کدخبر : 12410

سومین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی پس از پایان عملیات راه اندازی و همزمان با روشن شدن مشعل آماده بهره برداری شد.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، پیام معتمد مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با اشاره به روشن شدن مشعل سکوی 13C در شامگاه‌چهارشنبه (۲۹ مردادماه)، گفت به زودی با تکمیل مراحل استاندارد راه اندازی، برداشت گاز غنی از این سکو آغاز می شود.

معتمد با بیان اینکه منابع گازی سکوی ۱۳C از طریق یک خط لوله ۱۸ اینچ به سکوی ۱۳A و پس از آن با استفاده از یک خط لوله ۳۲ اینچ به طول ۱۰۰ کیلومتر به پالایشگاه خشکی فاز ۱۳ ارسال می شود‌، گفت: پالایشگاه این طرح در مرحله نخست، روزانه ۴۰۰ میلیون فوت مکعب گاز و با پایدار شدن فرایند برداشت ، ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز از سکوی ۱۳C دریافت خواهد کرد.

او به فراورش بیش از ۲۴ میلیارد متر مکعب گاز شیرین در پالایشگاه فاز ۱۳ پارس جنوبی در دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: از این میزان نزدیک به ۱۲ میلیارد متر مکعب از سکوهای دو بلوک B و D مرحله نخست این طرح بوده که از زمستان سال ۹۷ به بهره برداری رسیدند و با توجه به مراحل راه اندازی، سهم بزرگی در تولید برق ، مصارف خانگی و صنعتی داشته اند.

مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی گفت با بهره برداری از سکوی ۱۳A در ماه های آینده،بخش فراساحل این طرح شامل ۴ سکوی دریایی تکمیل خواهد شد وبا وجود بهره برداری کامل از پالایشگاه خشکی، ظرفیت فرآوری گاز از بلوک مخزنی این طرح به ۵۶ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید. 

 

  آیا این خبر مفید بود؟
  بانک و بیمه
  اقتصاد کلان و بودجه
  صنعت و انرژی
  بورس و بازار سهام
  طلا و ارز
  بازار مسکن و راه
  بازار خودرو
  اجتماعی
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه