بورس

بورس صعودی شد | امید به بورس برگشت

کدخبر : 22093

امروز (دوشنبه 19 مهرماه) شاخص کل بورس در پایان معاملات بازار سرمایه با رشد اندکی روبرو شد.

به گزارش رصد اقتصادی: شاخص کل بورس در پایان معاملات آخرین روز کاری هفته گذشته (چهارشنبه ۱۴ مهرماه ۱۴۰۰) با رشد سه هزار و ۶۴۰ واحدی به یک میلیون و ۴۸۸ هزار و ۲۹۲ واحدی رسید. از تغییرات شاخص‌های دیگر، بورس می‌توان به رشد هزار و ۷۹۰ واحدی شاخص کل هم وزن اشاره کرد. همچنین حجم معاملات آخرین روز هفته گذشته (چهارشنبه) بورس، شش میلیارد و ۶۰ میلیون سهم بود که طی ۷۶۶ هزار و ۱۳۹ معامله داد و ستد شد و ارزش کل این معاملات نیز به ۵۷ هزار و ۷۵۸ میلیارد ریال رسید. بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته (یکشنبه 18 مهرماه) با ریزش بیش از 10 هزار واحدی روبرو شد. بورس تهران در پایان معاملات امروز (دوشنبه 19 مهرماه) صعودی شد.
​شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز (دوشنبه ۱۹ مهر) با رشد ۱ هزار و ۸۶۹ واحدی همراه شد و به یک میلیون و ۴۵۷ هزار واحد رسید. این در حالی است که بازار امروز تا اواسط معاملات بیش از ۵ هزار واحد رشد کرده بود و در ادامه با ریزش حدودا ۴ هزار واحدی روبرو شد. اما شاخص هم وزن نیز امروز با ریزش روبرو شد و با ۹۲۶ واحد رشد بر روی شاخص ۴۱۳ هزار و ۷۶۰ واحد قرار گرفت و ارزش معاملات نیز ۵۰ هزار و ۵۷۹ میلیارد شد.
در معاملات امروز نمادهای "شپدیس"، " فملی" و "فخوز" به ترتیب با ۵۷۴، ۵۴۷ و ۳۹۸ واحد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را ثبت کردند و فارس یکی از نمادهای مهم و تاثیر گذار بازار امروز با ریزش ۸۵۷ واحدی روبرو شد.
پرتراکنش‌ترین نمادهای بورسی نیز "کیمیاتک"، "فسبزوار" و "برکت" بودند. در جریان معاملات امروز ۷ نماد با برترین عرضه و تقاضا روبرو شدند کمند، پارند، ولیز، فردا، سپاس، کیان و افران نمادهای پرتضا در بازار بودند و نماد های وسرضوی، همای، کارین، ارمغان، افران، صنفت ۳۱۲ و صشستا ۳۱۱ پرعرضه ترین نمادهای امروز بودند.
همچنین نمادهای غالبر، نمرینو، شسینا، خنصیر، شغدیر، ولغدر و وسکرمان ۷ نماد با بیشترین افزایش قیمت در بورس امروز بودند و وسکرد، کسعدی، بالبر، ثفارس، حپترو، سغرب و کساپا ۷ نماد با بیشترین کاهش قیمت در معاملات امروز بازار سهام بودند.

فروش اوراق علت نوسان بورس

«پیمان حدادی» کارشناس بازار سرمایه به فروش اوراق و تاثیر منفی آن بر معاملات بازار سهام تاکید کرد و افزود: روی آوردن به سمت فروش اوراق به لحاظ روانی با تاثیر منفی بر روند بازار همراه است؛ بنابراین یکی از عوامل تاثیرگذار بر نوسانات منفی اخیر بازار و جلوگیری از رشد شاخص بورس، فروش اوراق بود که منجر به کاهش شاخص بورس از محدوده یک میلیون و ۶٠٠ هزار واحد تا محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد شد.
وی خاطرنشان کرد: سهامداران نباید این موضوع را فراموش کنند که اصلاح ایجاد شده در بازار طبیعی بود اما بخشی از آن ناشی از فروش اوراق بود که این اقدام به نفع بازار سرمایه نیست.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به غیر از فروش اوراق که می‌تواند منجر به تاثیر منفی بر روند بازار ایجاد شود، ریسک دیگری تهدیدکننده معاملات بازار نیست.
به گفته وی، برخی کاهش نرخ دلار را دیگر ریسک تهدیدکننده بازار عنوان می‌کنند، در حالی که بعید به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت شاهد کاهش احتمالی قیمت ارز باشیم.
حدادی ادامه داد: مؤلفه‌های کلان اقتصادی نشان‌دهنده کاهش شدید قیمت ارز نیست زیرا با توجه به مذاکرات احتمالی برجام نمی‌توان در کوتاه‌مدت چندان شاهد کاهش قیمت ارز در بازار بود.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: قیمت‌ها در بازارهای جهانی پس از اصلاحی که تجربه کرده بودند به مرور شروع به رشد کردند و قیمت‌ها در فلزات اساسی مانند سرب، روی، آلومینیوم و نیز نفت و مشتقات نفتی در مرحله افزایش قرار گرفتند.

روند بورس تا پایان 1400

وی روند معاملات بورس تا پایان سال را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: این بازار تا پایان سال می‌تواند بیشترین بازدهی را نسبت به سایر بازارها در اختیار سهامداران قرار دهد اما این موضوع هم باید مدنظر سهامداران باشد که سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند با ریسک زیادی نسبت به سایر بازارها همراه باشد و نوسان های ایجاد شده نباید منجر به نگرانی سهامداران و فتارهای هیجانی آنها برای فروش سهام شود.
حدادی به سهامداران پیشنهاد کرد و گفت: نگاه سهامداران برای سرمایه‌گذاری در بورس نباید خیلی کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشد، بلکه بهتر است بازه زمانی چهار تا ۶ ماه را در نظر داشته باشند و براساس آن سهام بنیادی یا صنایع پیشرو را مدنظر سرمایه‌گذاری‌های خود قرار دهند و براساس آن سبد سرمایه گذاری خود را از سهامی که در چند وقت اخیر اصلاح خوبی داشتند، تشکیل دهند و از این طریق وارد بازار شوند.
این کارشناس بازار سرمایه، اظهار داشت: از روزهای منفی معاملات بورس می‌توان برای خرید سهام مثبت با نگاه بازدهی حدود ۴٠ درصدی تا پایان سال استفاده کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: