رپرتاژ اگهی /

راهنمای انتخاب دستگاه تهویه مطبوع مناسب ( چیلر یا غیره)

کدخبر : 35188

دستگاه تهویه مطبوع تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی ما دارد به همین دلیل باید در انتخاب آن بسیار دقت نماییم تا آسایش و رفاه بیشتری را برای خود و افراد ساکن در ساختمان فراهم آوریم در اینجا قصد داریم تا شما را با تجهیزات برودتی مختلف که در ساختمان ها استفاده می شوند آشنا نماییم و همچنین بهترین گزینه را به شما معرفی نماییم پس تا اخر این مقاله با ما همراه باشید.

دستگاه تهویه مطبوع تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی ما دارد به همین دلیل باید در انتخاب آن بسیار دقت نماییم تا آسایش و رفاه بیشتری را برای خود و افراد ساکن در ساختمان فراهم آوریم در اینجا قصد داریم تا شما را با تجهیزات برودتی مختلف که در ساختمان ها استفاده می شوند آشنا نماییم و همچنین بهترین گزینه را به شما معرفی نماییم پس تا اخر این مقاله با ما همراه باشید.

 

انواع تهویه مطبوع

دستگاه های تهویه مطبوع دارای تنوع بسیار بالایی می باشند که در اینجا ما به سه مدل رایج آن اشاره می نماییم.

  • کولر گازی
  • کولر آبی
  • چیلر

هر کدام از دستگاه های ذکر شده در بالا ویژگی های خاص خود را دارند که در ادامه به بررسی دقیق هر کدام می پردازیم.

کولر گازی

کولر های گازی مناسب استفاده در مناطق گرم و مرطوب می باشد چون این دستگاه توانایی کاهش رطوبت هوا را دارد و همچنین در ظرفیت های بالایی تولید می شود که توانایی کاهش دمای محیط را به میزان دلخواه ما دارد اما استفاده از این دستگاه در همه جا پیشنهاد نمی شود که در ادامه دلیل آن را توضیح می دهیم.

یک دلیل کلی برای عدم استفاده از کولر های گازی مصرف انرژی بالای آنها می باشد به این دلیل که کولرهای گازی به دلیل استفاده از اواپراتور هوایی راندمان پایینی دارند که باعث افزایش هزینه برق مصرفی شما می شود.

دلیل دیگری که این نوع دستگاه تهویه مطبوع پیشنهاد نمی شود کاهش بیش از حد رطوبت محیط می باشد که مخصوصا در مناطق گرم و خشک اثر نامطلوبی بر روی کیفیت هوای محیط زندگی ما می گذارد و همچنین هوای خروجی از کولر گازی بسیار سرد و موضعی می باشد و حضور در مجاورت باد دستگاه رضایت بخش نیست.

کولر آبی

از دیگر تجهیزات برودتی می توان به کولر آبی اشاره نمود این دستگاه در مناطق گرم و خشک کارایی بسیار خوبی دارد و کمک شایانی به تامین رطوبت محیط می نماید این نوع دستگاه تهویه مطبوع در مناطقی کاربرد دارد که حداکثر دمای محیط 40 درجه سانتی گراد باشد در غیر این صورت دمای محیط مورد نظر را به میزان آسایش ما کاهش نمی دهد و احساس مطلوبی نخواهیم داشت.

از کولرهای آبی در مناطق شرجی و گرم نیز نمی توان استفاده نمود چون باعث افزایش بیش از حد رطوبت می شود و همچنین راندمان پایینی دارد و حتی در دمای پایین تر از 40 درجه سانتی گراد توانایی تامین هوای خنک مورد نیاز ما را ندارد.

اما این دستگاه تهویه مطبوع مصرف انرژی بسیار پایینی دارد به همین دلیل در مناطقی که استفاده از آن امکان پذیر می باشد جزو بهترین گزینه ها می باشد.

2dfe14f6-4b90-4f56-a88e-d58f7e6672e6

چیلر

از چیلر ها در صنایع مختلفی استفاده می شود که یکی از کاربردهای آن استفاده برای سیستم های تهویه مطبوع می باشد این دستگاه توانایی بسیار بالایی دارد و می توان از آن در تمامی شرایط اقلیمی استفاده نمود و در مقایسه با کولرهای گازی مصرف انرژی پایین تری دارند و کیفیت هوای بهتری برای محیط زندگی ما فراهم می آورند.

یکی از پر کاربردترین مدل های چیلر، مینی چیلر می باشد و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه قیمت مینی چیلر مراجعه نمایید.

چیلرها در دو مدل هوا خنک و آب خنک تولید می شوند و هر کدام از این مدل ها در شرایط آب و هوایی مختلف راندمان متفاوتی دارند که بر اساس شرایط آب و هوایی منطقه نصب چیلر یکی از این دو مدل دستگاه انتخاب می شوند.

نحوه کار چیلر ها به این صورت می باشد که در سیکل تبرید خود تولید آب خنک می نمایند و سپس آن را به سمت فن کویل ها یا هواساز منتقل می نمایند درون این دستگاه ها هوا محیط از روی سطح مبدل حرارتی عبور می نمایند و گرمای خود را به آب درون مبدل منتقل می نمایند که سبب کاهش دمای محیط می شود.

با استفاده از چیلر و فن کویل اگر میزان رطوبت هوا خیلی زیاد باشد کاهش می یابد ولی اگر میزان رطوبت متعادل باشد تغییری ایجاد نمی شود که در نهایت استفاده از چیلر ها باعث خشکی هوا نمی شود و همچنین باد خروجی از فن کویل بسیار مطبوع و مساعد می باشد و هوای بسیار سرد و موضعی به شما برخورد نمی کند همچنین به دلیل قرار گیری فن کویل در قسمت های مختلف ساختمان دمای هوا به صورت یکسان و یکنواخت کاهش می یابد که سبب افزایش آسایش و رفاه شما می شود.

چیلر ها در ظرفیت و مدل های مختلفی تولید می شوند به همین دلیل می توانند در هر منطقه آب و هوایی دمای محیط زندگی ما را به هر میزان که می خواهیم کاهش دهند و به دمای محیط بیرون وابسته نباشند.

میزان مصرف انرژی چیلر از کولر های گازی کمتر و از کولرهای آبی کمی بیشتر می باشد و در کل به دلیل مزایای فراوانی که در مقایسه با دو دستگاه تهویه مطبوع دیگر دارد بهترین انتخاب برای سیستم تهویه مطبوع تمامی ساختمان ها اداری، مسکونی، تجاری و غیره می باشد که استفاده از آن بسیار گسترش یافته است و انتخاب اول مشتریان می باشد و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چیلرهای خانگی به صفحه قیمت چیلر خانگی مراجعه نمایید.

7f8f6ac6-5962-4a73-884c-9512f4f2765a

 

اجزای چیلر

چیلرها دارای 3 بخش اصلی کمپرسور، کندانسور و اواپراتور می باشند که هر کدام از این دستگاه ها باید کیفیت خوبی داشته باشند تا عملکرد چیلر را تضمین نمایند و البته قطعات و تجهیزات متعددی دیگری نیز در ساختار چیلر وجود دارد که باید بررسی شود.

در ساخت چیلرها از کمپرسور با برند های مختلفی استفاده می شود و برترین برندهای تولید کننده کمپرسور عبارتند از دانفوس، کوپلند، بیتزر و چند کمپانی دیگر که شما می توانید به عنوان نمونه برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این قطعه به صفحه کمپرسور بیتزر مراجعه نمایید.

 

* مطلب فوق رپرتاژ اگهی می باشد و سایت خبری رصداقتصادی مسئولیتی بابت آن ندارد 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

خبرداغ روز

‍‍‍
ارسال نظر: