: قیمت دلار در روزهای اخیر با نوسان روبرو بوده است. روز گذشته (سه شنبه) قیمت دلار در بازار آزاد تهران افزایش داشت و برخی از کارشناسان معتقد هستند که روند افزایشی قیمت دلار همچنان ادامه خواهد داشت. در حالی که قیمت دلار از اواسط شهریور تا اوایل مهر ماه عمدتا بین ۲۷۳۰۰ تا ۲۷۶۰۰تومان نوسان داشت، از ابتدای هفته جاری تحت تاثیر ورود سیگنال‌های منفی به بازار قیمت دلار در مدار صعودی قرار گرفت.
در نتیجه این جو افزایشی، دلار روز گذشته به‌رغم تعطیلی بازار نقدی بعد از گذشت یکماه مجددا از مرز ۲۷۸۰۰تومان عبور کرد و تا امروز با تشدید انتظارات تورمی مجددا وارد کانال ۲۸هزار تومان شد. به گفته یکی از فعالان بازار ارز، پیروزی طالبان و ‌استقرار آن‌ها در مرزی‌های شرقی ایران، افزایش تقاضا برای اربعین، بی‌خبری از زمان برگزاری دور بعدی مذاکرات و بلاتکلیفی برجام، عدم تعیین رییس بانک‌مرکزی و نامشخص بودن سیاست ارزی دولت جدید از عوامل موثر بر افزایش قیمت دلار طی چند روز گذشته است؛ اما از شب یکشنبه در پی ادعای گروسی مبنی بر اینکه عدم اجازه ایران برای نصب دوباره دوربین‌های نظارتی در مجتمع تسای کرج خلاف توافق ایران و آژانس بوده، سرعت دلار در مسیر افزایشی بیشتر شد.
هر چند روز دوشنبه این ادعا از سمت ایران رد شد اما با انتشار خبر صدور بیانیه از سوی تروئیکای اروپایی و متهم کردن ایران به عدم رعایت توافق با آژانس، انتظارات تورمی مجددا بالا رفت و در نتیجه با ورود خریداران بیشتر به میدان معاملات، قیمت دلار تا ۲۷۸۵۰تومان افزایش یافت؛ نهایتا با سرایت این جو به بازار امروز و تشکیل صف‌های خرید مقابل صرافی‌ها، دلار بعد از یکماه از بند کانال ۲۷هزار تومان رها شد و قیمت آن تا ساعت انتشار خبر به ۲۸۰۵۰تومان رسید.

2 سیگنال متفاوت برای قیمت دلار

قیمت دلار با بازدهی ۱۰ درصدی در شهریور ماه امسال بیشترین بازدهی بین بازارهای مالی را داشته است. با این حال این بازار منتظر آخرین اخبار سیاسی و مربوط به مذاکرات است.
قیمت دلار همچنان در کانال ۲۷ هزار تومان قرار دارد و در پایان هفته در قیمت ۲۷۶۰۰ تومان بازار بسته شد. اما برای روز شنبه چه وضعیتی پیش‌بینی می‌شود؟
در خبر اول قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا چندین طرح‌ ضد ایرانی را برای اضافه شدن به عنوان متمم به متن لایحه بودجه دفاعی آمریکا پیشنهاد کردند که این طرح‌ها بامداد جمعه (به وقت تهران) در این مجلس به تصویب درآمدند. قانونگذاران آمریکایی چندین طرح ضد ایرانی برای تصویب در قالب لایحه بودجه دفاعی آمریکا تهیه و ارائه کردند.
پایگاه خبری «واشنگتن‌فری‌بیکن» که از رسانه‌های نزدیک به نومحافظه‌کاران آمریکایی است نوشته نمایندگان جمهوری‌خواه در این مجلس، قصد دارند از «قانون اختیارات دفاع ملی» (لایحه بودجه دفاعی) برای مقابله با ایران استفاده کنند.
فری‌بیکن که مخالف هر گونه مذاکره با ایران و حامی براندازی نظام جمهوری اسلامی است مدعی شده این طرح‌ها همچنین قصد دارند به افشاگری درباره «امتیازهای اعطا‌شده به ایران» از سوی دولت «جو بایدن» در مذاکرات برجامی بپردازند.
با این حال در خبری دیگر آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا مجددا آمادگی واشنگتن برای بازگشت به وین و ادامه مذاکرات را تکرار کرد و بدون اشاره به نقض برجام از سوی واشنگتن، توپ را همچنان در زمین ایران انداخت.
وزیر خارجه آمریکا در نشستی خبری در نیویورک افزود: راب مالی نماینده ویژه ما در امور ایران نیز این هفته اینجا (نیویورک) بود و چند روز بسیار پربار و سودمند در نیویورک داشت و حالا به واشنگتن بازگشته است.
بلینکن مدعی شد: هنوز توافقی از سوی ایران برای بازگشت به گفتگوهای وین نداریم. ما به طور کامل آمادگی آن را داریم که به وین بازگشته و مذاکرات را ادامه دهیم. وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه اضافه کرد که سوال این است که آیا ایران آماده انجام چنین کاری است و اگر هست در چه زمانی.
این مقام آمریکایی مدعی شد ما بسیار صادق و استوار مسیر دیپلماسی معنادار را برای بازگشت متقابل به برجام دنبال کرده‌ایم و طیف کاملی از نگرانی‌هایی را که ما و خیلی کشورها در مورد ایران دارند، بررسی کنیم. با این روند به نظر می‌رسد قیمت دلار در روز شنبه احتمالا یک روند باثباتی داشته باشد و وزنه هیچ کدام از اخبار منفی یا مثبت بر آن یکی غلبه نمی‌کند که انتظار گرانی یا ارزانی قیمت دلار داشت.

منبع: اقتصاد آنلاین
آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: