قیمت خودرو

قیمت خودرو امروز 12 مهرماه | قیمت خودرو افزایش یافت

کدخبر : 21957

امروز (دوشنبه 13 مهرماه) قیمت خودرو در بازار آزاد تهران با افزایش روبرو بود.

به گزارش رصد اقتصادی: قیمت خودرو در روزهای اخیر با نوسان روبرو بود و هر چند که موضوع آزاد سازی واردات خودرو مطرح شده ولی قیمت خودرو چندان تغییری نکرده است؛ در روزهای اخیر، قیمت خودرو با افزایش روبرو بود و قیمت خودرو پراید به 154 میلیون تومان رسیده است. در حال حاضر، قیمت خودرو پژو 206 حدود 235 میلیون تومان است.
با نزدیک شدن به تعطیلات رسمی روند افزایش قیمت ها در بازار خودرو متوقف شده است با این وجود خودرو تیبا صندوقدار بنزینی کماکان در ۲۴ ساعت گذشته یک میلیون تومان دیگر گران شده است و این خودرو در حال حاضر ۱۴۱ میلیون تومان قیمت خورده است.
با وجود آنکه افزایش قیمت خودوروهای داخلی در ۲۴ ساعت گذشته به حداقل رسیده است اما بررسی بازار خودرو از افزایش قیمت ۱۵ میلیون تومانی خودرو پراید ۱۱۱ از مرداد ماه تاکنون حکایت دارد و پراید ۱۳۱ نیز در این مدت ۱۲ میلیون تومان گران شده است و در حال حاضر ۱۳۸ میلیون تومان قیمت خورده است و پراید ۱۳۲ نیز از ۱۲۳ میلیون تومان در مرداد ماه امروز به ۱۳۳ میلیون تومان رسیده است و پراید ۱۵۱ مدل ۱۳۹۹ نیز در این مدت افزایش قیمت ۷ میلیون تومانی را تجربه کرده است و در حال حاضر ۱۴۷ میلیون تومان قیمت خورده است.
در بین خودروهای تیبا موجود در بازار نیز این افزایش قیمت ها مشهود است به طوری که تیبا ۲ رینگ فولادی مدل ۱۴۰۰ از ۱۴۲ میلیون تومان در مرداد ماه امروز به ۱۵۸ میلیون تومان رسیده است و مدل ۱۳۹۹ این خودرو نیز در این مدت افزایش قیمت ۱۷ میلیون تومانی را تجربه کرده است.
در بین خودروهای پژو موجود در بازار نیز پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۳۹۹ از مرداد ماه تاکنون ۲۳ میلیون تومان گران شده است و در حال حاضر ۲۳۵ میلیون تومان قیمت خورده است و مدل ۱۴۰۰ این خودرو نیز در این مدت افزایش قیمت ۲۱ میلیون تومانی را تجربه کرده است و در حال حاضر ۲۶ میلیون تومان قیمت خورده است.
قیمت روز خودرو در بازار در جدول زیر آمده است:

قیمت خودرو

آخرین جزئیات طرح آزادسازی واردات خودرو

روح الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به آخرین جزئیات طرح آزادسازی واردات خودرو، گفت: طرح ساماندهی واردات خودرو در دوره دهم مطرح شد اما شورای نگهبان به آن ایراداتی وارد کرد.
او در خصوص ایراد شورای نگهبان در خصوص واردات خودرو، گفت: شورای نگهبان واردات را خلاف سیاست کلی صنعت دانست که ایراد به حقی بود و اکنون آن را در قالب یک تنظیم گری اصلاح کرده ایم. در برخی رسانه‌ها به غلط اعلام شد که قرار است موضوع آزادسازی واردات خودرو در مجلس مطرح شود که در اصل طرح تنظیم واردات در جهت حمایت از تولید است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: اکنون طرح تنظیم واردات بر این اساس اعلام شده است که واردات خودرو به اندازه کمبود تقاضای موثر هر 6 ماه یکبار با سقف معینی انجام شود. شاخصی مشخص برای واردات گذاشته ایم یعنی چه نوع خودرویی، با چه مصرف سوختی و با چه کیفیتی می‌تواند بدون فشار ارزی به کشور وارد شود. این موضوع را هم قید کرده ایم که از محل صادرات یا از محل ارز بدون منشا خارجی بدون فشار این واردات انجام شود.
ایزدخواه با تاکید بر اینکه بازار کشور به شدت ملتهب است، گفت: طبق آمارهایی که داریم، برخی خودرو‌های خارجی در کشور تا 9 برابر قیمت جهانی خرید و فروش می‌شوند که این اجحاف به کشور است، چرا که بازار را بسته ایم و از طرفی خودروساز داخلی تعهدات را به خوبی انجام نداده و بازار ملتهب شده است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است برای کاهش التهابات نباید واردات انجام شود بلکه نیاز است در شرایط کنونی کشور، تنظیم واردات برای کاهش التهابات انجام شود.
او گفت: اگر این مصوبه در مجلس به تصویب برسد حداقل 30 تا 40 درصد قیمت‌ها افت می‌کند، چرا که نرخ ها اکنون کاذب است، اگر قیمت ها را با مقیاس جهانی بسنجیم این قیمت‌ها واقعی نیست و می‌توان آن را محدود کرد. این طرح را اکنون به عنوان اصلاحیه طرح مجلس دهم داریم.

تصویب اولیه طرح واردات خودرو مطلوب است

بر اساس این گزارش  برخی از کارشناسان صنعت خودرو اعتقاد دارند تصویب اولیه طرح واردات خودرو در کمیسیون صنایع و معادن، در ازای صادرات این کالا و یا با استفاده از ارز با منشا خارجی توسط همه اشخاص حقیقی و حقوقی بسیار طرح مطلوبی است.
مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به اینکه ساماندهی بازار خودرو دغدغه مجلس شورای اسلامی در این دوره و دوره قبل بوده است، گفت: این طرح تاکنون چندین بار به صحن مجلس رفته و بازگشته و هم اکنون در حال بررسی بیشتر برای بهتر شدن است.
وی با بیان اینکه یکی از بند‌های این طرح هم اکنون به کمیسیون صنایع و معادن بازگشته است گفت: طرحی که هم اکنون به تصویب رسیده بسیار مطلوب بوده و شرایط خوبی دارد، زیرا شرایط را برای اشخاص حقیقی و حقوقی در ازای صادرات خودرو یا اقلام مرتبط با خودرو و قطعات خودرویی به رسمیت شناخته و برای همه با ارز منشا خارجی فراهم خواهد کرد.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به اینکه با اجرای این طرح، شاهد افت 50 درصدی قیمت خودرو‌های خارجی موجود در بازار خواهیم بود گفت: این موضوع به نفع مصرف کننده است و البته قانون گذار باید خود را جای مصرف کننده قرار دهد نه تولید کننده، و این درحالی است که در کشور ما تولید کننده، ناظر و دولت یکی هستند و هم اکنون دولت مالک شرکت‌های خودروسازی است.
به گفته برخی از فعالان صنعت خودرو، آزادسازی واردات برخی خودرو‌ها به کشور علاوه بر اینکه بازار خودرو‌های وارداتی را متعادل‌تر می‌کند، می‌تواند تورم بخشی خودرو‌های داخلی را هم تا حدی کنترل کند.  در حال حاضر قیمت خودرو‌های چینی در بازار با دلار 80 هزار تومان و یا بالاتر معامله می شود. در کل فضای کشور بسته است که این امر سبب عرضه خودرو با قیمت بالا و اجحاف در حق مصرف کننده می‌شود.

منبع: اقتصاد نیوز
آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: