لبنیات

قیمت لبنیات کاهش می یابد | انواع لبنیات ارزان می شود

کدخبر : 22013

وزیر جهاد کشاورزی از کاهش قیمت لبنیات در بازار طی روزهای آینده، خبر داد.

به گزارش رصد اقتصادی: لبنیات نقش موثری در حفظ سلامت جامعه دارد و مصرف به اندازه لبنیات می تواند افراد جامعه را از خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها حفظ کند. متاسفانه در سال های اخیر با افزایش قیمت لبنیات میزان مصرف این کالای اساسی در بین خانوارها کم شده است و  سلامتی افراد جامعه در معرض خطر است. میزان سرانه لبنیات در ایران در مقایسه با میزان سرانه لبنیات در کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان بسیار کمتر است و این زنگ خطری برای در معرض خطر بودن سلامتی جامعه است.
«سید جواد ساداتی نژاد» وزیر جهاد کشاورزی ظهر امروز (پنجشنبه) در حاشیه حضور در جمع روستاییان و عشایر شهرستان زرندیه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: امروز ۱۵ مهرماه روز ملی عشایر و روستا نامگذاری شده و خداوند این توفیق به ما داد که در بین عشایر شهرستان زرندیه در استان مرکزی باشیم. بازدیدی از مناطق عشایر داشتیم مشکلات آنها را شنیدیم بخشی از این مسائل و مشکلات مربوط به حوزه‌های زیرساختی عشایر است مثل مشکلات دانش آموزان عشایر و دسترسی آنها به اینترنت، بهسازی جاده‌های دسترسی عشایر و گازرسانی. در این میان گازرسانی یکی از مهمترین مطالبات ۱۴ منطقه عشایری زرندیه بود.
وی افزود: با توجه به خشکسالی منطقه و کمبود نهاده‌های دامی، مصوب شد رسیدگی ویژه در مورد تأمین نهاده‌های دامی صورت بگیرد.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: موضوع دام مازاد عشایر نیز مطرح شد، که برای رفع این مشکل مصوبه‌ای که در سفر رئیس جمهور به ایلام و کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد، در این منطقه به انتخاب عشایر اجرایی خواهد شد. بر این اساس عشایر منطقه می‌توانند یا دام مازادشان را به شرکت پشتیبانی امور دام بفروشند یا در صورتی که علاقه دارند دام مولد را نگهداری کنند و به صورت امانی علوفه دریافت کنند و پس از پرواربندی با این شرکت تسویه حساب کنند.
ساداتی نژاد گفت: مشکل دیگر عشایر مربوط به اراضی و مالکیتی است که بین منابع طبیعی و مستثنیات در روستاها وجود دارد، هفته آینده کمیته ویژه‌ای برای بررسی مسائل و مشکلات بین منابع طبیعی و عشایر و روستاییان خواهیم داشت و یکشنبه گزارشی از این سفر را در هیأت دولت ارائه خواهم کرد و امیدواریم با توجه به نگاه ویژه‌ای که دولت به بحث روستاها و عشایر و بحث احیا جهاد سازندگی برای رفع مسائل و مشکلات روستایی دارد، این مسئله نیز حل شود.

لبنیات ارزان می شود

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: موضوعی که در حال حاضر بحث و دغدغه ما و سوال مردم است، بحث مربوط به تأمین مرغ، تخم مرغ و لبنیات است، از هفته آینده بر اساس تصمیمی که در ستاد تنظیم بازار به ریاست مخبر گرفته شد و بنا به دستوری که رئیس جمهور در مورد ثبات قیمت‌ها و فراوانی و دسترسی صادر کردند از شنبه کاهش ۱۰ درصدی قیمت در سه محصول اصلی شیر و پنیر و ماست عملیاتی می‌شود.
وی افزود: در ارتباط با تخم مرغ هفته آینده شرکت پشتیبانی امور دام و بخش خصوصی با کمک اتحادیه‌ها و تشکل‌های دخیل در توزیع تخم مرغ و مرغ در حوزه شهرهایی که بر اساس بررسی‌های انجام شده با کمبود مواجه هستند، اقدام خواهد کرد و در مجموع، تلاش ما این است آرامش و ثبات در بازار محصولات غذایی وجود داشته باشد.
ساداتی نژاد گفت: مردم می‌دانند که تولید در حوزه کشاورزی و دامداری امری زمان‌دار است بنابراین هر تصمیمی که گرفته شود، زمان می‌برد تا به نتیجه برسد. در واقع بخشی از مشکلات امروز تولید به تصمیمات و برنامه‌ریزی های گذشته مرتبط است ولی در کل تلاش می‌شود از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم تا آرامش در بازار ایجاد شود.
وی با اشاره به بحث ۲ پایانه پسته و انار که از گذشته پیگیری ساخت آنها در استان مرکزی انجام شده است، خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها با توجه به مشکلاتی که در بحث واگذاری، مالکیت و تسهیلات دارند در کمیته‌ای ویژه بررسی می‌شود تا با رفع موانع و بهره برداری از آنها باغداران ساوه و زرندیه از مزایای این دو پایانه بهره مند شوند.

خاصیت لبنیات

وجود انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین در شیر، آن را به عنوان یک ماده غذایی کامل مورد توجه جامعه عمومی، متخصصان علوم صنایع غذایی و تغذیه، متخصصین علوم پزشکی و بهداشتی قرار داده و مصرف لبنیات را به‌عنوان راهبردی مهم در پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها مورد توصیه جامعه متخصصین و اهل فن قرار داده است.
ارزشمندی ماهیت غذایی شیر در توسعه سطح سلامت جامعه بین المللی موجب شده است تا اول ماه ژوئن بنا به پیشنهاد سازمان بین المللی خواربار و کشاورزی (فائو) وابسته به سازمان ملل به نام روز جهانی شیر، نامگذاری شود. در واقع مهر تأیید سازمان ملل به اهمیت شیر، به معنای اجماع علمی جهانی در تایید و تأکید ضرورت مصرف آن است.

 

منبع: مهر
آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: