کدخبر : 12576

وزیر نفت گفت: صنعت نفت درحال‌حاضر بیشتر متکی به بازار سرمایه و تجهیز منابع از بازار سرمایه است چون منابع سنتی کفاف نمی‌دهد.

به گزارش رصد اقتصادی: بیژن نامدار زنگنه در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: جمهوری اسلامی ایران از دو سال و سه ماه پیش تا به اکنون تحت شدید‌ترین تحریم‌های تاریخ خود است.

وی اظهارکرد: این تحریم‌ها بی‌سابقه، شیطانی، هوشمندانه، بی‌رحمانه، ستمگرانه و غیر قانونی است ولی ملت ایران به طرز ناباورانه‌ای با این تحریم‌ها مقابله و در مقابلش مقاومت کرده است.

وزیر نفت گفت: کمترکسی در دنیا باور می‌کرد ملت ایران بتواند دو سال و سه ماه در مقابل شدید‌ترین تحریم‌ها مقاومت کند.

وی افزود: این تحریم‌ها هیچ شباهتی به تحریم‌های سال ۹۰ و ۹۱ ندارد بلکه خیلی گسترده تر، وسیع تر، عمیق تر و اثرگذارتر است.

نامدار زنگنه بیان کرد: بطورکلی در کشور گرانی داریم ولی قحطی نداریم این نشان می‌دهد دولت در این مدت کارهای بزرگی انجام داده است.

دولت بی‌عیب و نقص نیست

وی ادامه داد: کسی نمی‌گوید دولت بی‌عیب و نقص است اما کارهای بزرگ و مهمی در این مملکت انجام شده نباید کوچک شمرد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه این تحریم‌ها بطور مستقیم ملت ایران را نشانه گرفته نه حاکمان و حاکمیت گفت: دشمنان در شرایط کرونا هم حاضر نشدند تحریم‌ها را کاهش دهند.

وی افزود: دولت به رغم تمامی تحریم ها، کارشکنی‌ها و فشارها توانسته با تلاش شبانه روزی نیازهای مردم را تامین کند.

نامدار زنگنه بیان کرد: مردم در اثر تحریم‌های ناجوانمردانه امریکا و غرب به شدت تحت فشار هستند و این قضیه بر کسی پوشیده نیست.

وی ادامه داد: این جنگ به ظاهر کشته و زخمی نداشت ولی بسیار گسترده و عمیق است.

وزیر نفت گفت: با تلاش شبانه روزی مدیران و پرسنل این وزارتخانه توانسته‌ایم در دوران بسیار سخت تحریمی میزان تولید را حفظ کنیم.

افزایش تولید درگاز و پتروشیمی

وی افزود: خوشبختانه در این شرایط سخت اقتصادی و کرونایی نه تنها میزان تولید کم نشده بلکه در برخی از حوزه‌ها از جمله گاز و پتروشیمی روند تولید افزایشی بوده است.

نامدار زنگنه با بیان اینکه صنعت نفت زنده است، اظهارکرد: اجرای طرح‌های توسعه ایی، افزایش بازیافت، نگهداشت و تولید نفت و همینطور توسعه گازرسانی خود شاهدی صادق بر این مدعاست.

وی ادامه داد: اشتغال موجود در صنعت نفت در این دوران حفظ و صیانت شده به عبارتی حتی یک نفر اشتغال هم در بالادستی صنعت نفت کم نشده است.

وزیر نفت گفت: کارهای مهم و بزرگی در طول بیست و هفت ماه تحریم در مجموعه وزارت نفت انجام شده است.

وی افزود: صنعت نفت در شاخه‌های مختلف در حال توسعه است و در عین حال نیازهای مردم نیز همراه با کرونا در حال تامین است.

نامدار زنگنه بیان کرد: بطورکلی حتی یک ثانیه روند سوخت رسانی کشور در این مدت دچار اختلال نشده است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در دوران شدیدترین تحریم‌ها حتی یک پمپ بنزین با کمبود سوخت مواجه نشد و در ضمن گاز هیچ نقطه‌ای از کشور قطع نگردید.

وزیر نفت گفت: مجموعه وزارت نفت در این جنگ نابرابر و ظالمانه از همه تجربیات و ابتکارات خود استفاده و در مقابل ترفندها، توطئه‌ها و فشارهای حداکثری دشمنان ایستادگی خواهد کرد.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی که پرسیده شد «خیلی از میادین نفتی کشور در نیمه دوم عمر خود هستند و طبق قاعده ۱۴، ۵ درصد از فروش نفت بایستی سرمایه‌گذاری شود برای توسعه این صنعت اکنون توسعه در صنعت نفت با وجود اعمال شدیدترین تحریم‌ها چگونه شکل می‌گیرد»، افزود: صنعت نفت درحال‌حاضر بیشتر متکی به بازار سرمایه و تجهیز منابع از بازار سرمایه است چون منابع سنتی کفاف نمی‌دهد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در این سال‌ها توانستیم با توسعه تولید و به تبع توزیع بنزین یورو چهار میزان آلودگی هوا را در بسیاری از شهرهای کشور کاهش دهیم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه به اندازه نیاز کشور در حال تولید بنزین یورو چهار هستیم، گفت: هم اکنون در تهران بنزین یورو چهار و گازوئیل بدون گوگرد توزیع می‌شود.

وی افزود: بطورکلی ۱۷ فاز پارس جنوبی از سال ۱۳۹۲ تا به امروز وارد مدار بهره‌برداری شده و در عین حال میزان تولید از ۲۸۰ میلیون مترمکعب متوسط در روز به ۷۰۰ میلیون متر مکعب متوسط در روز رسیده است.

نامدار زنگنه تصریح کرد: این بزرگترین جهش تاریخ ایران در توسعه تولید گاز است.

وی ادامه داد: در خشکی بزرگترین میادین مشترک میدان‌های نفتی غرب کارون (یاران، آزادگان و یادآوران ) بود که تولید این میادین در سال ۱۳۹۲ به میزان ۷۰ هزار بشکه در روز بودو اکنون توان تولید به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

 
منبع: تسنیم

 

  آیا این خبر مفید بود؟
  بانک و بیمه
  اقتصاد کلان و بودجه
  صنعت و انرژی
  بورس و بازار سهام
  طلا و ارز
  بازار مسکن و راه
  بازار خودرو
  اجتماعی
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه