کدخبر : 12672

حمایت دولت‌ها از اقتصاد باعث شده تا قیمت نفت با وجود رشد کند تقاضا، ‌با افزایش قیمت در ابتدای معاملات هفته جاری همراه شود.

قیمت نفت که انتظار می‌رفت تا رسیدن زمستان به کانال ۵۰ دلاری وارد شود، به نظر می‌رسد در هفته‌های آینده این سد قیمتی را بشکند.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از  ایرنا، تقویت قیمت‌ها در بازار نفت با قدرت در جریان است تا آنجا که در معاملات امروز نفت برنت با رشدی ۰.۶ درصدی به ۴۶ دلار و ۸ سنت در هر بشکه رسیده است. این در حالی است که قیمت نفت برنت در ماه آوریل (اوایل اردیبهشت ماه)، ‌ حدود چهار ماه پیش به ۱۵ دلار در هر بشکه نیز رسید و کمتر کسی تصور بازگشت قیمت‌ها در این مدت کوتاه را داشت.

 در آن زمان، ‌قیمت نفت تحت فشار تولید افسارگسیخته تولیدکنندگان بزرگ مانند عربستان، ‌روسیه و عراق و همچنین شیوع گسترده کرونا در جهان از بالای ۶۰ دلار در هر بشکه به زیر ۲۰ دلار سقوط کرده بود.

نفت شاخص آمریکا نیز شرایط نه تنها بهتری نداشت بلکه در روزهایی با قیمت منفی معامله شد. با این حال نفت شاخص آمریکا امروز (دوشنبه) با رشدی ۰.۳ درصدی به ۴۳ دلار و ۹ سنت در هر بشکه افزایش یافت.

سبد نفتی اوپک نیز با قیمتی ۴۵ دلار و ۸۱ سنتی، ‌ یک گام تا رسیدن به قیمت ۴۶ دلاری فاصله دارد.

این قیمت‌ها نشان می‌دهد که بازار نفت با وجود تداوم ریسک شیوع کرونا اما به کاهش تولید نفت از سوی کشورهای اوپک پلاس واکنش مثبت نشان داده و به تعادل رسیده است اگرچه همچنان تکانه‌های اقتصادی و سیاسی می‌تواند این بازار را با افت و یا جهش قیمت همراه کند.

با این حال روند بازگشت تقاضا به سطوح پیش از شیوع ویروس کرونا در حالی که عرضه کافی وجود دارد، کند است، اما بسته‌های محرک اقتصادی سبب حمایت از قیمت‌ نفت در بازارهای جهانی شد و قیمت شاخص برنت برای پنجمین ماه پیاپی در حال افزایش است.

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه