محصولات سایپا

پیش بینی قیمت محصولات سایپا برای فردا 21 مهرماه | قیمت محصولات سایپا پایین می آید؟

کدخبر : 22131

امروز (سه شنبه 20 مهرماه) قیمت محصولات سایپا در بازار نزولی بود و به نظر می رسد این روند در بازار فردا (چهارشنبه 21 مهرماه) همچنان ادامه دار باشد.

به گزارش رصد اقتصادی: قیمت محصولات سایپا در روزهای اخیر با نوسان روبرو بود و هر چند که موضوع آزاد سازی واردات خودرو مطرح شده ولی قیمت محصولات سایپا چندان تغییری نکرده است. در روزهای اخیر قیمت محصولات سایپا با افزایش روبرو بود و قیمت برخی از محصولات سایپا به حدود 343 میلیون تومان رسیده است. امروز (سه شنبه 20 مهرماه) قیمت برخی از محصولات سایپا نزولسی شد.
نوسان رو به پایین نرخ دلار عمده دلیلی است که فعالان بازار افت قیمت در بازار خودرو را به آن نسبت می دهند. اما با وجود اینکه نرخ دلار همواره بر بازار خودرو اثرگذار بوده است، اما در کنار این عامل نبود تقاضا نیز موجب شده تا بازار بیش از پیش رکودی شود.
به گفته فعالان بازار خودرو انتظار برای مشخص شدن وضعیت طرح ساماندهی خودرو از یک سو و نامشخص بودن زمان آغاز دور جدید مذاکرات از سوی دیگر از جمله دلایلی است که فعالان بازار سردرگمی در بازار خودرو را به آن نسبت می دهند و بر این نکته تاکید می کنند، در کنار این عوامل نوسان دائمی نرخ دلار سردگمی بازار خودرو را به همراه داشته و موجب شده تا عرضه و تقاضا در بازار بسیار محدود صورت گیرد و خریداران و فروشندگان تمایلی به معامله از خود نشان ندهند.

وضعیت محصولات سایپا در بازار امروز

از جمله محصولات سایپا که امروز مورد ارزیابی قرار گرفته اند، می‌توان به «شاهین»، «کوییک R »، «کوییک معمولی»، «تیبا صندوقدار»، «تیبا2» و «ساینا» اشاره کرد.
براساس ارزیابی صورت گرفته «شاهین» پس از افت 11 میلیونی قیمت روز گذشته امرزو در بازار آرام گرفت و بدون تغییر و با قیمت 330 میلیون تومان عرضه شد.
اما در میان محصولات سایپا امروز «تیبا 2» معمولی و «ساینا» نیز افتی 2 میلیونی را تجربه کرد و با این شرایط قیمت «تیبا 2» معمولی به 158 میلیون تومان رسید و «ساینا» هم در بازار 157 میلیون تومان عرضه شد.
از سوی دیگر ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که «کوییکR» و «کوییک معمولی» امروز افتی یک میلیون تومانی در بازار داشتند. با این شرایط «کوییکR» در بازار با قیمت 172 میلیون تومان قیمت گذاری شد. از سوی دیگر «کوییک معمولی» در بازار 170 میلیون تومان قیمت خورد.
اما در میان محصولات سایپا امروز قیمت «تیبا صندوقدار» نیز امروز بدون تغییر قیمت در بازار به 146 میلیون تومان رسید. با توجه به اینکه در چند روز اخیر قیمت محصولات سایپا در بازار ریزش داشته است و قیمت دلار نیز در مدار نزولی قرار گرفته است و بازار خودرو وارد رکود شده است به نظر می رسد که قیمت محصولات سایپا در بازار فردا (چهارشنبه 21 مهرماه) همچنان نزولی باشد.
شما در جدول زیر زیر می توانید قیمت برخی از محصولات سایپا را مشاهده کنید:

محصولات سایپا

قیمت محصولات سایپا در بازار روز گذشته19 مهرماه

از جمله محصولات سایپا که امروز مورد ارزیابی قرار گرفته اند، می‌توان به «شاهین»، «کوییک R»، «کوییک معمولی»، «تیبا صندوقدار»، «تیبا2» و «ساینا» اشاره کرد. براساس ارزیابی صورت گرفته «شاهین» که روزهای گذشته روند نزولی به خود گرفته بود امروز ترمز رشد قیمت را کشید و بدون تغییر و با قیمت 343 میلیون تومان در بازار عرضه شد. از سوی دیگر توجه به روند بازار امروز محصولات سایپا نشان دهنده آن است که امروز «کوییک R» و «تیبا 2» معمولی رشد 4 میلیونی در بازار داشتند و قیمت این دو خودرو در بازار به ترتیب به 173 و 160 میلیون تومان رسید. همچنین با توجه به رصد بازار خودرو می توان گفت «تیبا صندوقدار» نیز در بازار رشد دو میلیون تومانی داشت و در بازار 146 میلیون تومان قیمت گذاری شد. از سوی دیگر قیمت «کوییک معمولی» هم امروز در بازار رشد 2 میلیونی را ثبت کرد و در بازار   با قیمت 172 میلیون تومان رسید. رشد قیمت «ساینا» هم امروز در بازار 2 میلیون تومان گران شد و قیمت آن در بازار امروز به 158 میلیون تومان رسید.

آخرین جزئیات طرح آزادسازی واردات خودرو

روح الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به آخرین جزئیات طرح آزادسازی واردات خودرو، گفت: طرح ساماندهی واردات خودرو در دوره دهم مطرح شد اما شورای نگهبان به آن ایراداتی وارد کرد.
او در خصوص ایراد شورای نگهبان در خصوص واردات خودرو، گفت: شورای نگهبان واردات را خلاف سیاست کلی صنعت دانست که ایراد به حقی بود و اکنون آن را در قالب یک تنظیم گری اصلاح کرده ایم. در برخی رسانه‌ها به غلط اعلام شد که قرار است موضوع آزادسازی واردات خودرو در مجلس مطرح شود که در اصل طرح تنظیم واردات در جهت حمایت از تولید است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: اکنون طرح تنظیم واردات بر این اساس اعلام شده است که واردات خودرو به اندازه کمبود تقاضای موثر هر 6 ماه یکبار با سقف معینی انجام شود. شاخصی مشخص برای واردات گذاشته ایم یعنی چه نوع خودرویی، با چه مصرف سوختی و با چه کیفیتی می‌تواند بدون فشار ارزی به کشور وارد شود. این موضوع را هم قید کرده ایم که از محل صادرات یا از محل ارز بدون منشا خارجی بدون فشار این واردات انجام شود.
ایزدخواه با تاکید بر اینکه بازار کشور به شدت ملتهب است، گفت: طبق آمارهایی که داریم، برخی خودرو‌های خارجی در کشور تا 9 برابر قیمت جهانی خرید و فروش می‌شوند که این اجحاف به کشور است، چرا که بازار را بسته ایم و از طرفی خودروساز داخلی تعهدات را به خوبی انجام نداده و بازار ملتهب شده است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است برای کاهش التهابات نباید واردات انجام شود بلکه نیاز است در شرایط کنونی کشور، تنظیم واردات برای کاهش التهابات انجام شود.
او گفت: اگر این مصوبه در مجلس به تصویب برسد حداقل 30 تا 40 درصد قیمت‌ها افت می‌کند، چرا که نرخ ها اکنون کاذب است، اگر قیمت ها را با مقیاس جهانی بسنجیم این قیمت‌ها واقعی نیست و می‌توان آن را محدود کرد. این طرح را اکنون به عنوان اصلاحیه طرح مجلس دهم داریم.

منبع: اقتصاد نیوز
آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: