رپرتاژ اگهی /

قیمت نازل یا افشانک برج خنک کننده

کدخبر : 30053

نازل یا افشانک یا دوش پاشش آب قطعه ای است که وظیفه تقسیم جریان آب داغ و اسپری کردن آب بر روی پکینگ را برعهده دارد.

این قطعه به دلیل تماس مستقیم با جریان آب داغ ورودی کولینگ تاور یا برج خنک کننده تأثیر بسزایی در راندمان این دستگاه دارد. تبدیل جریان آب گرم ورودی به قطره های ریز آب در نازل برج خنک کن سبب افزایش سطح برخورد و تماس بین جریان آب و هوای تازه محیط بیرون می گردد و این موضوع سبب کاهش هر چه بیشتر دما در کولینگ تاور می گردد.

افشانک در برج خنک کننده سبب پاشش مساعد آب بر روی سطح پر کن ها با شعاع توزیع تعیین شده است. مکانیزم کاری این قطعه بسیار ساده بوده بدین شکل که ابتدا با ایجاد آشفتگی یا تنش در جریان آب و افزایش فشار و سرعت جریان خطی آب، سبب توزیع آب می‌شود. این تلاطم توسط قطعه ای درون نازل به نام روتور صورت می‌پزیرد. ایجاد تنش در جریان آب باعث از هم‌ گسیختگی مدار آب شده و به دنیال این امر آب به صورت اسپری بر روی سطح پرکن ها خواهد شد. به این مدل مهپاش نازل برج خنک کننده گفته می‌شود.

نحوه عملکرد نازل برج خنک کننده

جریان آب گرم ورودی به کولینگ تاور از قسمت فلنچ ورودی وارد سیستم توزیع و پاشش آب می‌گردد. این قسمت شامل لوله‌هایی است که آب گرم را در قسمت‌های مختلف پاشش می‌نماید. نازل برج خنک‌کننده در قسمت‌های مختلف لوله‌های انشعابی قرار گرفته و در فواصل معین نصب می‌گردد. جریان آب ورودی از خروج تعداد معینی نازل شروع به پاشش بر روی سطوح خنک کننده یا پکینگ مدیا (packing media) می‌نماید. این پاشش آب در شعاع معینی توسط تعداد معینی نازل سبب پوشش کامل سطح پکینگ‌ها و در نتیجه سرد شدن آب در برج می‌شود.

بهترین عملکرد نازل برج خنک کننده در زمانی صورت می پذیرد که سطوح پوشالی یا پدهای سلولزی به طور کامل تحت پوشش کامل جریان آب قرار گیرد. به فرآیند خیس شدن کامل پکینگ ها در کولینگ تاور همپوشانی نیز گفته می‌شود. به هر میزان افشانک عملکرد و پاشش بهتری داشته باشد همپوشانی بهتر صورت می‌پذیرد. عملکرد صحیح سیستم توزیع آب موجب می شود که در عمل فضای خالی کمتری (Void Space) دیده شود. راندمان افشانک برج خنک کننده در اصل نسبت اختلاف فشار (خروجی - ورودی) به فشار ورودی دوش‌ها قلمداد می‌شود . به هر میزان که راندمان پاششی افزایش یابد،  پاشش جریان آب در خروجی این مدل دوش های صنعتی بهینه‌تر خواهد بود.

نازل

وظیفه اصلی نازل برج خنک کننده

وظیفه افشانک در کولینگ‌تاور توزیع  جریان آب گرم تحت شعاع معین بر روی پکینگ‌مدیا می‌باشد. پس از پاشیدن آب این سیال در تماس با هوای القایی ایجادشده فن برج خنک کننده قرار می‌گیرد. توزیع آب در دوش‌ها توسط یک مکانیزم خاص و با استفاده از ایجاد تلاطم در جریان آب صورت می‌پذیرد.

در بسیاری از انواع نازل برج خنک کننده این تلاطم توسط قطعات پروانه‌ای شکل (روتور)صورت می‌پذیرد. کاهش سطح مقطع و ایجاد تلاطم در جریان آب سبب از هم گسیختگی جریان آب و در اصطلاح اسپری شدن قطرات خروجی می‌شود. آب گرم و داغ توسط فلنچ‌های ورودی به بخش سیستم توزیع آب هدایت می‌گردد. سیستم تقسیم کننده آب ثابت شامل نازل، بست کمربندی ، واشرهای اورینگ ، درپوش ، کرپی و لوله‌های انشعابی می‌باشد. توزیع کننده آب وابسته به نوع کولینگ تاور (مکعبی یا مخروطی) می‌تواند از نوع مربع پاش یا دایره پاش طراحی گردد.

انواع نازل برج خنک کننده

 • نازل مهپاش برج خنک کننده

مهپاش عبارتی است که به افشانک یا شیپوره با شعاع پاشش کم و توزیع آب پودری نسبت داده می‌شود. مهپاش به عبارتی ساده‌تر جریان آب ورودی از کولینگ تاور را به صورت مه (mist) وارد هوا می‌نماید. وظیفه مهپاش در واقع  افزایش رطوبت نسبی موجود در هوا می‌باشد .مهپاش قالباً در برج‌های خنک کننده یا کندانسورهای تبخیری مورد کاربرد قرار می‌گیرد. مهپاش همچنین در انواع ایرواشر جهت افزایش رطوبت نسبی محیط نیز استفاده می شود.

 • نازل قطره پاش برج خنک کننده

مدلی از دوش های پاششی که درصد معینی از جریان آب را به صورت قطره‌های ریز آب بر روی سطوح خنک‌کنندگی کولینگ‌تاور پاشش می‌نماید. نازل برج خنک کننده قطره پاش (cooling tower dropper nozzle) عموماً دارای شعاع پاشش بین 20 الی 60 سانتی متر می‌باشد. از انواع افشانک قطره‌پاش می‌توان به نازل حلزونی، چپقی، خورشیدی و فانوسی اشاره نمود.

 • نازل اسپری کننده برج خنک کن

نوعی دیگر از افشانک نیز که درصد بالایی از جریان آب را به صورت اسپری پاشش و توزیع می نماید مدل اسپری پاش(Cooling Tower Spray Nozzle) نام دارد. اسپری‌کننده‌ها عمدتاً دارای شعاع پاشش 60 الی 120 سانتی متر می‌باشد. اسپری کننده ها قالباً دارای راندمان بالاتری نسبت به انواع مدل قطره پاش و مهپاش می‌باشد. از انواع اسپری افشانک برج خنک کن می‌توان به نوع مربع پاش(دک اسپری)، مدل 2و مدل بالتیمور اشاره نمود.

نازل

مزایای نازل برج خنک کننده

نازل را می توان در برج های بسته جهت اسپری آب با فشار و برخورد آب با همه صفحات (مسی، گالوانیزه، استیل) استفاده کرد.

 • عدم مسدود کردن
 • طراحی فشار کم
 • سازگاری عملیاتی
 • عملکرد کارآمد
 • اسپری مخروطی بصورت منحصر بفرد توزیع ثابتی را تضمین می کند.
 • به راحتی نصب می شود.
 • مقاوم در برابر خورگی
 • مقرون به صرفه

فروش نازل برج خنک کننده

قیمت نازل بستگی به طراحی استراکچر، سایزبندی دهانه ورود و خروج سیال و جنس غیر ثابت است. همانگونه که روشن است یکی از آیتم‌های بنیادی موثر در قیمت نازل برج خنک کننده ، انواع این محصول است. دوش های پاششی کولینگ تاور دوار غالباً از انواع سیستم ثابت گران تر می‌باشد. علت گران تر بودن آب پخش کن چرخشی نسبت به دیگر افشانک‌های برج خنک کن در جنس متریال آن است. قیمت نازل دوار در سه وضع برنجی ، آلومینیوم و چدن بسیار متمایز است. قیمت نازل های پلاستیکی از انواع فلزی بسیار پایین تر است.

* مطلب فوق رپرتاژ اگهی می باشد و سایت خبری رصداقتصادی مسئولیتی بابت آن ندارد . 

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر: