قیمت دلار

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز 16 مهرماه | قیمت دلار چند؟

کدخبر : 22026

امروز (جمعه 16 مهرماه) قیمت دلار و یورو توسط صرافی ملی اعلام شد.

به گزارش رصد اقتصادی: قیمت دلار در روزهای اخیر با نوسان روبرو بوده است. روز گذشته (پنجشنبه) قیمت دلار در بازار آزاد تهران کاهش داشت و برخی از کارشناسان معتقد هستند که روند کاهشی قیمت دلار همچنان ادامه خواهد داشت. در حالی که قیمت دلار از اواسط شهریور تا اوایل مهرماه عمدتا بین ۲۷۳۰۰ تا ۲۷۶۰۰تومان نوسان داشت؛ از ابتدای هفته گذشته، تحت تاثیر ورود سیگنال‌های منفی به بازار قیمت دلار در مدار صعودی قرار گرفت.
امروز (جمعه 16 مهرماه) طبق اعلام صرافی ملی ایران، قیمت خرید هر دلار آمریکا ۲۷ هزار و 650تومان است و هر اسکناس خرید یورو نیز به مبلغ 32 هزار و 382 تومان است.

ورود سیگنال‌های مثبت به بازار ارز

علاوه بر این سیگنال مثبت اقتصادی، به تازگی خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه هم اعلام کرده که بازگشت ایران به میز مذاکرات قطعی است و برای این کار پیش‌شرطی وجود ندارد، اما همچنان در حال بررسی جزییات شش دور مذاکراتی هستیم که توسط دولت قبل صورت گرفته که به زودی این مرحله هم به پایان می‌رسد و زمان برگزاری دور جدید را مشخص کنیم؛ ضمن اینکه امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشور نیز طی دو هفته گذشته بار‌ها وعده داده که مذاکرات به زودی از سرگرفته خواهد شد.
حالا برخی فعالان بازار معتقد هستند که با اخبار مثبت منتشر شده درمورد برجام و انتصاب رییس بانک‌مرکزی، احتمال بازگشت دلار به کانال ۲۷ هزار تومان بالاست؛ اگرچه ممکن است در چنین شرایطی نوسان‌گیران با کمرنگ کردن این موضوعات و جوسازی پیرامون اخبار منفی گذشته در فضای مجازی، در برابر تداوم روند نزولی بازار مقاومت کنند اما قدرت سیگنال‌های مثبت موجود بیش از فشار نوسان‌گیران بوده و دلار با کاهش قیمت همراه خواهد شد.

نگاه تحلیلگران به آینده دلار

حالا به گفته تحلیلگران فنی، اگر با جو پیش آمده مرز ۲۸ هزار تومان شکسته شود، حجم خرید‌ها کاهش و فروش‌ها افزایش خواهد یافت و در نتیجه دلار در مرحله اول به سطح ۲۷۸۰۰ تومان بازخواهد گشت؛ اما درصورتی که خریداران در موقعیت خود مقاومت کنند، دلار در محدوده ۲۸هزار تا ۲۸۱۸۰ تومان نوسان خواهد داشت.

قیمت دلار به کدام سمت می رود؟

رئیس اسبق کانون صرافان و عضو کنونی این کانون، گفت: روند قیمت‌ها در بازار ارز طی روزهای آینده، متناسب به شرایط کاهشی می‌شود اما این کاهش چشم‌گیر نخواهد بود، زیرا اتفاقات خاص سیاسی و اقتصادی در راستای افزایش عرضه رخ نداده است.
«کامران سلطانی‌زاده» در این خصوص، اظهار کرد: قیمت‌ها در بازار ارز از اوایل هفته گذشته تا روز گذشته افزایشی بود اما در حال حاضر قیمت‌ها در این بازار مقداری کاهشی شده است. با توجه به شرایط فعلی، همچنان خریدار در بازار ارز وجود دارد و مقابل صرافی‌ها صف شکل می‌گیرد اما این افرار در حال حاضر به دلیل افزایش ناگهانی قیمت‌ها صبر کرده‌اند.
وی با بیان اینکه قیمت دلار هنوز به ۲۷ هزار تومان هفته گذشته برنگشته است، گفت: نامشخص بودن تکلیف برجام بر وضعیت بازار ارز ثاثیر می‌گذارد و اگر اخبار مثبتی در این زمینه منتشر شود، قیمت‌ها به سمت کاهشی شدن حرکت می‌کنند. از سوی دیگر، هر چه کاهش تحریم‌ها را داشته باشیم، افزایش صادرات نفت و کالاها را خواهیم داشت که این امر نیز به بازگشت ارز به کشور و کاهش قیمت ارز کمک می‌کند.
رئیس اسبق کانون صرافان، ادامه داد: اگر در روزهای آتی نیز همچنان با کاهش تقاضا در پی افزایش قیمت ارز مواجه باشیم، روند کاهش نرخ ارز نامحسوس خواهد بود، زیرا در روزهای آینده به نظر نمی‌رسد که اتفاقات خاصی رخ دهد.
سلطانی‌زاده بیان کرد: روند قیمت‌ها در بازار ارز طی روزهای آینده متناسب به شرایط کاهشی می‌شود اما این کاهش چشمگیر نخواهد بود، زیرا اتفاقات خاص سیاسی و اقتصادی در راستای افزایش عرضه رخ نداده است.

دلار ارزان می شود؟

در شرایط کنونی، شماری از معامله گران تصور می کنند که بازارساز با عرضه خود به دنبال بردن دلار به کانال پایین تر است. همین عامل موجب شده است که برخی از خریداران به طور موقت از بازار خارج شوند. در واقع این دسته از معامله گران در کمین دلار هستند و ممکن است به یکباره قیمت اسکناس آمریکایی را دچار نوسان کنند.
شماری از فعالان نیز باور دارند، معامله گران از هراس آغاز مذاکرات هسته ای، به طور موقت از بازار خارج شده اند. اخیرا وزیر امور خارجه عنوان کرده بود که ترکیب تیم مذاکره‌‌کننده ما درحال نهایی شدن است. با این حال، شرط ایران برای مذاکره یعنی دریافت 10 میلیارد دلار از پول های بلوکه شده، از نگاه برخی فعالان به معنای آن است که مذاکرات به زودی آغاز نخواهد شد. از نگاه این دسته دلیل عقب ماندن دلار در 2 روز ابتدای هفته عرضه بازارساز و سودگیری معامله گران از خریدهای گذشته بوده است. آن ها با کاهش سطح عرضه، انتظار رشد قیمت دلار دارند.
در کنار این، حواله درهم نیز در ابتدای هفته تمایل صعودی خاصی از خود نشان نداد. به نظر می رسد در صورتی که دلار در روز دوشنبه به زیر مرز 28 هزار تومانی برود، فروشنده های بیشتری در بازار فعال خواهند شد و ماندن بالای مرز 28 هزار تومانی به تدریج زمینه ساز ورود خریداران بیشتر خواهد شد.

منبع: راهبرد معاصر
آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: