خالص دارایی‌های ارزی شرکت به بیش از ۳۰۰میلیون دلار رسید؛

کدخبر : 16740

محصولات اصلی و با حاشیه سود بالا شامل پارازایلین و برش سنگین بوده است.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از بوس نیوز، شرکت پتروشیمی نوری در دوره ۹‌ماهه منتهی به پایان آذر‌ماه سال جاری و بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده، موفق به کسب سودخالص ۵۴‌هزار و ۹۲۰ میلیارد ریالی شده و این سود که معادل ۶.۱۰۲ ریال به ازای هر سهم بوده نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد ۱۰۳‌درصدی را نشان می‌دهد.

2M0A1872

با این حال، با نگاهی به عملکرد سه ماهه سوم این شرکت و مقایسه آن با عملکرد فصل تابستان شاهد کاهش محسوس سود عملیاتی و سود خالص شرکت هستیم.

در حالی سود خالص محقق شده در سه ماهه دوم سال به بیش از ۳۴.۷۰۰ میلیارد ریال رسیده بود، این مبلغ در فصل پاییز سال جاری به کمتر از ۱۲.۵۰۰ میلیارد ریال رسیده و سود عملیاتی شرکت نیز با کاهشی مشابه مواجه بوده است.

 

جمع درآمد‌های عملیاتی محقق شده شرکت در این دوره به ۲۴۰ هزار و ۲۲۷ میلیارد ریال رسیده که ۵۲‌درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

مقادیر فروش شرکت در این بازه زمانی به بیش از ۳.۶میلیون تن رسیده که ۴۰‌درصد بیشتر از سال گذشته است.

محصولات اصلی و با حاشیه سود بالا شامل پارازایلین و برش سنگین بوده است.

لازم به ذکر است، ۵۲‌درصد فروش به صورت داخلی و ۴۸ درصد نیز صادراتی بوده و شرکت برای سه ماهه پایان سال فروش ۶۴۵ هزار تن محصول را برآورد کرده است.

رشد ۱۵درصدی حاشیه سود عملیاتی

حاشیه سود عملیاتی شرکت به ۲۱.۳ درصد رسیده که نسبت به سال گذشته که ۱۵‌درصد بوده بیش از ۶‌واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.

ماده اولیه مصرفی اصلی شرکت که بیش از ۷۳ درصد از هزینه‌های تولید شرکت را در بر می‌گیرد، میعانات گازی بوده که نرخ هر تن از این فرآورده در دوره ۹‌ماهه سال جاری به طور متوسط معادل ۴۵‌میلیون ریال بوده است.

در بخش سایر درآمد‌های عملیاتی و غیرعملیاتی شاهد شناسایی سود تسعیر به مبلغ ۱۵.۲۶۳ میلیارد ریال هستیم.

سود سپرده بانکی نیز به مبلغ ۹.۲۱۶ میلیارد ریال شناسایی شده و در بخش سایر درآمد‌های شرکت که محل کسب آن مشخص نیست نیز مبلغ ۷.۰۲۴ میلیارد ریال درآمد شناسایی شده است.

ذره‌بینی بر نرخ تسعیر ارز

بخش مهمی از سودآوری پتروشیمی نوری در سال‌های اخیر سود تسعیر ارز بوده که در این خصوص ذکر این نکته ضروری است، مانده خالص دارایی‌های ارزی شرکت در پایان آذر ماه معادل ۳۰۰ میلیون دلار بوده است.

مالیات منظور شده در صورت سود و زیان شرکت معادل ۶.۲۳۲ میلیارد ریال و معادل ۱۰‌درصد از سود قبل از کسر مالیات شرکت است.

در نمودار زیر روند کسب درآمد، سود عملیاتی و سود خالص در سه فصل گذشته از سال مالی شرکت ارائه شده است.

2M0A1909

همان گونه که در نمودار قابل مشاهده است شاهد کاهش محسوس سود عملیاتی و سود خالص شرکت در سه ماهه سوم سال نسبت به فصل تابستان هستیم و این موضوع در منفی شدن روند حرکتی قیمت سهام شرکت در معاملات روز سه شنبه مشخص بود.

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه